Her YaŞta
agesa-logo

Yeni Hayat Temalı 5 Kitap

 Yeni Hayat Temalı 5 Kitap

 Hayatımız boyunca hep yeni ihtimallerle karşılaşırız ve bu noktalardaki seçimlerimiz hayatımızın gidişatını etkiler. Konfor alanlarımızda yaşamak ve bu alanların dışına çıkamamak, kendi gelişimimizin önündeki en büyük engellerden biri. Hayatımızdaki sorumlulukları yerine getirirken kendi içimize dönmeyi unutuyor, kendi hayallerimizin ve isteklerimizin farkında varamıyor olabiliriz. Bazen hayatımızda değişiklikler yapmak istesek bile sırf güvenli alanlarımızdan çıkmaya korktuğumuz ya da çekindiğimiz için yapamıyoruz. Mutsuz olduğumuz yerde, işte ve belki de ilişkide kalmaya devam ediyoruz. Hayat, konfor alanının dışına çıkmak için fırsatlarla doludur, ancak onları yakalamak zor olabilir. Bu noktadaki sorun, bunu yapmak için nedenlerin farkında olmamaktır. Sonuçta, rahatlık hissi en temel ihtiyaçlarımızın karşılandığını gösteriyorsa, neden ondan vazgeçmeye çalışalım? Konfor alanı, bir kişinin, genellikle bir risk duygusu olmadan, sabit bir performans düzeyi sağlamak için sınırlı bir dizi davranış kullanarak kaygısız bir durumda çalıştığı bir davranış halidir. Buna karşın konfor alanının dışına çıkmak daha güçlü, yaratıcı, özgüvenli olmayı sağlarken kişisel gelişimimize katkı sunar, yeni deneyimler kazanmamızın ve yeni insanlarla tanışmamızın önünü açar.

 Bazen de işler istediğimiz gibi gitmez ve hayat bizi bir yerden başka bir yere savurur. Kendimizi hiç hesaba katmadığımız durumların içinde ya da hiç planlamadığımız bir noktada buluveririz. Kendi isteğimiz dışında ve hatta mecburen güvenli alanımızı terk etmek zorunda kalabiliriz. Böyle anlarda da paniğe kapılmayıp bu yeni düzenin bize neler kazandırabileceği üzerinde düşünebiliriz.

Sizler için hazırladığımız bu seçkide hayatındaki değişiklikler yapan, hayatındaki değişikliklerle kendine yeni bir düzen kuran roman kahramanlarıyla tanışacaksınız.

Ye Dua Ev Sev / Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert tarafından yazılan kitabın Amerika’daki ilk basımı 16 Şubat 2006 yılında yapılmıştır. 2008 yılında Pegasus Yayınları tarafından Türkiye’de basılan kitabı İstem Erdener ve Esra Makara çevirmiştir.

Amerikalı orta yaşlı bir kadının isteyebileceği her şeye sahip olmasına rağmen Elizabeth hayatında ve evliliğinde mutlu değildi. Boşanmasının ardından nereye gideceğini ve ne yapacağını bilmiyordu. Tek bildiği kaçmak istediğiydi. Böylece tuhaf bir maceraya atıldı. Bu kitap, onun bir yıl boyunca kat ettiği hayat değiştiren yolculuğu hakkında. Elizabeth, içindeki boşluğu doldurmanın peşine düştüğü bu yolculuğa çıkarak haz, dinsel inanç ve dengenin arayışına girer. Kitap 2010 yılında beyazperdeye de uyarlanmıştır.

Mavi Sürgün / Halikarnas Balıkçısı

 Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Halikarnas Balıkçısı’na dönüşme hikayesi… Kitap, yazarın “Hapishanede idama mahkum olanlar bile bile asılmaya nasıl giderler” başlıklı yazısı yüzünden İstiklâl Mahkemesi’nce Bodrum’a sürgün edilişini ve orada geçirdiği yılları anlatır. Cevat Şakir Kabaağaçlı, buraya gelir gelmez Bodrum’a aşık olur ve sürgün cezası bittikten sonra bile yıllar sürecek olan Bodrum yaşantısını sürdürmeye karar verir. Öyle ki, mahlas olarak Bodrum’un eski adı olan “Halikarnas”ı kullanarak Halikarnas Balıkçısı ismini seçer.

Adı: Aylin / Ayşe Kulin

Ayşe Kulin’in Adı: Aylin romanı Aylin Devrimel Radomisli Cates’in yaşamından esinlenerek kaleme alınmıştır. Kulin’in söylediğine göre “Aylin” karakteri gerçek hayatta hem aynı apartmanda oturdukları çok yakın arkadaşı hem de akrabasıydı. Hayatında çok fazla kırılma noktası olan Aylin’in, bu noktalarda ilerleyişinin hikayesi ilham verici. İlk eşinden boşandıktan sonra İsviçre’de tıp okumaya karar veren Aylin, yaş sınırını aştığı için Türkiye’de yaşını küçülttürerek okula kabul edilmeyi başarıyor. Kariyerine Amerikan Ordusu’nda devam eden Aylin’in bu enteresan hayat yolculuğu bir müzikal haline de getirildi. Yönetmenliğini Doğu Yaşar Akal’ın yaptığı müzikalde Aylin karakterini Tuba Ünsal oynuyor.

Günler Aylar Yıllar / Yan Lianke

Çinli yazar Yan Lianke tarafından yazılan ve ilk olarak 1997 yılında yayınlanan bu kısa roman (novella), 2017 yılında önce ingilizceye ardından da bir çok dile çevrilerek geniş bir okur kitlesine kavuştu. Günler Aylar Yıllar, Çin’in bir köyünde yaşanan büyük bir kuraklık ve akabinde gelen kıtlıkla yaşayanların köyü terk etmesinin ardından kalanlara odaklanır. Köyden göç etmek istemeyen ve yaşamı yeniden kurmak isteyen yaşlı adam ile gözleri görmeyen köpeğinin mücadelesi, hüzünlü ama hayatın anlamı ve zor koşullarda ayakta kalabilme umudu konusunda oldukça cesaretlendirici bir kitap.

Bir Çift Yürek / Marlo Morgan

Amerika’da yaşayan orta yaşlarında araştırmacı bir kadın, Avustrualya’da Aborjin kabilelerini incelemek üzere yola çıkar ve bambaşka bir hayat deneyimi edinir. İlk olarak 1990 yılında yayınlanan Bir Çift Yürek, dünyada pek çok dile çevrilmiş bir cesaret ve başka coğrafyada kendini bulma öyküsü

KİTAP YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler