Her YaŞta
agesa-logo

İleri Yaşlarda Depremle Başa Çıkmak

 İleri Yaşlarda Depremle Başa Çıkmak

Deprem, her insan için korkutucu bir süreçtir. Bununla birlikte çocuklar ve ileri yaştaki insanlar için de stresli ve zorlayıcı olabilir. Deprem sonrası ileri yaşlardaki kişilerin psikolojik olarak toparlanması ve bu zorlayıcı durumla başa çıkabilmesi için duygularının farkında olması ve bunları ifade edebilmesi önemlidir. Deprem sonrasında yaşadığınız duyguları anlamak ve tanımak, sağlıklı bir şekilde toparlanmanıza yardımcı olur. Kendinizi tanımak, süreçle başa çıkmanız için de atacağınız ilk adım olabilir.

İleri yaşlardaki kişiler, aile ve arkadaşlarıyla konuşarak duygularını paylaşabilir ve rahatlayabilir. Eğer konuşmak zor geliyorsa, günlük tutmak da duyguların ifade edilmesi için uygun bir yoldur. Deprem ve sonrasında yaşanan olaylar, psikolojiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı için afet sonrasında uzman kişilerden psikolojik yardım talep edebilirsiniz.

Deprem Sonrası İleri Yaşların Duygusal İyilik Hali İçin 5 Öneri

Deprem sonrasında, ileri yaşlardaki kişilerin duygusal yönden kendilerini iyi hissetmeleri için birçok yardımda bulunabilirsiniz. Deprem felaketi yaşamış olan bireylere destek olarak depresyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkları bir nebze olsa da yavaşlatmak mümkün olabilir. Deprem sonrasında ileri yaştaki bireylerin kendini iyi hissetmesi için aşağıdaki 5 öneriyi dikkate alabilirsiniz;

  • Aktivite planlamak
  • Gün içinde rutine devam etmek
  • Psikolojik destek almak
  • Sevilen kişilerle iletişim
  • Uyku

Ayrıca yaşanılan durumdan dolayı normal rutinlerin bozulması, ileri yaştaki bireylerin kendilerini çaresiz hissetmelerine sebep olabilir. Bu duruma ek olarak evde durmak zorunda kalmaları, hareketsizlik ve sıkıcı ortamlar da kaygı seviyelerini artırabilir. Bu sebeple bireylerin günlük rutinlerine devam etmeleri son
derece önemlidir. Yürüyüş yapmak, bahçe işleriyle ilgilenmek, kitap okumak ya da hobi edinmek, depresif semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Depremde İleri Yaşların Yaşadığı Zorluklar ve Bunların Üstesinden
Gelme Yolları

Deprem gibi zorlu doğal afetler, fiziksel kısıtlamalardan ruhsal sorunlara kadar pek çok konuda sizi kötü bir şekilde etkiler. Bu sebeple ileri yaştaki bireyler, deprem sonrasında hareket etmekte güçlük çekebilirler. Yaralanma riskini azaltmak için evdeki eşyaların kolay erişilebilir olmasına ve tehlikeli eşyalar için çözüm bulmaya odaklanabilirsiniz. Deprem, hemen her yaştan insana travmatik sonuçlar yarattığı için kaygı, stres, korku ve depresyon gibi sorunları psikolojik destek alarak önleyebilirsiniz.

Deprem Sonrası İleri Yaşların Sosyal Destek Ağlarını Güçlendirme
Yolları

İleri yaştaki kişiler arasından yalnız yaşayanların deprem sonrasında yardım isteyecekleri kişiler kısıtlı olabilir. Bu sebeple deprem gibi travmatik bir olayın ardından çevrede bulunan sosyal desteklerini de kaybetmek, yalnız hissetmelerine neden olur. Kişilerin aileleriyle, arkadaşlarıyla ya da komşularıyla destekleyici sosyal ağlar oluşturması önemlidir. Bu sosyal ağlar sayesinde depremzede bireyler iletişim kurar ya da acılarını paylaşabilir. Bu tarz durumlarda bağ kurmak ve kendinizi ifade etmek, depresyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkların önlenmesine katkı sağlar. Bu nedenle depremden etkilenmiş bireyler için destekleyici sosyal ağlar ve aktiviteler planlamak önemlidir.

İleri Yaşların Deprem Sonrasında Sağlıklarını Koruma İpuçları

Deprem afetine tanıklık etmiş ileri yaşlardaki bir kişinin hem bedensel hem de ruhsal sağlığını iyi şekilde koruması gerekir. Psikolojik sağlığınızı korumak için uzman kişiler tarafından verilen destekleri kabul edebilir ya da yardım talep edebilirsiniz. Bununla birlikte belli bir süre sonra günlük rutinlerinize dönmek de psikolojiniz üzerinde olumlu etki yaratır.

Deprem sonrasında ileri yaştaki bireyler, ilaçlarını düzenli olarak alamayabilir. Bu sebeple acil durum çantasına yerleştirilen ilaçlarının birkaç gün için yeterli olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve egzersiz gibi aktiviteler de bedensel sağlığınızı korumanız adına önemli detaylar arasında yer alır.

Kaynaklar;

https://www.ttb.org.tr/STED/sted0999/st09998.html

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/200034

https://www.jmo.org.tr/resimler/ekler/bd2e6da2bfaf2a2_ek.pdf?dergi=MAV%DD%20GEZEGEN

YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler