Her YaŞta
agesa-logo

Eski Bayramları Hatırlamak İsteyenler için Bayram Hazırlığı

 Eski Bayramları Hatırlamak İsteyenler için Bayram Hazırlığı

Eski bayramlar hep özlemle hatırladığımız zamanlar olmuştur. O güzel günlerin tadı da yaşattığı anılar da çok başkaydı, değil mi? Ama hala o eski bayramları yaşatabilmek mümkün! Yeter ki birbirimizi ne kadar sevdiğimizi hatırlayalım ve sevdiklerimize güzel şeyler yapmak adına harekete geçelim. Eski bayramların ruhu halen bizimle ve o eski güzel günler yeniden tekrarlanarak yeni güzel anılar olarak hayatımızda yer almayı bekliyorlar. E, haydi o zaman! Gelin, eski bayramların o şanlı hazırlıklarını, bol kahkahalı sofralarını ve sevgi dolu ziyaretlerini yeniden yaşayalım!

Geleneksel Bayram Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Bayram hazırlığı adımlarına baktığımızda öncelikle yuvanızın buna hazır olması çok önemli. Tertipli, düzenli ve mis kokulu bir ev her daim gelen misafirlerle kuracağınız iletişimde olumlu etki sağlar. Güzel giyilen ütülü kıyafetlerimiz de üzerimizde olunca hele; işte o zaman harika bir bayram özeni yaratmış oluyoruz! Hazırlıkları elbette en güzel şekilde, mükemmele olabildiğince yakın biçimde yapmak istiyorsunuz. Bu yolda izlenmesi gereken adımları sırasıyla aşağıda sizler için detaylandırdık. Haydi, kaybedecek vakit yok, heyecan dorukta!

Heyecanlı Geri Sayım: Bayrama Günler Kala Nasıl Hazırlanmalı?

Hepimizin yakından deneyimlediği üzere temizlik bu hazırlıkların başında geliyorken, devamında giyim kuşam konusu öne çıkıyor. Bunun dışında tabii ki bir de sofra konusu var! Leziz, düzenli ve konuklarınıza hitap eden bir bayram sofrası hangi misafiri büyülemez ki?

Geleneksel Bayram Temizliğine Zaman Ayırın

İlk adımda tabii ki bayram temizliği yer alıyor. Acele etmeden yapıldığında harikalar yaratabileceğiniz bayram temizliğini, bayram öncesi kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yormadan keyifle yapmalısınız. Bu sayede içinizdeki şevkin size verdiği pozitif enerjiyle tüm evi daha kısa sürede pırıl pırıl yapacaksınız, bizden söylemesi!

Bayram Kıyafetleri İle Tarzınıza Şıklık Katın

Şıklığınızı konuşturmanın tam sırası! Tarzınız ne olursa olsun, size en yakıştığını düşündüğünüz bayram kıyafetleri için şöyle bir dolabınıza göz atın. Hem rahat hem de kendinizi şık hissedeceğiniz parçalar seçmeye özen gösterin. Bu sayede uzun sohbetler esnasında zihinsel ve fiziksel anlamda misafirlerinize tam anlamıyla odaklanabilirsiniz. Rahat olun! Harika görüneceksiniz!

Bayram Alışverişini Unutmayın

Bayram hiç alışverişsiz olur mu? Elbet her yaştan insanın uğramayı tercih ettiği hatta düzenli olarak uğradığı bir market vardır. İlk olarak marketinize bir göz atın. Öncelik listesi oluşturduktan sonra bir bakın bakalım, her zaman tercih ettiğiniz markette fiyatlar ve stok sayısı ne durumda. Ardından gerektiği takdirde başka market alternatiflerine de yönelerek; ilk öncelikli ürünlerden daha az önceliği olan ürünlere dek tüm alışverişinizi tamamlayın.

Ayrıca hatırlatmakta yarar var; bayram alışverişini acele ve telaş içinde yapmaktan kaçınmalısınız. Tıpkı bayram temizliği gibi ona da ayrı bir zaman periyodu ayırın. Bu sayede oluşması muhtemel aksiliklerin önüne geçerken keyif ve sakinlik içinde alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Misafirleriniz İçin Bayram İkramlıkları Hazırlayın

İkramlıklar bayramın kalbidir! En leziz ikramları hazırlarken misafirlerinizin favorisi olacak şeyler hazırlayacağınıza hiç kuşkumuz yok! Konuklarınıza hünerlerinizi göstereceğiniz nefis ikramlar hazırlamanın tam zamanı!

Vakit Gelip Çatınca: Bayramın Birinci Günü Hangi Hazırlıklar Yapılmalı?

Vazgeçilmez Aile Kahvaltısı Hazırlayın

Bayram sabahları edilen o kahvaltılar… Tereyağının yataklarımıza kadar uzanan kokusu… Sahanda yumurta, taptaze ekmek, reçeller, ballar ve daha nicesi! Bayram kahvaltıları bayram adına kutlu bir başlangıçtır. Bayram kahvaltısı keyfini bol kahkaha, neşe, lezzet ve birlikte olmanın şükran duygusuyla tatlandırın.

Bayramın En Kıymetlisi Aile Ziyaretlerini Unutmayın

Aile ziyaretleri ailelerin bir arada kalmasının yanı sıra sevgi bağını de güçlendirir. Bayramlar da bu yüzden kutsal zaten, değil mi? Aile büyüklerinden başlayarak gidebildiğiniz her aile üyesini ziyaret edin. Onları dinleyin, sohbetinizle oturma odalarına neşe katın. Küslükleri bir daha yaşanmamak üzere geride bırakın. Aile en büyük servetimiz. Her yaştan her güzel kalp için neşe, sevgi, sağlık, huzur ve refah dolu bir bayram olsun.

KAYNAKÇA

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/319170

YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler