Her YaŞta
agesa-logo

Sonbahara hazırlık; Örgü ile Yapılabilecek Giysiler

 Sonbahara hazırlık; Örgü ile Yapılabilecek Giysiler

Sıklıkla serin aylarında kullanılan örgü kıyafet modelleri yılın dört mevsimi tercih edilmeye başladı. Farklı iplik kalınlıkları kullanılarak hazırlanan elbise, hırka, kazak ya da alt giyim ürünleri arasından tarzınızı yansıtacak modellere göz atabilirsiniz. Örgü ile yapılan şeyler arasında sonbaharda stilinize ayak uyduracak birçok farklı model bulunuyor. Örgü hırka, bluz, çanta, bere ya da atkı gibi pek çok seçenek arasından sevdiğiniz renk ve desene sahip olan ürünleri kendinize ya da sevdiklerinize örebilirsiniz. Örgü, birbirinden farklı modeller yapmanız için tercih edilen bir teknik olduğu için kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı dilediğiniz gibi kendiniz örebilirsiniz.

Örgü Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde dört mevsim kullanılan örgü kıyafet ve aksesuar modelleri son derece meşhur. Özellikle evde yapılabilecek örgü işlerine ilgi oldukça büyük. Bu sebeple siz de beğendiğiniz renk ve iplik çeşidinden satın alarak kendinize ya da sevdiklerinize benzersiz kıyafetler ve aksesuarlar örebilirsiniz. Örgü yapmak için kalın tığ ya da şiş tercih edebilirsiniz. Çıkaracağınız desene göre farklı örgü stilleri arasında karar vererek kendinize uygun modeli elde etmeniz son derece mümkün. Birbirinden güzel modeller çıkarmak için şu örgü seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz.

● Haroşa örgü
● Pirinç örgü
● Rende örgü

Özellikle haroşa ismi verilen örgü modeli, kısa sürede el alışkanlığı edinebileceğiniz bir seçenek. Örgüye yeni başlayacak kişiler, haroşa yöntemiyle atkı, bere ya da boyunluk gibi modelleri kolaylıkla çıkarabiliyor. Orta kalınlıkta yün türevi ip ve 5,5 ya da 6,5 büyüklüğündeki şişler sayesinde kolaylıkla örmeyi öğrenebilirsiniz. Her iki taraftan örgü olarak bilinen haroşa modelini örmek için 25 adet ilmekle iki düz bir ters şekilde bir yol izlemeniz gerekiyor.

Bahsi geçen modeli öğrendikten sonra pirinç örgüye geçebilirsiniz. Pirinç örgü modeli, ortaya çıkan kıyafetin her iki taraftan da aynı görünmesini sağladığı için tercih ediliyor. Bu yöntemle çeşitli örgü hırka modelleri veya süveter gibi kıyafetleri yapabilirsiniz. Pirinç stilinde bir düz, bir ters olarak sıra sonuna kadar devam etmeniz önemli. Ardından da 2. tura geçtiğinizde 1 ters 1 düz olarak örebilirsiniz. Yani düz ilmeğin üstüne ters ilmek gelecek şekilde örme işlemini devam ettirebilirsiniz.

Örgü ile yapılabilecek stiller arasında rende modeli de yer alıyor. Bu yöntemle de öreceğiniz atkı ve yeleklere model ekleyebilirsiniz. Yapılışı son derece basit olan rende modelinde kenar ilmeği almadan ilk sırayı düz bir şekilde örmeye başlayabilirsiniz.

Serin havalar İçin Örgü ile Neler Yapılabilir?

Farklı örgü modelleri, sıklıkla kullanılan aksesuar ve kıyafetler için tercih edilebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında kullanacağınız modeller arasında eldiven, hırka, çanta, bere ve atkılar yer alıyor.

Motifli Hırka ile Stilinizi Yansıtın

Popüler örgü stilleri arasında yer alan hırkaları rende örgü seçeneğini kullanarak farklı motiflerde tasarlanabilirsiniz. Ayrıca düz bir model istiyorsanız haroşa örgü yaparak rengarenk bir hırka da tasarlanabilirsiniz. Örgünün yumuşak ve kabarık olmasını istiyorsanız kendinize kabarık ipler satın alarak stilinizi çevrenize yansıtabilirsiniz.

Örgü Çanta ile Eşyalarınız Güvende

Özellikle son zamanlarda tercih edilen örgü çanta yapımı oldukça kolay. İstediğiniz büyüklükte örebileceğiniz çantanız neredeyse bir gün içinde hazırlanabildiği için örüp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Serin Havalar için Örgü Bere

Serin aylarda kulaklarınızı ve kafanızı soğuktan korumak adına kendi ölçülerinize uygun bere modelleri çıkarabilir ve tüm sezon boyunca keyifle takabilirsiniz. Örgü bereyi de kısa sürede yapıp ertesi gün takmanız mümkün.

Renkli ve Kullanışlı Örgü Atkı

Örgü denildiğinde akla ilk gelen seçenek genellikle atkılar oluyor. Kendinize, akadaşlarınıza, partnerinize veya ailenize öreceğiniz atkı sayesinde serin havaları sıcacık atlatabilirsiniz.

Kaynaklar;
https://www.google.com/amp/s/www.wikihow.com.tr/%25C3%2596rg%25C3%25B
C-Nas%25C4%25B1l-%25C3%2596r%25C3%25BCl%25C3%25BCr%3famp=1

https://www.ipuclarim.com/yeni-baslayanlar-icin-sisle-orgu-nasil-orulur-videol
u-anlatim/

HOBİLER YAŞAMA SANATI

Diğer Öneriler