Her YaŞta
agesa-logo

Vizesiz Yurt Dışı Tatil Rotaları

 Vizesiz Yurt Dışı Tatil Rotaları

Vize başvurusu yapmadan, sadece pasaportla gidilebilecek birbirinden güzel ülkeler bulunuyor. Bunların arasında doğal, tarihî ya da mimari güzelliklere sahip birçok ülke var. Türkiye’den vizesiz bir şekilde giderek kalabileceğiniz 102 ülke mevcut. Vize işlemleriyle uğraşmadan biletinizi alıp gidebileceğiniz bu ülkeler sayesinde farklı gelenekleri öğrenebilir, yöresel yemeklerden yiyerek kültürel bir gezi yapabilirsiniz. Vizesiz gidilen ülkeler 2022 ile ilgili bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Ülkemizdeki vize işlemleri, bildiğiniz gibi seyahat yapmadan belli bir süre önce belge ve banka ayrıntılarıyla birlikte yapılıyor. Bu tarz bir sürecin dışında, pasaport ve uçak biletiyle de kolaylıkla gidebileceğiniz ülkelerden bazıları kapıda vize işlemleri yapıyor. Kapıda yapılan vize işlemleri oldukça kısa sürüyor. Ayrıca vizesiz gidilen ülkelerin bazılarında tatil de yapabilirsiniz. Bu yerler arasından bazılarını ise turistik geziler için tercih edebilirsiniz.

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vizesiz ülkeler, Türkiye’den bavulunuzu alıp gidebileceğiniz, sadece pasaport isteyen yerler. Bu ülkeler, turistleri 3 farklı şekilde kabul ediyor. Bir kısım ülke, sadece pasaporta bakarak sorun görmediyse sizi ülkeye alıyor. İkinci seçenekte ise kapıda vize yapan ülkeler yer alıyor. Bu ülkeler, uçaktan indikten sonra havalimanında belli bir ücret karşılığında vize veriyor. Son olarak da internetten vize almanızı isteyen ülkeler bulunuyor. Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan bu yerler, internetten form doldurmanızı ve girişte yanınızda olmasını istiyor. Ya da form doldurduktan sonra 3 gün içinde mailinize vizenizi gönderiyor. Bu sayede Schengen Vizesi için uzun uğraşlar vermenize gerek kalmıyor.

Pasaportla gidilen ülkeler arasından bazıları aşağıda mevcut.

Arjantin

Arnavutluk

Azerbaycan

Belarus, Beyaz Rusya

Birleşik Arap Emirlikleri

Brezilya

Ermenistan

Fas

Güney Kore

Gürcistan

Japonya

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Karadağ

Makedonya

Mısır

Peru

Rusya

Sırbistan

Ürdün

Sıralanan ülkeler dâhil, gezip görebileceğiniz tam olarak 102 ülke bulunuyor. Bu ülkelerin bazılarında yaz tatilinizi yapabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz pek çok ülkeyi de vizenin çıkmasını beklemeden görebilirsiniz. Vizesiz ülkeler 2022 listesinde birbirinden güzel ve farklı kültürlere sahip ülkeler yer alıyor. Bu ülkeler arasında Amerika, Asya, Avrupa ya da Orta Doğu’dan konumlar da bulunuyor Merak ettiğiniz ve görmek istediğiniz herhangi bir ülkeye pasaportunuz varsa uçak bileti alarak kolaylıkla gidebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Vizesiz Ülkeler

Yeşil pasaport, belli statüdeki devlet memurlarına verilen bir pasaport çeşidi. Ayrıca yeşil pasaport vizesiz ülkelerin sayısı 196. Bu pasaporta sahip olan kişiler, ülkelere girerken pasaport harcından muaf tutuluyor. Ayrıca bildiğiniz gibi birçok ülkeye vizesiz giriş hakkına da sahip oluyorlar. Bu aşamada, yeşil pasaport ile yurt dışına çıkarken, pasaportun 3 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir.

Vizesiz Yurt Dışı Tatil Noktaları

Vizesiz gidilebilen ülkelerde tatil yapmak isterseniz, birbirinden güzel konumları tercih edebilirsiniz. Bir yandan başka bir ülkede gezerken bir yandan da denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Vize yaptırmadan; Gürcistan, Endonezya, Makedonya, Sırbistan, Japonya, Fas, Brezilya ve Tayland gibi ülkelerde muhteşem doğanın ve suyun tadını çıkarabilirsiniz. Birbirinden güzel ülkeler arasından görmek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Makedonya

Makedonya, Balkanlar’da yer alan ve ideal tatil ülkelerinden birisi. Muhteşem doğaya sahip olan bu ülkeyi kısa süre içinde gezebilirsiniz. Makedonya’ya gittiğinizde başkentleri olan Ürgüp’ten başlayarak Matka Kanyonu, Kalkandelen, Ohri Gölü, Ohrid, Sveti Naum ve Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askerî İdadisi mutlaka görülmelidir.lirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan, Balkanlar’ın incileri arasında yer alıyor. Hem tarihî dokusu hem de mimari yapılarıyla turistleri son derece etkileyen ülke, Sava ve Tuna Nehrinin muhteşem cazibesine sahip.

Arnavutluk

Balkanlar’da yer alan Arnavutluk, harika bir tatil ülkesidir. Ülkenin batısında Adriyatik Denizi bulunurken güneydoğusunda da İyonya Denizi yer alır. Bu sayede ülke, muhteşem bir kıyı şeridine sahiptir.

Kuzey Kıbrıs

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; eğlenceye, denize ve sıcağa doyacağınız harika bir konum. Ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Kuzey Kıbrıs, tatil için tercih edilebilecek en iyi yerler arasında yer alıyor

DÜNYA GEZİ REHBERİ YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler