Her YaŞta
agesa-logo

Biz, “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” diyerek yola çıkan bir sosyal sorumluluk projesiyiz

Biz, “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” diyerek yola çıkan bir sosyal sorumluluk projesiyiz. Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birini, yaş alma pratiklerini odağımıza alıyor, bu konuda farkındalık yaratmak için çalışıyoruz. 

Bu yola AgeSA’nın, Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Her Yaşta” projesiyle çıktık. Projenin ilk adımı olarak Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Akdeniz Gerontoloji Ana Bilimdalı işbirliğiyle yaptığı “Türkiye’de Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri” araştırması, bugüne kadar Türkiye’de yapılan en kapsamlı çalışmaydı ve sonuçları, yaşlanma konusuna ülkece hazır olmadığımızı ortaya koyuyordu. Araştırmayla bugünün ve geleceğin yaşlılarındaki yaş algısı, beklentiler ve planlar ortaya çıktı. Bizi bekleyen risklere hazırlıksız olduğumuzu, her geçen yıl artan yaşlı nüfusumuza karşın emeklilik ve sonrasına hazırlıklı olmadığımızı gördük.

Ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar oldukça az, sosyal sorumluluk projesi ise neredeyse yok. AgeSA’nın Her Yaşta Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi bu ihtiyaca cevap verir nitelikte oldu. Sonrasında www.heryasta.org platformunu yayına alarak YADA’nın sunduğu literatür desteği ve bilimsel kaynaklarla farklı hikayelere ulaşmayı, yaş alma pratiklerini konuşmayı, yaş ayrımcılığı konusunda farkındalık yaratmayı, gelecek planlarının şekillendirilmesinde yardımcı olmayı hedefledik. Türkiye’deki mevcut negatif yaşlılık algısını değiştirmeye yönelik bir anlayışla yayıncılık yapıyoruz. 

Her Yaşta portalında yaşlanma üzerine, yaşlanırken kazandıklarınız üzerine, yaşınızla yaşama pratikleri üzerine bilgiler, haberler, röportajlar var. Seyahat, kültür, sağlık, beslenme önerileri var. Bilimsel araştırmalar, yasal konularda bilgilendirmeler, köşe yazıları var. Kısacası burada “her yaşta dolu dolu yaşamaya dair” çok şey var. Tadını çıkarın!

Her Yaşta projesiyle ilgili daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Gezi Rehberinden güncel etkinliklere ulaşın