Her YaŞta
agesa-logo

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

 Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurt, besin değeri yüksek yiyecekler arasında yer alıyor. Canlı laktik asit bakterileri içeren bu fermente süt ürününün pek çok faydası da mevcut. Rutin tüketimde sağlık üzerinde olumlu etkileri olan yoğurdu hazır olarak alabildiğiniz gibi evde de kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Yoğurt yapımı esnasında dikkat etmeniz gereken belli başlı püf noktalar bulunuyor. Evde yoğurt yapmak oldukça kolay bir süreç olmakla birlikte kaymaklı, kıvamlı ve leziz bir yoğurt yapmak için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

● İlk olarak bir tencere içine sütü doldurup ocağı orta derecede ısıtmanız gerekiyor. Süt ısıtılırken yoğurt mayasını hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir kaşık yoğurt mayasını birkaç kaşık sıcak süt ile karıştırıp mayanın etkinleşmesini sağlayabilirsiniz.


● Süt kaynamaya başladığında hazırladığınız yoğurt mayasını ekleyip iyice karıştırabilirsiniz. Ardından sütün altını kısıp yoğurt mayasının iyice çözülmesini beklemeniz gerekiyor. Maya çözüldükten sonra sütü ocaktan alıp soğumaya bırakabilirsiniz.


● Yoğurt mayasının çözülmesini beklerken yoğurdu yapacağınız kabı hazırlamalısınız. Kullanacağınız kabın içine bir kaç kaşık sıcak su ekleyip iyice silebilirsiniz. Bu aşama, kabın içinde bakteri oluşmasını önlediği için son derece önemli.


● Yoğurt mayası çözülmüş ve süt soğumuşsa hazırladığınız kaba sütü doldurup kapatabilirsiniz. Yoğurt kabını kalorifer yanı gibi sıcak bir alanda 8 ila 12 saat arasında bekletebilirsiniz. Bu süre zarfında maya, sütü fermente ederek yoğurdun oluşmasını sağlıyor. Ayrıca yoğurdu hazırladığınız kabın etrafını örtülerle sarıp havayla temasını da kesmelisiniz.

Evde yoğurt yapmanın püf noktalarını takip ederek kolaylıkla lezzetli yoğurtlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca süt seçimi, yoğurt mayası ve kabın doğru kullanımı da yoğurdun kalitesi üzerinde oldukça etkili oluyor.

Ev Yapımı Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Ev yapımı yoğurt faydaları arasında sağlık, lezzet ve düşük maliyet gibi başlıklar yer alıyor. Ayrıca kendi hazırladığınız yoğurdu istediğiniz yoğunluğa ve tada göre düzenleyebilirsiniz. Yoğurt, sağlık üzerindeki etkileri sebebiyle tüketilmesi gereken önemli besinler arasında yer alıyor. Bu sebeple bahsi geçen besini evde çok daha doğal ve katkı maddesiz olarak yapabilirsiniz. Ev yapımı yoğurtlar yüksek miktarda probiyotik barındırdığı için bağırsak hareketlerini düzenleyip ishal ve kabız gibi sorunlar yaşanmasının önüne geçiyor.

Evde Yoğurt Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde yoğurt yapılışı esnasında yiyeceğin istediğiniz gibi kaliteli ve besin değeri yüksek olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken aşamalar bulunuyor.

Süt Seçimine Dikkat Edilmeli

Evde yoğurt yapımıyla ilgileniyorsanız öncelikle süt seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Taze ve doğal bir süt tercih ederek; lezzetli, kaymağı olan ve yoğurt bir yoğurt elde edebilirsiniz.

Süt Doğru Şekilde Kaynatılmalı

Yoğurt yapmak için kullanacağınız sütü doğru şekilde kaynatmanız son derece önemli. Orta ateşte yavaşça kaynayan sütten elde edilen yoğurt, çok daha leziz ve düzgün formlu oluyor.

Mayalamaya Başlamadan Süt Soğutulmalı

Evde yoğurt yapmak için hazırladığınız yoğurt mayasını belli bir sıcaklığa sahip olan süte eklemeniz gerekiyor. Herkesin yanlış bildiği soğutma işlemi, yoğurdun tutmamasına ve istediğiniz sonucu alamamanıza sebebiyet vereceği için bu yöntemi tercih etmelisiniz.

Mayalama Kabının Havayla Teması Kesilmeli

Evde yoğurt mayası yapma sürecinde en önemli ayrıntılardan birisi de kabın düzgün şekilde hazırlanması diyebiliriz. Evde sürekli yoğurt hazırlamayı düşünüyorsanız kendinize belli bir yoğurt kabı edinebilirsiniz. Bu kap, cam olabileceği gibi herhangi bir tencerenizi de tercih edebilirsiniz. Yapılan yoğurt bu temiz kaba konulduktan sonra kapak yardımıyla havayla temasını kesmeniz gerekiyor. Yapım aşamasında olan yoğurt kabının havayla temasını tam anlamıyla kesmek ve sıcaklık sağlamak için kabın etrafını örtülerle de sarabilirsiniz.

Kaynaklar;

https://www.google.com/amp/s/yemek.com/amp/yogurt-yaparken-yapilan-hatalar/

https://www.google.com/amp/s/mhthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber-amp/104377
9-ev-yogurdunun-faydalari-nelerdir

HOBİLER YAŞAMA SANATI

Diğer Öneriler