Her YaŞta
agesa-logo

İleriki Yaşlarda Yaşam Enerjinizi Yükseltecek Hobiler

 İleriki Yaşlarda Yaşam Enerjinizi Yükseltecek Hobiler

Hobiler her yaştan bireylerin hayatına tat katan ve onu çok daha anlamlı hale getiren aktivitelerdir. Mutluluk hepimizin kendisinin yaratabileceği bir şeydir değil mi? Gelin, bugün mutluluk için harekete geçelim! Haydi, biraz ileriki yaşlarda hayata yepyeni renkler katan, birbirinden keyifli hobilerden bahsedelim!

Yürüyüş, Koşu ve Egzersiz Yapmak

Hareket her zaman mutluluk verir! Neden mi? Çünkü spor yapmak vücudumuzda mutluluk hormonlarının daha çok salgılanmasına neden olur. Bu sayede her yaştan insan spor yaptığında hem mental hem de fiziksel anlamda daha dinç ve pozitif hisseder.

Sabah koşularından gün batımı yürüyüşlerine, fitness’tan temel ev egzersizlerine dek uzanan pek çok egzersiz stili olduğu düşünüldüğünde, şüphesiz siz de kendinize en uygun olanını bulmakta hiç zorlanmayacaksınız.

Yoga ve Meditasyon Gibi Zihin ve Beden Aktiviteleri

Yoga ve meditasyon ise bir başka pozitif enerji deposu hobilerden. Aynı anda zihinsel tazelik sağlarken, bedene esneklik ve dinçlik veren zihin-beden aktiviteleri özellikle son yıllarda çok popüler. Her yaştan insanları birleştirebilen yoga ve meditasyon gibi aktiviteler yeni topluluklara dahil olmanın da bir sebebi haline gelerek yepyeni dostlukların temelini atabiliyor.

Bahçe İşleri ve Bitki Yetiştirme

Bahçe, yeşil, toprak kokusu ve huzur… Bunu kim sevmez ki? Hele biraz daha işin detaylarına indiğinizde çiçeklerin ve bitkilerin dilinden anlayan bir insan olup çıkıveriyorsunuz! Bahçe işleri ve toprakla temas etmek her zaman negatif enerjiyi atmak konusunda bir numaralı tavsiye olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, toprağa daha yakın olmak için fazladan bir nedenimiz daha var aslında; kendimizi daha iyi ve enerjik hissetmek.

Boyama, Örgü veya El İşi Hobileri

El-göz koordinasyonu geliştirme anlamında son derece faydalı olan ve hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kişileri işe yarar hissettiren güzel sanat aktiviteleri ileriki yaşların vazgeçilmezi. Ancak şunu da belirtelim ki, artık gençler de örgü, tığ, kanaviçe gibi ince işçilik gerektiren hobilerle daha içli dışlı. Boyama yapmak, resim yapmak ve çizim yapmaksa yine bu alanda karşımıza çıkan keyifli hobilerden.

Yemek Yapmak veya Farklı Mutfak Tariflerini Denemek

Yemek yapmak ve mutfakta yeni lezzetler denemek insana hayat veriyor! İnsan hem maharetlerini sergilemenin verdiği özgüvenle mutlu oluyor hem de yaptığı lezzetlerle karınları doyan sevdiklerinin tatlı sözlerini işitip mutlu yüzlerini görünce huzurlanıyor!

Gezi, Tarih veya Sanat İle İlgili Kulüplere Katılmak

Gezi ve tarih kulüpleri insana yeni ufuklar açar. İleriki yaşlar veya gençlik fark etmeksizin başka insanların ve zamanların dünyasına yolculuk etmek paha biçilmez bir deneyimdir. Bu kulüplerde ortak noktalarda buluşacağınız harika arkadaşlıklar kurabilirsiniz ve yepyeni maceralara atılabilirsiniz.

Kitap Okuma, Yazı Yazma Gibi Zihinsel Uyarıcılar

Okumak ve yazmak zihni dinginleştirir. İnsana bilişsel anlamda güç sağlayan kitap okuma ve yazma gibi aktiviteler, hayal gücünü canlı tutar. Bu sayede kendinizi her daim mutlu ve hayatın içinde hissedersiniz.

Müzik Dinleme veya Müzik Aleti Çalma

Müzik ruhun gıdası, bunu hepimiz biliyoruz. Peki, biraz “yemek yapmaya” ne dersiniz? Evet, yeni bir enstrüman çalmaktan bahsediyoruz!

Müzik aleti çalma aynı anda zihinsel ve fiziksel anlamda sizi güçlendirebilecek nadir aktivitelerden. 7’den 70’e sayısız insanın hayatının bir noktasında yöneldiği müzik aletleri aynı zamanda terapi yöntemi olarak da tercih ediliyor.

Yeni Bir Dil Öğrenmek ve Mevcut Dil Becerilerini Geliştirmek

Yabancı dil öğrenmek; hafıza, dikkat, öğrenme becerisi gibi zihinsel özellikleri güçlü tutmak için idealdir. Aynı zamanda yeni bir dil öğrenmek özgüveninizi artırır. Biraz olsun beceriniz veya ilginiz varsa mutlaka bu alana da yönelmelisiniz!

Sevdikleriyle Zaman Geçirmek veya Sosyal Etkinliklere Katılmak

Sevdiklerimizle sosyalleşmek paha biçilmez. Çeşitli etkinlikler sayesinde en sevdiğimiz insanlarla bir araya gelip yepyeni deneyimler edinebiliyoruz. Festivaller, sergiler, söyleşiler, konserler ve daha nicesi… Hayatın bir rengi sevdikleriniz ise diğer rengi de kuşkusuz yeni tecrübeler ve anılar. O zaman ne diyoruz? Daha çok hayat, daha çok renk!

Kaynakça

https://www.mutluyasam.com.tr/hobi-edinmenin-psikolojik-faydalari/

https://dergipark.org.tr/tr/pub/gaunjss/issue/50141/567126

HOBİLER YAŞAMA SANATI

Diğer Öneriler