Her YaŞta
agesa-logo

Her Yaşta Yollarda!

 Her Yaşta Yollarda!

Biri 81, diğeri 51 yaşında bir baba-oğul.. Hayalleri motorlarına atlayıp İtalya turu yapmaktı. “Senin yaşında biri için, küçük scooter’lar ile böyle bir seyahat delilik! Bir de babanı yanına alıyorsun” diyenlere kulaklarını tıkayıp hayallerinin peşine düştüler ve tam 14 gün süren bir Sicilya turu yaptılar! Bu yolculuğun her anında AgeSA da onlarla birlikteydi. “Her Yaşta Yollarda” diyerek unutulmaz bir seyahat yaşayan Neptün ve Cenk Bozkır’ın öyküsünü gelin, onlardan dinleyelim.

Neptün Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bir ilaç firmasından, üst düzey yönetici olarak emekliyim. Motorlara ilgim 16 yaşında başladı. Emekliliğim sonrası, evimin altındaki hobi dükkanımda, çocukluğumdan beri ilgim olan motosikletlerin tamirine başladım. Benim gibi motosikletlere ilgi duyan oğlumla bir gün sohbet ederken “Bu motorlar ile en uzak nereye gidebiliriz?” sorusu aklımıza takıldı. Konu aklımızda kalmasın, bu çılgın fikrimizi hayata geçirelim diyerek yolculuklara başladık. 80 yaşımda 13 günlük son seyahatimi, AgeSA sponsorluğunda gerçekleştirdim.

Sizin yaşınızdakilerle kendinizi karşılaştırdığınızda sizce farkınız ne?

Türkiye yaşlı insan kitlesine sahip. İnsanlar yaşlanmıyor aslında kendilerini yaşlandırıyorlar. Benim bütün günlerim dolu. Her gün, şartlar ne olursa olsun; aileme, sevdiklerime, dostlarıma, kendime, faydalı ne yapabilirim diye düşünürüm. Çünkü en kötü program programsızlıktan iyidir. Scooter motosikletler ile uzun yol seyahati herkesin harcı değil. 60-70 km hızla o yol bitmez gibi görünür ama her seyahatimizi sağlıkla ve mutlulukla bitirdik. Yaş almak; insanın sabır ve deneyimini artıran bir unsur. Gezimiz süresince bu anlamda faydasını gördük diyebiliriz. Bu seyahatimizde de yol boyunca, bizi gören, bizimle tanışmak için yaklaşan herkes, bizi tebrik etti. Hayallerimizi gerçekleştirmenin yaşı yok. Bunu oğlumla birlikte çıktığımız bu seyahatle de kanıtladığımıza inanıyorum. 80 yaşındayım, kimilerine göre evde köşemde oturup bulmacamı çözmeliyim. Ne işim var, İtalya’da? Ama ben hayatıma, her zaman yeni güzellikler katmanın peşindeyim. Umarım tüm yaşıtlarıma da cesaret veririm.

Cenk Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

50 yaşındayım. X kuşağının, son beta versiyon temsilcisiyim diyebiliriz. Medyada başlayan kurumsal kariyerimde, kendimi marka üst düzey iletişim (marcom) yöneticisi olarak emekli ettim. Artık dış ticaret ile uğraşmaktayım. İflah olmaz bir motosiklet tutkunu ve scooter, küçük motorlar sevdalısıyım. Klasik arabaları, 60’lar ve 70’ler gibi her eşyanın ve tasarımın kendine ait ruhu olduğu yılların tüm objelerini seviyorum. Eski bir su topu oyuncusuyum. Geçmişten gelen bu su ile haşır neşirliğim neticesi; Kitesurf, windsurf gibi su üzerinde rüzgarla hızlı yapılan sporları seviyorum ve iyi seviyede icra ettiğimi düşünüyorum. En büyük mutluluğum, sevdiğim hobi ve sporları tüm ailem ile paylaşabilmem. Babam ile motosikletler konusunda; eşim ve oğlum ile tüm sevdiğim sporlar konusunda birlikteyiz. Hayatımıza kalite katan bu aktiviteleri birlikte yapıyor ve paylaşıyoruz.

Babanızla böyle bir seyahate çıkmaya nasıl karar verdiniz?

