Her YaŞta
agesa-logo

Sağlıklı Yaşam Tarzı Değişiklikleri Neleri Kapsar?

 Sağlıklı Yaşam Tarzı Değişiklikleri Neleri Kapsar?

Sağlıklı yaşam; fiziksel ve zihinsel sağlığın yanı sıra sosyal refahın üst düzeyde olduğu bir yaşam tarzını da ifade eder. Bu durumu yaratmak için düzenli fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı beslenmek, günlük stresi yönetmek, yeterli uyku ya da kötü alışkanlıklardan kaçınmak gibi faktörleri göz önüne alabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için imkânlarınız doğrultusunda yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Hayat tarzınızda yaptığınız pek çok aktivite; stres, kaygı ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Sağlıklı bir hayat sürerek, iş ve sosyal hayatınızı olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için aşağıda sıraladığımız alışkanlıkları değerlendirebilirsiniz.

● Düzenli fiziksel aktivite
● Sağlıklı beslenme
● Stres yönetimi
● Uyku düzeni
● Kötü alışkanlıklardan vazgeçme

Sağlıklı Yaşam Tarzı Değişiklikleri Neleri Kapsar?

Sağlıklı Yaşam Zincirinin Başı: Beslenme

Sağlıklı yaşam ve beslenme arasındaki ilişki; vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri doğru miktarda ve doğru dengede almanızı gerektirir. Sağlıklı bir beslenme programı yaparak doğru miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Vücudun farklı işlevleri için gerekli olan beslenme şekli; kas gelişimi, enerji alımı ve hormonlar adına önemlidir. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda da zihinsel sağlık üzerinde destek olur.

Sağlıklı Yaşama Doğru İlerleyin: Hareket

Sağlıklı bir hayata sahip olmak için vücudun hareket hâlinde olması son derece önemlidir. İşteyken bile koltuğunuzdan kalkıp içecek almak, öğle aralarında yürüyüş yapmak ya da iş öncesinde ve sonrasında spor yapmak, bedensel ve zihinsel sağlığınızı doğru yönde etkileyen kriterler arasındadır.

Sağlıklı bir Vücut için Duru Bir Zihin: Meditasyon

Meditasyon, zihnin odaklanmasını ve rahatlamasını sağlar. Bununla birlikte stresi azaltarak zihinsel netliği artırmak için de meditasyon yapabilirsiniz. Ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon, depresyon, kaygı ve diğer durumları da iyileştirici etkiye sahiptir.

Günü Nasıl Bitirdiğiniz Önemli: Uyku Düzeni

Günün yorgunluğunu atmak ve berrak bir zihinle ertesi güne başlamak için uyku düzeni oldukça önemlidir. Ayrıca bedenin sağlıklı olması için de yeterince uyku almanız gerekir.

Sandığınızdan Daha Etkili: Stres Yönetimi

Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivitede bulunarak, meditasyon yaparak ya da uyuyarak stresi azaltabilirsiniz. Bu sayede yüksek tansiyon, kalp hastalığı, depresyon, anksiyete, uyku ve sindirim sorunları gibi sağlık sorunlarından da uzak durmuş olursunuz.

Vücudunuza Hizmet Etmeyenleri Geride Bırakın: Zararlı Alışkanlıkları Bırakmak

Alkol, sigara ya da yanlış beslenme gibi zararlı alışkanlıklar, sağlıklı yaşamı etkileyen olumsuz etkenler arasında yer alır. Bu alışkanlıklar, düzgün düşünme ya da vücut sağlığını negatif etkiler. Bu tarz alışkanlıklardan uzaklaşmak için daha fazla yürüyüşe çıkabilir, sevdiğiniz aktiviteleri yapabilir ya da destek alabilirsiniz.

Partnerinizin Yaşam Tarzınızı Desteklemesi Neden Önemlidir?

Hayatınızdaki kişinin yaşam tarzınızı desteklemesi, sevdiğiniz insan tarafından kabul edilme duygusunu da yaşatır. Bu sebeple partnerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmek adına alışkanlıklarınızı birlikte değiştirerek birbirinize destek olabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam Tarzı Değişikliklerinizi Kalıcı Yapmak için Partnerinizle Ortak Olun

Hayatınızı değiştirmek için sağlıklı yaşam programını partnerinizle birlikte yapabilirsiniz. Tek başınıza değişiklik yapmak, sevdiğiniz insanın size destek vermesinden çok daha zor olacağı için ortak bir plan yaparak ilerleyebilirsiniz.

Mümkün Olduğunca Birlikte Aksiyon Alın

Sağlıklı yaşam etkinliklerini hayatınızdaki kişiyle birlikte kararlaştırarak aynı yönde karar verebilirsiniz. Bu sayede ortak sevdiğiniz aktivitelere ve beslenme düzenine ayak uydurabilir ve düşündüğünüzden çok daha kolay bir şekilde sağlıklı hayata geçiş yapabilirsiniz.

Ortak Planlama Yapın

İş hayatı, sosyal yaşam, aile ya da kendinize vakit ayırma gibi etkenler, zamanın belli bir kısmını aldığı için partnerinizle birlikte ortak bir zaman belirleyerek spora gidebilir ya da meditasyon gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Motive Edici Yaklaşımı Edinin

Uzun zamandır sürdürülen hayat tarzını değiştirmek, başta zor gelse de sevdiğiniz insanların sizi motive etmesi ve sizin de onlara motive edici yaklaşımlarınız, sağlıklı bir yaşam sürmek için gereklidir.

Kaynaklar;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sağlık

https://tr.wikipedia.org/wiki/Meditasyon

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler