Her YaŞta
agesa-logo

Sosyalleşmek İçin #BizEvdeyiz

 Sosyalleşmek İçin #BizEvdeyiz

Ege Geriatri Derneği ve Ege Tazelenme Üniversitesi koronavirüs tedbirleri kapsamında “Biz Evdeyiz” kampanyası başlattı. Kampanya birinci dereceden risk grubunda olan 65 yaş üstü bireyleri evde oturmaya çağırıyor, evde oturdukları zaman zarfında yapabilecekleri etkinlikleri paylaşmayı ve internet üzerinden sosyalleşmelerini sağlamayı hedefliyor.

Koronavirüsten korunmak için alınacak önlemlerin başında sosyal mesafelenme geliyor. Özellikle risk grubundaki bireylerin etkin korunması için evde kalması bu süreçte en önemli önlem.

Geriatri Ana Bilim dalı insanların yaşlanma sorunları, yaşlılık hastalıkları, tıbbi bakım, tedavisi ile ilgileniyor. Ege Geriatri Derneği evde kalmanın önemini hatırlatmak için “Biz Evdeyiz” kampanyası başlattı. Ege Geriatri Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Geriatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin tarafından duyurulan kampanya yaşlı bireylerin evde nasıl önlemler alması gerektiğini anlatıyor, onları rahatlatmak için sosyal medyada dayanışma sağlanmasını hedefliyor.

Doç. Dr. Şahin “Biz Evdeyiz” kampanyasında “Birbirimize misafir olalım” fikriyle yola çıktıklarını anlatıyor:

“Özellikle 65 yaş ve üstü bireylerin evlerinde sevdikleriyle nasıl vakit geçirdiklerini #bizevdeyiz etiketiyle (hashtag) paylaşmalarını istiyoruz. İnstagram, Facebook ve Twitter’dan yapacağımız paylaşımlarımız ile birbirimize misafir olalım. Biz Ege Geriatri Derneği ve Ege Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile ‘Biz Evdeyiz’ kampanyasını başlattık.  Geriatri uzmanları olarak yıllardır evin dışına çıkmaları için cesaretlendirdiğimiz ileri yaştaki bireylere bir süredir tam tersini söylüyoruz. ‘Evde kalın’ diyoruz ‘aman dışarı çıkmayın’ diyoruz. Son günlerde sadece ileri yaş için değil  tüm yaş grupları için dışarı çıkmamanın  evde kalmanın ne kadar zor olduğu gördük. Evde kalın dedik ama evdeki yalnızlık duygusuna çare olamadık. Tam bu noktada  alanda çalışan akademisyenler ve  farklı meslek grubundaki uzmanlarımız ile üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak ‘Biz Evdeyiz’ kampanyasını başlattık.”

Salgını durdurmak  hepimizin elinde

Şahin salgın tehdidine karşı herkesin alabileceği önlemler olduğunu hatırlatıyor:

“Salgını durdurmak  hepimizin elinde.  Gelin hep beraber evdeyiz diyelim. Evlerimizde sevdiklerimizle geçirdiğimiz anları yaptığımız özel bir keki, sohbetlerimizi videoya çekip sosyal medyada #bizevdeyiz etiketiyle paylaşalım. Evlerimizden birbirimize destek olalım, online paylaşımlarla uzakları yakın yapalım. İnstagram, Facebook ve Twitter’dan yapacağımız paylaşımlarımız ile birbirimize misafir olalım tek başına olmadığımızı hissedelim, birbirimize yoldaş olalım. Bu kampanyayı sağ duyunun, bilgeliğin tecrübenin sembolü olan şu sıralar  dışarı çıkmalarını istemediğimiz  65 yaş ve üzeri bireylerle  başlatıyoruz.  Ege Geriatri Derneği ve Ege Tazelenme Üniversitesi Öğrencileri işbirliğiyle Ege Üniversitesi Geriatri Doktora, Dr. Nurgül Kocakoç ve İletişim Uzmanı Buğçe Kamer Baybaş ile yönetiyoruz.”

Neden Biz Evdeyiz?

Riskli grup olarak tanımlanan 65 yaş üzeri bireyler ne gibi önlemler almalı? Şahin buna da cevap veriyor:

“Öncelikle kalabalıklardan uzak kalmalı. Mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmamalılar. Hastaneler şüpheli vakalarla karşılaşma riskimizi en yüksek olduğu alanlar. Yaşlı bireylerin acil bir şikayetleri yoksa hastanelere gitmemesi çok önemli. Virüs, öksürme, hapşırma ile havadan insandan insana geçebileceği gibi enfekte eşyalar ile de yayılabiliyor. O nedenle toplu taşıma yapan taşıtlarda, genelin kullanıma açık tüm temas alanları riskli hale geliyor. Eğer mutlaka dışarı çıkmamız gerekiyorsa ortak kullanılan eşyalara çok temas etmemek ve sonrasında ellerimizi sabunla yıkamak gerekiyor. Evlerde toplanmanın da aynı riski içerdiği unutulmamalıdır. Lütfen 2 hafta boyunca sosyalleşmeyelim. Belki de uzun zamandır kendimize ayıramadığımız zamanı ayıralım, bitiremediğimiz kitabı bitirelim, dantelimizi işleyelim. Ellerimizi  sık sık sabunlayalım. Eve gelince üzerimizi değiştirerek ev kıyafetlerini giyelim. Böylece yanlışlıkla  dokunduğumuz yüzeylerden virüs taşıma riskimizi azaltmış  oluruz. Virüsün yurt dışı seyahatlerden geldiğini biliyoruz. O nedenle lütfen yurt dışından gelen evlatlarınızla ve torunlarımızla kucaklamayı 2 hafta erteleyelim.

İleri yaşta insanlara virüs bulaşmasının diğer bir yolu, virüsü kolay kapan ancak hafif atlatan çocuklar ve torunlar. O nedenle önümüzde 2 hafta boyunca torunlarla uzaktan, telefonla hasret giderilmeli. Bağışıklık sistemimiz için beslenme çok önemli, mutlaka üç ana öğünü atlamayalım. Özellikle C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketelim. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterelim. Sigara kullanıyorsak derhal bırakalım. Bağışıklık sistemi için diğer önemli nokta ise Uyku. Uykusuz kalmamaya günlük 8 saat uykumuzu almaya çalışalım.”

HER YAŞTA Sağlık Yaşam

Diğer Öneriler