Her YaŞta
agesa-logo

Stresi Azaltacak Yiyecekler

 Stresi Azaltacak Yiyecekler

Stres, günlük hayatın içinde farklı sebeplerden dolayı gelişir. Özellikle yoğun iş hayatı, aile bireyleriyle ilişkiler, trafik, sosyal yaşam ya da diğer pek çok konu, stresin oluşmasına sebep olur. Modern yaşamın bir parçası olan stresle başa çıkmak için sağlıklı beslenme programlarına ayak uydurabilirsiniz. Vücuttaki stres seviyesini azaltan bazı yiyecek ve içeceklerden destek alarak daha sakin bir hayat sürdürebilirsiniz. Bu yiyecek ve içeceklerden bazılarını sıraladığımızda şunlar karşımıza çıkar;

 • Keten tohumu
 • Yulaf ezmesi
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Muz
 • Balık
 • Kefir
 • Badem
 • Yeşil çay
 • Zencefil

Yukarıda yer alan yiyeceklerin içlerinde omega-3, magnezyum ve L-Theanine bulunur. Bu durum da beyindeki stres oluşumunu azaltır. Örneğin stresi azaltan yiyecekler arasında yer alan somon, sardalye ve ton balığı gibi yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. Omega-3 yağ asitleri, stresi azaltarak beyindeki kimyasalların dengesini koruyabildiği için önerilir. Bununla birlikte muz, stresin azalmasına yardımcı olan triptofan adlı amino asit ve magnezyum açısından zengin olduğundan dolayı beyindeki mutluluk hormonu olan serotonin üretimini artırır.

Günlük Yaşamda Tükettiğiniz Besinlerin Stres ile İlişkisi Nedir?

Günlük hayatta tükettiğimiz besinler, stres yüzdesini doğrudan etkiliyor. Yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin bazıları, stresin azalmasına bazıları ise artmasına sebep olur. Örneğin işlenmiş besinler arasında bulunan şekerli gıdalar, kahve ve alkol stres seviyesini artırabildiği gibi omega-3 yağ asitleri, magnezyum ve antioksidan açısından zengin gıdalar, vücudun stres hormonlarına tepkisini azaltır. Bu sebeple
kaygı ve stresi azaltmak için doğru beslenmek son derece önemli bir rol oynar.

Doğal Antidepresan: Passiflora Etkisi Nedir?

Passiflora, doğal bir antidepresan rolü görür. Diğer adıyla çarkıfelek çiçeği olarak bilinen bu doğal antidepresan, sakinleştirici özellikleri sayesinde stres, kaygı ve depresyon gibi sağlık sorunlarını iyileştirici etkiye sahiptir. Pasifloranın içeriğinde yer alan flavonoidler, karbonhidratlar ve alkaloidler sakinleştirici bir etki yaratır.

Passifloranın incarnata adlı türü ise içeriğinde bulunan harmolin ve harmolit alkaloidleri sayesinde serotonin ve norepinefrin gibi beyindeki nörotransmiterlerin salınımını artırıp ruh hâlinin iyileşmesine yardımcı olur. Bu bitki, uyku kalitesini artırmaya ve uykusuzlukla mücadele etmeye de destek sağlar. Bu sebeple pasifloranın zihinsel sağlık sorunlarına karşı koruyucu bir etkisi de bulunur. Bu besin, genellikle passiflora çayı şeklinde alınır. Çay seçeneğinin yanı sıra kapsül ve ekstre formu da mevcuttur. Tabii ki bu tarz içerikleri tüketmeden önce doktorunuza başvurmanızı da tavsiye ederiz.

Stres Azaltan Başlıca Yiyecekler Arasında Neler Bulunur?

Stresi azaltan yiyecekler tüketmek istiyorsanız; omega-3, magnezyum, antioksidan ve L-Theanine açısından zengin besinleri tercih edin. Stresin azalmasını sağlayan yiyeceklerin hemen hepsi, sağlıklı bir yaşam sürmeniz için de tüketilmelidir.

Omega-3 Açısından Zengin Yiyecekler

Stresi azaltan yiyecekler arasında omega-3 yönünden zengin besinler yer alır. Omega-3 yağ asitleri, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için son derece önemlidir. Aynı zamanda iltihaplanma ve kalp hastalığı riskini azaltmaya da yardımcı olur. Bu besinler arasında şunlar yer alır;

 • Somon
 • Sardalya
 • Ton balığı
 • Yumurta
 • Ceviz
 • Chia tohumu
 • Keten tohumu

Ayrıca bu besinler, sağlıklı bir diyet için de etkilidir.

Magnezyum Açısından Zengin Yiyecekler

Stresi azaltmak için magnezyum içeren yiyecekler de tüketmelisiniz. Stresi azaltan magnezyum, kas ve sinir fonksiyonlarını da düzenliyor ve kemik sağlığını destekler. Ayrıca kalp ritmini düzenleyip kan şekeri düzeylerini de kontrol eder. Magnezyum içeren yiyecekler arasında; badem, ıspanak, fındık, tam buğday, kabak çekirdeği, yoğurt, avokado, muz ve yulaf da yer alır.

Zencefil

Zencefil, kortizol hormonunu düzenlediği için sinir sistemi üzerinde de yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple zencefil çayı içebilir ya da yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Zencefili çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

L-Theanine

Yeşil çay yapraklarında doğal olarak bulunan L-Theanine, stresin azalmasına katkı sağlar. Ayrıca bu içerik, beyindeki nörotransmitterlerin düzenlenmesine de destek verdiği için sinir sistemini yatıştırır. Bu nedenle L-Theanine, stres ve anksiyete ile mücadelede faydalı bir içeriktir.

Kaynaklar;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Stres

https://tr.wikipedia.org/wiki/Omega-3_yağ_asitleri

https://tr.wikipedia.org/wiki/Magnezyum

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zencefil

https://tr.wikipedia.org/wiki/Çarkıfelek_(bitki)

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler