Her YaŞta
agesa-logo

İş Hayatına Geri Dönmek İsteyen Anneler Ne Yapmalı?

 İş Hayatına Geri Dönmek İsteyen Anneler Ne Yapmalı?

Günümüzdeki çalışan anneler, çocuklarına bakmak ve onların büyümesine destek olmak için çalışma hayatından ayrılabiliyor. Bununla birlikte çocuklar büyüdüğünde ve anneler kendine daha fazla zaman ayırabilecek duruma geldiğinde, iş hayatına geri dönmek isteyebiliyorlar. İş hayatına geri dönmek, ara vermiş bir kişi için yeni bir başlangıç olabilir. Ayrıca yeniden iş hayatına başlamak kendine güveni de artırabilir. Ancak iş arama süreci ve çocuk bakımı gibi zorluklar da karşılaşılan problemler arasında yer alır.

Çalışan Anne Olmak: Zorluklar ve Çözümleri

Çalışan anne olmak, günümüzde pek çok kadın için yaygın bir durumdur. Bununla birlikte hem iş hem de aile hayatını dengede tutma disiplini keyifli olduğu kadar, bebeğiniz belli bir yaşa gelene kadar yorucu da olabilir. Çalışan annelerin yaşadığı belli başlı sorunlar arasında şunlar yer alır;

● Zaman yönetimi
● Çocuk bakımı
● Stres

Aile ve iş hayatını dengede tutmak için zaman yönetimi oldukça önemlidir. Hem anne hem de babanın çocuklarına zaman ayırabilmesi için ev işleri ve kişisel ihtiyaçlar arasında denge kurması gerekir. Bununla birlikte ebeveynler işteyken çocuk bakımını üstlenecek bir yardımcı da bulunmalıdır. Çalışan anneler, iş ve aile hayatını dengeye sokmak için strese kapılabilir. Bu gibi durumlarda bireylerin kendisine zaman ayırması, dinlenmesi ve günlük rutinden çıkarak zihin olarak rahatlamaları son derece işe yarayacaktır. Bununla birlikte bedenen ve ruhen rahatlamak için yoga, meditasyon, spor veya hobilerle ilgilenmeyi deneyebilirsiniz.

Çalışan Annelerin Çocuklarıyla Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Çalışan anneler, çocuklarıyla zaman geçirmek için farklı alternatifler deneyebilir. Örneğin, iş yerinizle konuşarak zaman konusunda size esneklik sağlamaları için izin isteyebilirsiniz. Bununla birlikte eşinizle evdeki işleri belli bir sistematiğe oturtarak kendinize ve çocuğunuza zaman ayırabilirsiniz. Bu aşamada çalışan anne desteği son derece önemlidir. Çocuğunuz belli bir yaşa geldiyse ve kreş ya da okula gidiyorsa, akşam saatlerinde birlikte zaman geçirebilirsiniz. Belli bir yaşa gelen çocuklar, gündüz saatlerinde kendi yaşıtlarıyla sosyalleşme şansı elde edeceği için işiniz çok daha kolay olacaktır.

İş Hayatına Geri Dönmek İsteyen Anneler; Güven ve Motivasyonunuzu Yükseltin

Annelerin iş hayatına geri dönmesi hem heyecan verici hem de zorlu bir deneyim olabilir. Belli bir yaşa kadar çocuklarını büyütmüş olan kişiler, çalışma hayatından uzun bir süre ayrı kaldığı için güven ve motivasyona ihtiyaç duyabilir. Motivasyon ve güven duygusu, işinize yeniden adapte olmak için önemlidir. Güven kazanmak için öncelikle kendi yeteneklerinize odaklanabilir, kariyerinizde edindiğiniz beceri ve deneyimleri hatırlayarak iş hayatına geri dönmek için hazır olduğunuzu kendinize hatırlatabilirsiniz.

İş Hayatına Geri Dönen Anneler İçin Yeniden Uyum Süreci Nasıl Olur?

Belli bir süre iş hayatından uzak kalan anneler belli bir zaman sonra işe başladığından dolayı sorumlulukları daha fazla artabilir. Bununla birlikte tekrar iş hayatına başlamak, farklı konulara yöneldikleri için keyif de verebilir. Bu süreçte tekrar işe başlayan kişilerin aileleri, çalışan annelere yardım ettiklerinde uyum süreci de hızlanmış olur.

İş Hayatına Geri Dönmek İsteyen Anneler İçin 5 Adım

İş hayatına geri dönmek isteyen anneler, planlı bir şekilde hareket ettiğinde pek çok konuda düzene kavuşabilir. İş hayatına dönmek isteyen anneler, aşağıda sıraladığımız 5 konuya dikkat edebilir.

● Doğru işi bulabilmek için özgeçmişinizi güncelleyin
● İş arama stratejinizi ve kriterlerinizi doğru belirleyin
● Kendinize ve ailenize uygun olan çalışma düzenine göre iş başvuruları yapın
● Bu süreçte çocuğunuzla ilgilenecek kişileri belirleyin
● Mülakata iyi hazırlanarak çalışmak istediğiniz düzeni doğru bir şekilde aktarın

İş hayatına geri dönmek isteyen anneler, süreci planlı ve organize bir şekilde ele alarak başarılı olabilir. Yeniden işe başlamak, sosyalleşme açısından da keyifli bir süreçtir.

Kaynaklar;

https://ailedenokula.com/is-hayatina-yeniden-donmek-isteyen-anneler

http://www.mucizesende.com/isi-birakan-annenin-kariyerine-devam-etmesi-ici
n-6-ipucu/

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler