Her YaŞta
agesa-logo

24 Yıl Süren Hiç Yaşanmamış Kariyer: Carlos Kaiser 

 24 Yıl Süren Hiç Yaşanmamış Kariyer: Carlos Kaiser 

Bazı kariyerler var ki, hiç yaşanmıyor. “Yaşanmamış kariyer nasıl olur” diyorsanız, futbolcu Carlos Kaiser’in hikayesini duymalısınız. 1979 yılında Botafogo’da top oynamaya -daha doğrusu oynamamaya başlayan- Kaiser 1997 yılında Villa Nova’dan emekli olduğunda hiç maça çıkmamıştı. İşte Kaiser’in akıl almaz hikayesi.

6 takıma transfer olup hiç oynamamış futbolcu kim, sorusunun cevabı: Carlos Kaiser. Kaiser’in sıradışı kariyeri insanı şaşkına çevirecek cinsten. 

2 Nisan 1963’te Brezilya’nın Rio şehrinde dünyaya gelen Carlos Kaiser’in futbol merakı, birçok Brezilyalı gibi sokaklarda oynayarak başladı. 10 yaşındayken keşfedilen Kaiser, Botafogo kulübünün alt yapısında futbola başladığında herkes bundan sonra futbolda isminin parlayacağına emindi. Ancak Kaiser’in profesyonel futbolcu olmasının önünde bir engel vardı: Tembelliği.

Maça çıkmayı sevmeyen Kaiser, buna rağmen Botafogo’da 6 yıl kalmayı başardı. Meksika’nın Puebla takımına transfer olduktan sonra işler ciddileşince, Kaiser kariyerini farklı bir yönde ilerletmeye karar verdi. İlk başlarda takımda oynadı, hazırlık maçlarına gitti ama kafasına maçlarda oynamamayı koymuştu. Bir iki maç sonra sakatlandığını söyleyip, çekilen Kaiser, böylece hiç oynamadan başka bir kulübe geçme sürecinin ilk halkasını tamamladı, Meksika’dan eski kulübü Botafogo’ya döndü. 

Son dakikada kırmızı kart

Bundan sonrasında daha iyi bir formül buldu, kendine bir hayal dünyası yarattı. Sık sık sakatlanıyor, bir sorun bitmeden diğeri başlıyordu. Ne zaman gazeteciler çekime gelse, onlara görünüp fotoğraflarda yer alıyor, maç günü geldiğinde sakatlandığının arttığını söylüyordu. Bütün bunlara rağmen kimse onun aslında oynamak istemediğini düşünmedi. O günleri şöyle anlatıyor:

“Sık sık oyuncak bir telefon ile soyunma odasına giriyordum. Kulüp başkanlarıyla konuşur gibi yapıp transfer teklifi aldığım izlenimi yaratmaya çalışırdım. Herkesi sinirlendirmek ve kovulmak istiyordum ancak bunu bir türlü başaramadım.”

Oynamadan sürdürdüğü kariyerini çok ciddiye alan Kaiser’in yarattığı sahte dünya bir karşılık buldu ve Botafogo’dan Fluminense’ye oradan Vasco da Gama’ya transfer oldu. Kimse onun neden oynamadığını sorgulamaz, ilerde o günleri hatırlayan takım arkadaşları “Sürekli sakatlandığını hatırlıyordum” demekle yetinir. İnsanları ikna etmekte çok yetenekli olan Kaiser, bu sayede hem bir futbolcu hayatına sahip oldu, hem de futbolcuların zorlu antremanlarından kaçtı. 

Son dakikada kırmızı kart

Bu kadar uzun süre profesyonel kalabilmesi, Kaiser’in kandırma konusunda ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Kendi anlattığı bir hikayeye kulak verelim: 

“Bangu’ya transfer olduktan sonra disiplinsiz davrandığım için hoca tarafından maçtan çıkartıldım. Bu zaten istediğim bir şeydi. Maçın bitimine 8 dakika kala takım 2-0 gerideydi ve kulüp başkanı ve sahibi Castor de Andrade, oyuna girmemi istedi. Girmemeye kararlıydım. Isınırken arkadaki tribünde bulunan birkaç taraftarın bana bağırdığını fark ettim. O an aklıma bir fikir geldi. Hemen tribüne çıktım ve taraftarla kavga etmeye başladım. Hakem de bana kırmızı kart gösterdi.”

Maçtan sonra neden böyle davrandığını sorgulayan başkana “Onu 13 yaşında kaybettiği babası gibi gördüğünü, tribündekilerin başkana küfretmesiyle çileden çıktığını, kendini kaybettiğini” söyler ve yeni bir sözleşmeyi de kapar. 

Son dakikada kırmızı kart

Kulübün pazarlama sorumlusu o günleri şöyle anlatır: 

“O, dolandırıcılık sanatının en önemli temsilcilerinden biriydi. Kulüp bir keresinde ona yeni bir sözleşme teklif etti ama kabul etmedi. Başka ülkelere gidip başka kulüpleri dolandırmak istiyordu.”

İstediğini başardı ve Fransa 2. Ligi’nde Gazelec takımına transfer oldu. Burada yıldızlar gibi karşılandı, kendisine imza töreni düzenlendi ve 8 yıl futbol oynamadan takımda kalmayı başardı.

Kaiser, gençlik yıllarıyla beraber 24 yıl boyunca, 61 maça çıktı ve sadece 6 gol attı. Yıllar sonra bunu soranlara şöyle dedi: “Oynamadım. Gerçekten hiç oynamadım. Çünkü oynamak istemedim. Ben sadece eğlenmek istedim.”

Bu hikayenin tamamını öğrenmek, ancak 2018 yılıda Kaiser’in hayat hikayesini beyaz perdeye aktaran “Hiç Futbol Oynamamış Büyük Futbolcu” belgeseliyle mümkün oldu. İnternetin olmadığı zamanlarda müthiş iletişim bilgisiyle bir kariyeri sürdüren Kaiser, bugünlerde vücut geliştirme antrenörü ve hala popüler olmayı başarıyor. 

HER YAŞTA İzle

Diğer Öneriler