Ben de kurumsal hayattan üst düzey yönetici olarak emekli oldum. Babamın, emekliliği sonrasında aktif kalmasını sağlamayı planlarken, bu seyahat fikirleri ortaya çıktı. Babam,  bizi küçükken, ablamla birlikte motosikletlerin arkasına koyup gezdirirdi. İlk o zamanlar, babamın bize yaptırdığı bu küçük turlar sırasında, motosikletin egzozundan gelen yanmamış benzinle karışık hafif yağ kokusu zihinlerimizde mutlu bir anı olarak yer etmiş. O nedenle ben de babamın hobisine canı gönülden destek vermeye başladım. Babamın bu işe daha çok sarılmasını istedim ve bir gün ona “Eski bir scooter’ı restore edebilir miyiz?’ dedim ve hikayemiz bu şekilde başladı. Sonrasında, motosiklete, scooter’lara gönül vermiş yüzlerce genç insan babamı bulmaya başladı ve “Neptün abi fenomeni” ortaya çıktı. Babamın geçmişinde profesyonel tamircilik, ustalık yok ama çok yetenekli ve her zaman kendini geliştirmek isteyen bir yapıda. Ektiğimiz tohum tuttu diyebilirim.

AgeSA ile yollarınız nasıl kesişti?

AgeSA, “Her Yaşta” kurumsal sosyal sorumluluk projesiyle, Türkiye’de “yaşlanma” ile ilgili toplumsal sorunu ele alan ilk şirket… Tüm söylemlerinde yaşın, hayallerin önünde bir engel değil sadece bir rakam olduğunu hatırlatıyor. Babam 80 yaşında, ben ise 50 yaşındayım. Yani toplumsal algıya göre yaşlıyız ama hayattan kopmadık ve hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu çerçeveden bakınca AgeSA ile fikirlerimizin örtüştüğünü gördük. Onlara Sicilya seyahati hayalimizi aktardık, projemizi sunduk. Bizimle yakından ilgilendiler ve kısa süre içinde dönüş yaparak, sponsorumuz olmayı kabul ettiler. Ardından da AgeSA ile “Her Yaşta Yollarda” dedik. Bu röportaj vesilesiyle, AgeSA’ya bizi yalnız bırakmadığı için bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Seyahatiniz nasıldı?

Uzun bir hazırlık sürecimiz oldu. Sağlık testlerimizi yaptırdık, motorlarımızı hazırladık. Yolculuğumuzu, rotamızı her detayıyla planladık. Yola çıkmadan önce, sanki yola çıkmışız gibi tüm seyahati, detaylarıyla birkaç kez aramızda konuştuk, kafamızda tüm yolu dizayn ettik. 26 Eylül’de İpsala’dan başlayan yolculuğumuz, 8 Ekim’de İtalya’nın Trieste şehrinde tamamlandı. 3.500 kilometrelik parkuru scooter motosikletleriyle kat ettik. İpsala’dan çıkış yaptığımız gün, tüm hava raporu kontrollerimize rağmen, bölgede şiddetli bir fırtına vardı. Ama artık sınırdaydık ve geri dönüş fikrini kafamızda kabullenemedik. Maceraya atıldık. Selanik girişi ve Olimpos dağları tırmanışında şiddetli yağıştan ve fırtınadan, yoldaki tüneller sayesinde kıl payı kurtulduk.

İtalya’da ilk önce Brindisi şehri ve az seyyahın seyahat ettiği Puglia bölgesine gittik. Alberobello’nun Hobbit tarzı evlerini ziyaret ettik. Ardından Calabria bölgesine geçtik. Sicilya’daki ilk durağımız Messina’da, şehrin motosiklet kulübü tarafınca sürpriz bir törenle karşılandık. Ünlü yönetmen Luc Besson’nun baş yapıtı “Derinlik Sarhoşluğu” filminin doğal seti Taormina’yı gezdik. Otomobillerin dahi zorlukla çıkabildiği, halen faal 3357 m. yüksekliğindeki Etna Yanardağı’na motosikletlerimizle tırmandık. Hatta Etna; bu röportajın yayınlanacağı hafta, Ağustos 2023 sonrası, kısa bir aradan sonra tekrar faaliyete geçti. Meşhur “Godfather filminin mekanı” olan Palermo’nun renkli sokaklarını dolaştık. Tarihi Genova’nın ardından Toskana Vadisi’ndeki dünyanın en ünlü motosiklet müzesinin bulunduğu Pontedera kasabasını ziyaret ettik. Toskana’nın eşsiz manzaraları eşliğinde kırsalda, çok güzel sürüşler yaptık.

Bu yolculuğu planlarken birçok kişi bana “Senin yaşında biri için, küçük scooter’lar ile böyle bir seyahat delilik, “Bir de babanı yanına alıyorsun” dedi. Delilik, her gün aynı şeyi yapıp, farklı sonuçlar beklemektir. İkimiz için de muhteşem bir seyahatti. Yeni delilikler için hayal kurmaya, planlar yapmaya şimdiden başladık bile…

YOLLARDA

Diğer Öneriler