Her YaŞta
agesa-logo

Hayatı Sinema Perdesine Taşıyan Hikayeler

 Hayatı Sinema Perdesine Taşıyan Hikayeler

Yaşanmış hikayelerden yola çıkan, tarihe iz bırakan isimlerin hayatlarını konu alan filmler büyük ilgi topluyor. Senaryo iyi bir oyunculuk ve yönetmenlikle birleştiğinde izlemeye değer yapımlar ortaya çıkıyor. Gerçek hayattan sinemaya aktarılmış filmler, her sinemaseverin bir kez izlemesi gereken yapıtlar listesinde.

Gerçek hayatı beyaz perdeye aktaran yapımlar etkileyicilikle ön plana çıkıyor. İlham veren hikayeleri merkeze alan bu yapımları izlerken etkilenmemek imkansız. Sinema tarihine geçen ünlü biyografileri derledik. 

Victoria and Abdul 

Victoria and Abdul

İngiltere tarihinin en sıradışı karakterlerinden Kraliçe Victoria’nın, birlikte çalıştığı Hintli Abdul ile dostluğunu anlatan film, vizyona girdiğinde çok ses getirmişti. Tesadüfen İngiltere’ye gelen ve Kraliçe Victoria’nın dikkatini çekmeyi başaran Abdul, onunla olan dostluğuyla beraber pek çok ilkin yaşanmasına neden olur. Kraliçenin arkadaşı, yer yer akıl hocası olan genç adamın hikayesi uzun yıllar saklı kalmış. Hikayenin su yüzüne çıkmasıysa, yazlık sarayda bulunan Abdul portreleriyle olmuş. 

Moneyball (Kazanma Sanatı)

 

Beyzbol oyunculuğunda yakalayamadığı başarıyı yöneticilikte yakalayan Billy Beane’nin hikayesini anlatan film, hayatın farklı alanlarını buluşturma kabiliyetini işliyor. Oakland A’nin yöneticisi olan Billy, iyi oyuncuları yokken rakipleriyle mücadele etmek zorundadır. Takımını yeniden kuran, düşük bütçeyle nasıl başarı kazanacağının hesabını yapan yönetici, büyük bir başarı yakalamakla kalmaz, örnek bir model de kurar. İstatistiğin önemini gösteren film büyük bir başarının hikayesini odağına alıyor. 

Her Şeyin Teorisi (The Theory of the Everything)Her Şeyin Teorisi (The Theory of the Everything)

Stephen Hawking’in hikayesini anlatan film, etkileyici bilim insanının hayatını bütün detaylarıyla göz önüne seriyor. Eddie Redmayne’in en iyi erkek oyuncu Oscar’ını aldığı film, iki farklı dalda da Golden Globe ödülüne layık görüldü. Hawking’in üniversite yıllarından başlayan film, eşiyle tanışmasını, bilim dünyasında tanınmasını, hastalığın ilk günlerinden başlayarak ilerlemesini anlatıyor. Hastalığın ilerlediği dönemlerdeki azmini de gösteren film, pek çok açıdan ilham verici. 

Yeşil Rehber (Green Book)

1960’lar Amerikasında geçen film ırkçılık üzerine bir baş yapıt. Siyahlara karşı ayrımcılığın sürdüğü günlerde yetenekli piyanist Dr. Donald Shirley’nin turnesine odaklanan film, turnede yaşanan zorlukları gösteriyor. Piyanistin şoförlüğünü yapan İtalyan kökenli Tony Lip’le yaşadıklarını anlatan film ABD’de siyahlara karşı ayrımcılığın boyutlarını ortaya koyuyor. Başarısına karşılık sık sık aşağılanan Shirley’in hikayesi, bir dönüşümün de hikayesi aynı zamanda. 

Sosyal Ağ (The Social Network)

Sosyal Ağ (The Social Network)

Dünyanın en büyük teknolojik hamlelerinden biri olan Facebook’un çıkış hikayesine odaklanan film aynı zamanda sitenin kurucusu Mark Zuckerberg’in bu süreçte neler yaşadığını da anlatıyor. Kız arkadaşı tarafından terk edildikten sonra, bir gece Harvard Üniversitesi’nin bilgilerine ulaşan Mark tüm kızların karşılaştırılabileceği bir sistem kurar. İlk başta tepki görmesine neden olan bu sistemin alt yapısındaki başarı kısa sürede evrilir ve bugün milyonlarca insanın kullandığı bir sitenin doğmasını sağlar. Sitenin kuruluşunun ardından Zuckerberg’in de hayatı alt üst olacaktır. 

Dunkirk

Bu çarpıcı savaş hikayesi, İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Dunkirk kasabasında sıkışan askerlerin sıkışıp kalmasını konu alıyor. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı filmin imkansız görünen bir tahliye sürecini anlatıyor.  Almanlardan kaçan yüz binlerce İngiliz ve Fransız askerlerinin hikayesini anlatan film, vizyona girdiğinde eleştirmenden büyük övgü almıştı. 

Pad Man 

Pad Man

Hindistan’da pek çok kadının hayatını kaybetmesine neden olan kadın hijyeni meselesine odaklanan film, gerçek ve çok etkileyici bir hayat hikayesinin işliyor. Eşini seven ve onun sağlığı için endişelenen Chauhan karısının regl dönemlerinde ped kullanmadığını farkeder. Pedlerin pahalı olması yüzünden pek çok kadının hijyenik ürünlere ulaşamadığını anlayan Chauhan kadınlar için ulaşılabilir ped üretmeye karar verir. Hindistan’da tabu olan regl konusu yüzünden tepki çekse de, idealist adam engelleri aşar ve bu konuda örnek bir hikayeye imza atar. 

Julie & Julia

Dünyaca ünlü yemek yazarı Julia Child’in hikayesiyle beraber bloger Julie’nin hikayesini birleştine filmin başrolünde Meryl Streep ve Amy Adams var. Günümüzde yaşayan Julie, iş hayatının baskısından sıkılarak kendine yeni bir hobi bulur, Julia Child’ın yemek kitabındaki tarifleri 1 yıl içinde gerçekleştirme hedefi koyar. Bu 1 yıllık süreç Julie’nin hayatını da değiştirecektir. Filmde Julia Child’ın mutfakla tanışma hikayesi de anlatılıyor. 

Enigma (The Imitation Game)

Oscar ödüllü film, Benedicth Cumberbatch ile Keira Knightley’i bir araya getiriyor.İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’in kurduğu Enigma kodunu çözmeye çalışan ünlü matematikçinin çabası yer yer umutsuzluğa sürüklense de, uğraşmaya devam eder. Bu konuda arkadaşlarından da yardım alır ve kodu çözmeleri savaşın seyrini değiştirir. 

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Bu film için dünyanın en etkileyici dolandırıcılık hikayelerinden biri desek, yalan olmaz. 1960’lı yıllarda ailesiyle sorunlar yaşayan ve 16 yaşında evi terk eden Frank, hayatta kalmak için küçük “oyunlar” kurmaya başlar. Kısa sürede büyük başarıya ulaşan Frank hedefini büyütüp uluslararası bir dolandırıcılığa imza atarken FBI da bu genç hırsızın peşine düşer. Karmaşık bir hal alan kaçma kovalama hikayesi sırasında FBI ajanı Carl Hanratty ile Frank arasında ilginç bir dostluk oluşur. 

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Matematik dünyasındaki üstün zekâlardan biri olan John Nash’in başarılarını konu alan film, şizofreniyle boğuşan matematikçinin hayatına odaklanıyor. Neredeyse gerçek dünyadan kopan matematikçinin kariyer anlamında ise daha gidilecek çok yolu vardır.

HER YAŞTA İzle

Diğer Öneriler