Her YaŞta
agesa-logo

Can Dostlarımızı Hatırlayalım: Dünya Köpek Günü

 Can Dostlarımızı Hatırlayalım: Dünya Köpek Günü

Köpekler ilk çağlardan bu yana insanların en candan dostları. Üzüntümüzde, sevincimizde, zor anlarımızda varlıklarıyla bize destek oluyor, dostluklarını koşulsuz sunuyorlar. Birlikte yaşadıkları insanların bir parçası, ailesinin bir üyesi. Dünya Köpek Günü’nde onlarla kurduğumuz eşsiz dostluğu anlatan filmler, bize bu gerçeği hatırlatıyor. 

26 Ağustos, dünyada Dünya Köpek Günü olarak kutlanıyor. Köpeklerle insanlığın ilişkisi çok eski, 30 bin yıl öncesinden kalan mağara resimlerinde bile onlara rastlamak mümkün. Yüzyıllar boyunca köpekler hayatımızın bir parçası oldu, bize dostluk gösterdikleri gibi yardım da ettiler. Günümüzde de bu ilişki sürüyor, milyonlarca insan evlerini köpeklere açıyor; sokaktaki köpeklerle ilişki kuruyor, hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz.

Buna karşın onlara yönelik kötü muamele de sürüyor. Sokakta kalan köpeklerin durumuna dikkat çekmek, yaşam alanlarının düzelmesi için gayret göstermek için Dünya Köpek Günü kutlanıyor. 2004 yılında hayvan hakları savunucusu Colleen Paige tarafından duyurulan günün amacı köpeklerle ilgili farkındalık yaratmak, köpek evlat edinmeyi desteklemek ve köpeklerin yaşam refahına ve önemine dikkat çekmek. Paige barınaktan aldıkları ilk köpekleri Sheltie’nin hatırası için bugünü seçmiş. 

Bu eşsiz dostluğu anlatan pek çok film çekildi. Beyaz perdenin işlediği filmler hem insanı duygulandırıyor, hem de keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. 

Hachiko: Bir Köpeğin Hikâyes

i

Orijinal ismi Hachi: A Dog’s Tale olan film bir profesörün tren istasyonunda karşılaştığı bir köpeği evine almasıyla başlıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenen film duygusal konusuyla izleyicilerden büyük övgü alan yapımlardan. Profesörle köpek arasında zamanla gelişen bağ izleyenleri şaşkına çeviriyor. Sahibini her gün uğurlayan, her akşam bekleyen film, sağlam dostlukların yalnızca insanlar arasında kurulmadığının da ispatı. 

Leydi ile Sokak Köpeği 

Sinema tarihinin ilk sinemaskop çizgi filmi olan Leydi ve Sokak köpeğinin hikâyesi 1925 yılında Walt Disney’in eşine bir şapka kutusu içinde küçük bir köpek hediye etmesine kadar uzanıyor. Leydi yaşadığı evde çok sevilen bir köpektir ancak eve bebek gelmesiyle kendini mutsuz hisseder. İstenmediğini düşünerek evden kaçar ve sokakta Tramp’la tanışır. Bu Leydi için yeni bir hayatın başlangıcı olur. Disney’in en sevilen çizgi filmlerinden. 

Kutup Macerası 

Olağanüstü bir durumda en sevdiğiniz dostunuzu geride bırakabilir misiniz? Kutup Macerası bu sorunun cevabını arıyor. Antartika’nın dondurucu soğuğunda, bir kurtarma rehberinin köpekleri için verdiği mücadeleyi anlatan film, iç ısıtıyor. Tecrübeli bir kurtarma rehberi olan Jerry Shepard, öncülük ettiği Dr. Davis McClaren ve ekibiyle geçirdikleri kaza sonrası, sadık dostu köpeklerini terk etmek zorunda kalır. Yüzyılın en büyük kar fırtınası içinde, köpekleri için benzeri görülmemiş bir kurtarma operasyonu düzenleyen Jerry’nin en büyük destekçisi maceraperest pilot Katie’dir.

Marley ve Ben

Yeni taşındıkları evlerinde bir köpek hayatınızı değiştirip mutluluğun kapısını aralamanızı sağlar mı? Bu film, cevabı veriyor: Evet. Grogan ailesi yeni evlenmiş ve bir eve taşınmıştır; ailelerine bir golden retriever eklerler. Cana yakın bu yeni arkadaşları Marley hayatlarını tamamen değiştirir, sınırlarını zorlar. Gerçek bir hikayeye dayanan bir film. 

Yuvaya Dönüş: İnanılmaz Seyahat 

Bu film aynı isimli bir kitaptan uyarlama. Shadow, Chance isimli iki köpek ve Sassy isimli kedi birlikte mutlu bir hayat sürerken, ailelerinin tatile gitmesiyle terkedildikleri fikrine kapılır. Onları bulmak ve hayatlarını yoluna koymak için San Fransisco’ya doğru yola çıkarlar. Bu yolculuk yeni maceraların başlangıcı olur.

Köpek Adası 

Wes Anderson imzalı Isle Of Dogs film stop motion tekniğiyle çekilen bir eser, Megasaki şehrindeki tüm köpeklerin, çöp döküm alanı olan Trash Island’a yollanmasıyla başlıyor. 12 yaşındaki Atari Kobayashi dostu köpek dostu Spots’ı ararken, köpeklerin oradan kurtulması için de çareler düşünür. Filmin seslendirme kadrosunda Edward Norton, Bill Murray, Scarlett Johansson, Jeff Goldblum, Bob Balaban, F. Murray Abraham, Tilda Swinton, Frances McDormand bulunuyor.

Lassie

 

Köpeklerden söz etmişken, Lassie’yi anmamak olmaz. Turner ailesi, şehir hayatından uzaklaşıp Virginia’nın kırsal bir bölgesine taşınır. Ailenin 13 yaşındaki üyesi Matt ise yeni hayatına alışmakta zorluk çekmektedir. Kendisini yalnız hisseden Matt, aileye katılan Lassie isimli bir köpek ile yaşadığı zorlukları aşmaya başlar. Film klasikler arasında. 

101 Dalmaçyalı 

Bir diğer klasik de 101 Dalmaçyalı. Dalmaçyalı bir köpek olan Pongo, bir başka dalmaçyalı Perdy’e âşıktır. Onların aşkı sahipleri Roger Dearly ve Anita Campbell’ı da buluşturur. Roger ve Anita evlenir, Pongo ve Perdy’nin de 15 yavrusu olur. Dalmaçyalı köpeklerin kürklerini isteyen bir psikopat olan Cruella de Vil çiftin yavrularına göz diker ve macera başlar. Çizgi film ve sinema uyarlamaları olan eserin son filmi Cruella de Vil’in önceki hayatına mercek tutuyor. 

Vahşetin Çağrısı 

Orijinal ismi The Call of the Wild olan filminde, usta oyuncu Harrison Ford başrolü üstleniyor. Film, 19 yüzyıl sonlarında altına hücum günlerinde kızak çekmesi için California’daki huzurlu hayatından koparılıp Alaska’ya götürülen Buck’un hikayesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Dan Stevens, Omar Sy, Karen Gillan, Bradley Whitford ve Colin Woodell gibi isimlerin yer aldığı filmde, Buck’un vahşi hayata uyum sağlarken, yine insan dostlarından nasıl yardım aldığını da izliyoruz

AKIL VE RUH SAĞLIĞI Güncel HER YAŞTA İzle Keşfet MODA & SANAT

Diğer Öneriler