Her YaŞta
agesa-logo

Evden Çıkamayan Yaşlılar Kimliklerini Nasıl Yenileyebilir?

 Evden Çıkamayan Yaşlılar Kimliklerini Nasıl Yenileyebilir?

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen Adreste Nüfus Hizmeti (ANH) sayesinde kimliğinizi kısa sürede yenileyebilirsiniz. Bu sosyal proje, T.C. Kimlik Kartı başvurusu yapmak için nüfus müdürlüklerine gidemeyecek kişileri kapsar. Bu kişiler arasında yaşlı vatandaşların yanı sıra kısıtlı, hasta ve engelli vatandaşlar da yer alır. Yaşlılar için evde kimlik değişimi uygulaması, dışarı çıkmakta sorun yaşayan kişiler için oldukça faydalı bir hizmettir.

Yaşlılar İçin Evde Kimlik Değişimi Nasıl Yapılır?

Evde kimlik değişimi, gerekli belgelerin vatandaşta bulunması halinde kısa sürede yapılabilir. Kısıtlı, hasta, yaşlı ya da engelli vatandaşların faydalanabileceği bu uygulamaya başvuru yapmak için bazı belgelerin bulunması gerekir. Başvuru için gereken belgeler ise şunlardır;

● Başvuruda bulunan vatandaşın eski nüfus cüzdanı, pasaportu ya da
kimliğini gösterir nitelikte bir kimlik belgesi
● Biyometrik fotoğraf
● Vatandaşın nüfus müdürlüğüne gidemeyeceğini gösterir nitelikte belgesi
● Başvuru ücreti

Evde kimlik yenileme işlemi için yukarıdaki belgelere sahipseniz başvuruda bulunabilirsiniz. Yakınları aracılığıyla nüfus müdürlüklerine gelemeyeceklerini beyan eden engelli, yaşlı ya da mücbir sebeplere sahip olan vatandaşların başvuruları incelenir. İncelenen başvurular uygun görüldükleri takdirde nüfus müdürlüğünün bağlı bulunduğu mülki idare amirinden onay alınır. Ardından da vatandaşın ve müdürlüğün uygun olduğu bir zamanda kişinin adresine gidilir ve kimlik kartı başvurusu oluşturulur.

Evde Nüfus Cüzdanı Hizmeti Nedir?

Evde nüfus cüzdanı hizmeti; yaşlı, engelli ya da kısıtı olan kişilerin yararlanabilmesi için ortaya çıkan bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında dışarı çıkamayan kişiler, evden başvuru yaparak kimliklerini alabilir. Basılan kimlik kartı, kişinin adresine gönderildiği için bireylerin rahat etmesi sağlanmış olur. Başvuruda gereken belgelerin bulunması halinde kısa sürede ve zahmetsizce faydalanabileceğiniz bu uygulama, yaşlı ve sağlık sorunu yaşayan kişiler için idealdir. Bu hizmetten yararlanmak için ilçe nüfus müdürlüğüne telefonla veya e-posta yoluyla başvuru yapabilirsiniz.

Evde nüfus cüzdanı hizmeti, özellikle evde bakıma muhtaç vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlar. Bu hizmet sayesinde vatandaşlar evlerinde rahat bir şekilde nüfus cüzdanı işlemlerini tamamlayabilir. Ayrıca sağlık sorunlarından dolayı evden çıkamayan vatandaşların mağdur olmasının da önüne geçilmiş olunur.

Evde Nüfus Cüzdanı Hizmeti Randevusu Nasıl Alınır?

Evde nüfus cüzdanı hizmetinden yararlanmak için başvuru yapmak oldukça kolaydır. İlk olarak ilgili ilçe nüfus müdürlüğüne telefonla veya e-posta yoluyla başvuruda bulunmanız gerekir. Ardından ise evde gerçekleştirilecek işlem veya işlemler belirlenir. Vatandaşa ve müdürlüğe uygun olan randevu tarihi ve saati belirlendikten sonra ise ilçe nüfus müdürlüğü ekipleri evde ziyaret ederek işlemleri gerçekleştirirler. İşlemler tamamlandıktan sonra ise nüfus cüzdanı veya kimlik kartı ilgili adrese teslim edilir. Evde nüfus cüzdanı hizmeti kapsamında, aşağıdaki işlemler yapılabilir:

● Yeni nüfus cüzdanı başvurusu
● Kayıp nüfus cüzdanı talebi
● Nüfus cüzdanı yenileme
● Diğer nüfus cüzdanı ile ilgili işlemler

Evde nüfus cüzdanı hizmeti için telefonla randevu almak isteyen vatandaşlar, ALO 199 Nüfus Hizmetleri Çağrı Merkezini arayabilir. Çağrı merkezi, haftanın her günü 8 ile 22 saatleri arasında hizmet verir. Telefonla randevu almak için kimlik numarası bilgileri gereklidir. Randevu alınırken, nüfus müdürlüğü tarafından istenilen belgeler hakkında da bilgi alınmalı ve gerekli belgeler hazırlanarak randevu gününe kadar saklanmalıdır. Evde nüfus cüzdanı hizmeti sayesinde yaşlı, engelli ya da sağlık sorunu yaşayan kişiler, hızlı ve sorunsuz bir şekilde hizmet alabilir.

Kaynak:

https://www.nvi.gov.tr/anh

YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler