Her YaŞta
agesa-logo

Baharda Kapadokya

 Baharda Kapadokya

Kapadokya, Türkiye’de bulunan benzersiz turistik bölgelerden biri. Bölge; yeraltı şehirleri, peri bacaları, volkanik koni şeklindeki doğal oluşumlarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi çekiyor. Bununla birlikte Kapadokya, kabarcıklı lav tüfünden oluşan benzersiz doğal güzelliklere de sahip. Görülmeye ve yaşamaya değer yerler arasında; sıcak hava balonu turları, yeraltı şehirleri, doğal oluşumların yer aldığı yürüyüş rotaları, peri bacalarının içinde bulunan tarihi evler ve kiliseler bulunuyor.

Kapadokya, Türkiye’nin en popüler turistik destinasyonları arasında yer alıyor. Bu sayede yıl boyunca ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor. Bölge, bahar aylarında rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Bununla birlikte Kapadokya’nın büyülü güzelliği, ağaçları ve doğası insanları etkiliyor. Kapadokya, otel açısından da geniş seçeneklere sahip. Bu sebeple bölgede istediğiniz konumda bütçenize ve isteklerinize uygun olan yerde kalabilirsiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya, gezilecek yerler açısından da son derece zengin. Bu yerler arasında şunlar bulunuyor;

● Ürgüp
● Peri Bacaları
● Avanos
● Göreme
● Nevşehir
● Yeraltı şehirleri
● Uçhisar Kalesi
● Zelve Vadisi
● Devrent Vadisi
● Göreme Açık Hava Müzesi
● Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya tatil rotası yapmadan önce yukarıda yer alan başlıklara göre kendinize keyifli bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Kapadokya’nın benzersiz doğal güzelliklerini, tarihi yerleşim alanlarını ve kültürel mirasını deneyimlemek için başlıklara bakarak harika fırsatlar edinebilirsiniz.

Ürgüp’te Gezilecek Yerler

Ürgüp, Kapadokya bölgesinde bulunan turistik bir belde. Bununla birlikte birçok görülmeye değer yere de sahip. Ürgüp’te gezilecek yerler arasında şu bölgeler bulunuyor;

● Göreme Milli Parkı
● Ürgüp Kalesi
● Mustafa Paşa Konağı
● Avanos
● Tokalı Kilise
● Keşlik Manastırı
● Serinn House

Yukarıda bulunan yerler, Ürgüp’te keşfetmek için harika bir başlangıç noktası. Ürgüp; Kapadokya’nın tarihi yapılarını, kiliseleri, manastırları ve doğal güzelliklerini keşfetmek için harika fırsatlar sunuyor.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Nevşehir’e bağlı olan Avanos, turistik açıdan da son derece gelişmiş bir yer. Çanak, çömlek ve seramikle ünlü olan bu ilçe, pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Bununla birlikte bölgede birçok gezilecek yer de mevcut;

● Kızılırmak
● Uçhisar Kalesi
● Zelve Açık Hava Müzesi
● Avanos Etnografya Müzesi
● Göreme Açık Hava Müzesi

Avanos’ta gezilecek yerler arasında bulunan yukarıdaki konumlar, şehir ve bölge hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmanıza ve kültürünü tanımanıza yardımcı olacağı için önemli konumlar. Nevşehir, tarihi yerler açısından son derece donanımlı bir şehir olduğu için ziyaretçiler, her gününü dolu dolu geçirebiliyor.

Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme, Kapadokya’da yer alan ve en çok ziyaret edilen bölgelerden bir diğeri. Göreme’de gezilecek yerler arasında birçok alternatif var. Bölge, turistik açıdan zengin olduğu için özellikle bahar aylarında ziyaretçi alıyor. Göreme’de gezmeye şu yerlerden başlayabilirsiniz;

● Aşıklar Vadisi
● Güvercinlik Vadisi
● Kılıçlar Vadisi

Burası, birçok medeniyetin yaşadığı bir yer olduğu için yıllar içinde farklı isimlerle anılmış ve son olarak Göreme ismini almış. Göreme’nin eski isimleri arasında Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar da bulunuyor.

Nevşehir’deki Tarihi Yerleri

Nevşehir’in merkezinde birçok yeraltı şehri de yer alıyor. Farklı dinlere ve toplumlara ev sahipliği yapmış olan bu topraklar, toplumların geçmişlerini de gün yüzüne çıkarıyor. Ayrıca Nevşehir’deki tarihi yerleri gezmek için müze kart edinebilirsiniz. Bu sayede pek çok yere ücretsiz bir şekilde girebilir, bölgenin tarihini yakından görebilirsiniz.

Kapadokya’nın Yeraltı Şehirleri

Kapadokya’nın yeraltı şehirlerini görmek için bölgeyi bahar aylarında ziyaret edebilirsiniz. Hava sıcaklığı bakımından en çok rahat edeceğiniz dönem olan bahar ayları, bölgeyi keyifle gezip görmeniz için oldukça müsait. Bölgedeki yeraltı şehirlerinin isimleri ise şu şekilde;

● Derinkuyu Yeraltı Şehri
● Kaymaklı Yeraltı Şehri
● Özkonak Yeraltı Şehri
● Mazi Yeraltı Şehri
● Tatlarin Yeraltı Şehri
● Ihlara Yeraltı Şehri
● Gaziemir Yeraltı Şehri

Merkezde gezilecek yerleri bitirdikten sonra çevrede bulunan yeraltı şehirlerini de ziyaret ederek deneyiminizi zirveye çıkarabilirsiniz.

Kaynaklar;

https://en.wikipedia.org/wiki/Cappadocia

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kapadokya’daki_yeralt%C4%B1_%C5%9Fehirleri

https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6reme

https://tr.wikipedia.org/wiki/Avanos

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Crg%C3%BCp

GEZİ REHBERİ TÜRKİYE

Diğer Öneriler