Her YaŞta
agesa-logo

Evcil Hayvanların Alzeimer’a Faydaları

 Evcil Hayvanların Alzeimer’a Faydaları

Alzeimer ya da diğer adıyla demans ileriki yaşlarda kognitif adı verilen bilişsel fonksiyonların büyük ölçüde yitirilmesine dayanır. Hafızayı, yer-zaman kavramlarını yakından etkileyen bu bilişsel problem insan ömrünün uzamasıyla birlikte daha yoğun görülen bir durum haline geldi. Ancak bu probleme bir çözüm üretmek veya tedavi sürecini desteklemek adına yepyeni ve oldukça tatlı bir terapi yöntemi son dönemlerde kendini gösterir oldu. “Pet Terapi”! Gelin, alzheimer rahatsızlığının önüne geçmeye yardımcı olabilen ve bir o kadar da insan ruhunu besleyen bu harika alternatif yönteme birlikte göz atalım!

Alzeimer Nedir?

Alzeimer; hafıza, tanıma, yer-zaman-yön gibi kognifit becerilerin zaman içerisinde azalması ve neredeyse işlevini yitirmesi durumudur. Demans olarak da bilinen bu rahatsızlık, bilinçli bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Çünkü alzeimer rahatsızlığını yaşayan bireylerin aileleri ilk etapta bu durumu karşılama konusunda güçlük çekerler. Bu da olaya taraflı yaklaşmalarına ve rahatsızlığa sahip yaşlı bireylerin bu durumdan olumsuz etkilenmelerine sebep olmakta. Bilinçli yaklaşımla her durum ve rahatsızlıkta olduğu gibi alzeimer’da da çözüm veya en azından durumu iyileştirmek mümkündür.

Pet Terapi Nedir?

Pet Terapi; belirli durumlara sahip hastalarda özellikle olumlu sonuçlar verebilen, evcil hayvan-insan iletişimini baz alan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem kişilere hem psikolojik, hem bedensel anlamda göründüğünden büyük destekler sağlar. Her geçen gün çok sayıda hastanın, danışanın veya durumu standart denebilecek bireyin başvurduğu bir terapi yöntemidir.

Evimizin Bireyi Evcil Hayvanlarımızın Bütünsel Sağlığımıza Katkıları Nelerdir?

Evcil hayvan terapisinin faydaları arasında sorumluluk bilinci aşılamak başrolde! Bu sorumluluk bilinci soyut bir kavram olmanın ötesinde, tıpkı bir evlada bakarcasına bir canlı için bedensel ve ruhsal anlamda yeterli olmak adına aksiyon içinde olmayı gerektiriyor. Daha çok hareket eden, daha mutlu, kendini yeterli ve değerli hisseden bireyler Pet Terapinin güzel sonuçlarıdır.

Evcil Hayvanlarımızın Ruh Sağlığımıza Olan Pozitif Etkileri Nelerdir?

Evcil hayvan terapisinin sağlığımıza karşı olumlu etkilerini şu şekilde listeleyebiliriz;

motor becerileri ve ortak hareketi geliştirmek

yardımlı veya bağımsız hareketi geliştirmek

artan özgüven

sözlü iletişimin artması

sosyal beceriler geliştirmek

faaliyetlere katılma istekliliğinin artması

başkalarıyla etkileşimi geliştirmek

egzersiz yapmaya istekli olmak

kişiyi daha mutlu etmek, depresyonu azaltmak ve hayata bakış açısını geliştirmek

kişiye bir arkadaş vererek yalnızlığı ve izolasyonu azaltmak

can sıkıntısını azaltmak

sakinleştirici etkileri nedeniyle anksiyeteyi azaltmak

çocukların empatik ve besleyici becerilerini öğrenmelerine yardımcı olmak

kişi ile sağlık profesyonelleri arasındaki ilişkiyi geliştirmek

Dostlarımız ile Aktif ve Hareketli Bir Yaşamın Alzeimer’a Karşı Etkileri Nelerdir?

Her şeyden önce bu terapi ruha iyi geliyor! Ruhumuza iyi gelen bir şey yapmak bir çoğumuz için daha kolay bir şeydir. Evrenin özü olan sevgiyi kalplerde uyandıran bu terapi, bizi hem psikolojik hem de bedensel anlamda daha kuvvetli ve yeterli hale getiriyor. Sorumluluk bilinci aşılayan veya bu duyguyu geri getiren evcil hayvan terapisi; sunduğu pek çok faydayla bireylere yeniden yeterli hissettiriyor ve onları bir canlıya iyi geldikleri olgusuyla hayata bağlıyor.

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler