Her YaŞta
agesa-logo

Yaban Mersinini Hafife Almayın

 Yaban Mersinini Hafife Almayın

Yaban mersini, Kuzey Avrupa’da yetişen bir meyve. Tadı son derece lezzetli olan bu meyveyle reçel yapabilir ya da kurabiye ve kek çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca yaban mersini dondurma ve içeceklerde aca kullanılıyor. Son zamanlarda hazır gıdaların içinde yaygın olarak kullanılan yaban mersini yüksek oranda A, C ve E vitamini içeriyor. Bununla birlikte pek çok kişi tarafından tüketilen besin; tiamin, riboflavin ve K vitamini bileşenleri de içeriyor.

Yaban Mersini Nedir?

Yaban mersini, ülkemizin Karadeniz Bölge’sinde yaygın olarak yetişen ekşi ve şekerli tatları barındıran meyveler arasında yer alıyor. Birbirinden önemli faydalara sahip olan meyve; fenol bileşenlerin de zengin bir kaynağı diyebiliriz.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Yaban mersini, çiğ ya da pişirilerek tüketiliyor. Meyveyle isterseniz hazırladığınız sağlıklı kaselerin üzerini süsleyebilirsiniz. İsterseniz de içeceklerin içine tat vermesi için ekleyebilirsiniz. Ayrıca yaban mersiniyle reçel de yapabilirsiniz. Meyve, özellikle kek ve pastalara da son derece yakışıyor.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini, insan sağlığı için oldukça önemli meyveler arasında yer alıyor. Meyvenin önemli faydaları arasında şunlar yer alıyor;

Hafızayı geliştirir

Kan şekerini dengeler

Kalp ve damar sağlığına iyi gelir

Şeker dengesini korur

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Kolajen üretimine yardımcı olarak kolajen üretmenizi sağlar

Göz sağlığına iyi gelir

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir

Beyin hücrelerini güçlendirir

Kanser riskini önler

Regl döneminde rahatlama sağlar

Ağız ve diş sağlığı üzerinde de etkilidir

Yaban mersini, görüldüğü gibi insan sağlığı üzerinde oldukça etkili. Yukarıda sayılan başlıklar arasından bir kaçının açıklamasını da aşağıda bulabilirsiniz.

Hafızayı Geliştirir

Bahsi geçen meyve, beyin sağlığına iyi geldiği için hafızayı güçlendiriyor. Bu sebeple yaban mersinini küçük çocuklarınızın yiyeceklerine koyabilirsiniz. Ayrıca meyveden içecek ve pasta yaparak keyifle tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Kalp Sağlığınızı Korur

Yaban mersini; kalp ve damar sağlığına iyi geliyor. Bu sebeple kalple alakalı hastalıklarla mücadele etmek için diyetinize yaban mersinini de ekleyebilirsiniz. Ayrıca meyve, damar sertleşmesini de önlüyor. Bu sebeple besin, kan dolaşımına da destek oluyor. Ayrıca yaban mersinini kalp ritmini düzenlemek ve damarları rahatlatmak için de tercih edebilirsiniz. İlgili meyve, kalp krizi riskini de önlüyor.

Şeker Dengesini Korur

Yaban mersini, şeker dengesini sağladığı için bu hastalığa sahip kişiler tarafından sevilerek tüketiliyor. Bahsi geçen meyve sayesinde kan şekerinin sürekli oynamasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca şeker dengesinin değişmesini beklemeden düzenli olarak yaban mersini tiketebilirsiniz. Düzenli olarak tüketenlerde kan şekeri seviyesi ideal düzeylerde kalıyor. Bununla birlikte düzenli yaban mersini tüketimi, şeker krizlerinin de önüne geçiyor.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Yaban mersininin içinde A, C ve B vitaminleri bulunuyor. Bu sebeple meyve, bağışıklık sistemini son derece güçlendiren bir besin. Günlük hayatında sürekli yorgunluk hisseden kişiler, günlük beslenme rutinine yaban mersini eklediğinde daha zinde bir şekilde güne başlıyor ve kendilerini hastalıklara karşı koruyabiliyor. Yaban mersininde bulunan bakır, selenyum, çinko ve demir sağlığınız açısından oldukça önemli. Besin, bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekleyip enfeksiyonların önüne geçilmesine katkıda bulunuyor.

Kolajen Üretimine Destek Verir

Yaban mersininin içinde C vitamini de bulunuyor. Bu sebeple meyve, cildin elastikiyeti ve kalitesi üzerinde de son derece etkili. Ayrıca bahsi geçen meyve, kolajen liflerinin birbirine bağlanmasını kolaylaştırıyor. Meyve bu sayede vücutta kolajen üretiminin artmasına yardımcı oluyor. Yaban mersini, vücudun her daim genç ve diri kalmasını sağlayan kolajeni sağladığı için düzenli tüketerek kolajeni artırabilirsiniz.

BÜTÜNSEL SAĞLIK YEME & İÇME YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler