Her YaŞta
agesa-logo

Aşıklar Şehri Paris için Gezi Rehberi

 Aşıklar Şehri Paris için Gezi Rehberi

Paris, dünyanın en romantik kentleri arasında yer alıyor. Birçok kişi buraya sevdiği kişiyle gitmek istiyor. Şehir, muhteşem bir estetik görüntüye sahip. Ayrıca Paris denilince insanın aklına moda, bilim, sanat, finans ve ticaret gibi konular da geliyor. Pek çok yönden donanımlı olan bu şehir, misafirlerine unutamayacakları bir deneyim sunuyor. Fransa’nın başkenti olan bu şehir, ülkenin en kalabalık kenti diyebiliriz. Paris’te gezilip görülmesi gereken yüzlerce yer bulunuyor. Bununla birlikte Paris gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerleri yazının devamında bulabilirsiniz.

Paris Tatili Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle Paris gibi donanımlı bir yere gidiyorsanız mutlaka bir plan yapmalısınız. Hatta bu plan konaklama sürecinde yaşayabileceğiniz pek çok ayrıntıyı da barındırmalı. Bu sebeple seyahat planlaması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için sıraladık;

Gezmek ve görmek istediğiniz yerlerin listesini çıkarın.

Gezi planını yapacağınız mevsime göre Paris’in hava durumuna bakarak yanınıza yedek kıyafetler alın.

Harita uygulamaları üzerinde gezmek istediğiniz ve konaklayacağınız adresi işaretleyin. Hazırladığınız harita uygulaması üzerindeki konumlarınızın çevrimdışı olarak çalışması için indirin.

 Paris’teki konaklama, yeme içme ya da yol masraflarına ilişkin bilgiler edinin

Paris’e özgü yemekleri tadabileceğiniz yerleri araştırın.

Sizler için listelediğimiz bu detayları dikkate aldığınızda tatiliniz çok daha planlı ve eğlenceli geçer diyebiliriz. Planlama doğru olduğu sürece zamanınızı da daha verimli kullanabilirsiniz.

Paris’te Nerelerde Konaklayabilirsiniz?

Paris otel önerileri almak, tatilin keyifli ve daha güvenli geçmesine yardımcı olabilir. Özellikle Paris gibi büyük bir şehirde daha önce deneyim kazanmış kişilerin tavsiyeleriyle konaklama fikri, çok daha mantıklı geliyor. Paris’e geldiğinizde konaklama yapabileceğiniz 7 bölge bulunuyor. Bunlar;

 Louvre, Bourse & Le Marais

Latin Quarter & St Germain des Pres

Şanzelize Çevresi

Eyfel Kulesi Çevresi

Gare de Lyon & Bastille

Gare du Nord & Gare de l’Est

Montmartre

Bu bölgelerden size, bütçenize ve isteklerinize en çok uyan yerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca paris’te ilk kez konaklayacaksanız ilk sıradaki Louvre, Bourse & Le Marais bölgesindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Daha ekonomik bir konaklama bölgesi arıyorsanız da Gare de Lyon & Bastille bölgesindeki tesislerden faydalanabilirsiniz.

Paris’in Eşsiz Lezzetiyle Öne Çıkan Ünlü Yemekleri Nelerdir?

Paris, dünyaya yayılmış olan eşsiz lezzetlere sahip. Bu sebeple şehre gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yiyecekler bulunuyor. Bu yiyeceklerden kruvasan ve makaron gibi tatları satın alarak sevdiklerinize de getirebilirsiniz. Ayrıca şehirde meşhur olan soğan çorbası, krep, ördek confit, steak frites ve salyangozun tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Paris’e özel istiridye, creme brulée, steak tartare ve ratatouille gibi ilginizi çeken Paris’in ünlü yemeklerini de deneyimleyebilirsiniz.

Paris’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

 Paris gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu sebeple Mutlaka görmeniz gereken yerleri sıraladık;

Eyfel Kulesi

Champs Elysees

Arc de Triomphe

Pere Lachaise Mezarlığı

Montmartre

Notre Dame Katedrali ve Civarı

Shakespeare and Company

Le Marais Bölgesi

59 Rivoli

Canal St. Martin

Disneyland

Paris seyahat rehberi hazırlarken yukarıdaki yerleri de ekleyebilirsiniz. Disneyland Disneyland Paris, canlı gösteri ve performanslarıyla çocuklar ve yetişkinler için bir süreliğine dünyadan uzaklaştıran devasa bir panayır yeri.

Eyfel Kulesi

Paris’in simgesi hâline gelmiş olan bu eseri yakından görmek için ziyaretine gidebilir. Ara sokaklarda arka fona Eyfel Kulesi’ni alarak fotoğraf çekilebilirsiniz.

Notre Dame Katedrali

Fransa’nın sembolü olarak görülen dünyaca ünlü 857 yıllık bu yapı, yangından sonra 2024 yılında yeniden açılacak gibi duruyor. Bu sebeple 2024’e kadar dışarıdan görmek için yakınlarına uğrayabilirsiniz.

Mutlaka Gezilmesi Gereken Paris Müzeleri

Paris gezi rehberinin en önemli parçalarından biri de müzeler. Paris’e geldiğinizde Louvre, Orsay, Rodin, Orangeria, Marmottan, Ordu ve Jacquemart-Andre gibi birbirinden değerli müzeleri gezebilirsiniz. Tabii ki ilk sıraya Louvre Müzesi’ni koymanızı öneririz.

Paris’te Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

Paris şehir içi ulaşımı ucuz ve anlaşılır bir yapıya sahip. Şehideki toplu taşıma ağı RATP tarafından sağlanıyor. Bu kurum; otobüs, metro ve raylı sistem (RER) olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Aldığınız biletler hepsinde geçerli. Ayrıca biletleri istasyonlardan ve kulübelerden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Paris’te denetim sıklıkla olduğu için geçtikten sonra biletinizi atmayın.

DÜNYA GEZİ REHBERİ YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler