Her YaŞta
agesa-logo

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Kış Çayları

 Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Kış Çayları

Kış aylarında bağışıklık sistemimizin hava değişimleri yüzünden hastalıklara daha açık olduğu bir gerçek. Neyse ki kış aylarında hepimizin hem damağına hem de bünyesine hitap eden harika bitki çaylarıyla vücut direncimizi yüksek tutmamız mümkün. Bugün size birbirinden leziz ve faydalı kış çayı önerileriyle geldik!

Bağışıklık Direncimiz Neden Düşer?

Bağışıklık sistemi ve vücut direnci, kişiden kişiye göre fark gösterir. Genetik faktörlerden tutun, yaşam kalitesi, beslenme, stres ve yaşam koşulları gibi pek çok faktör bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkilidir. Güçlü bir bağışıklık sisteminin sağlanması demek, yukarıda saydığımız faktörlerle bireylerin vücudunun bir uyum içinde olmasını gerektirir. Bir görelilik söz konusudur desek hiç de yanlış olmaz. Vücut fazla stres altında immun sistem gücünü kaybedebilir. Ancak bu başka biri için beslenmeden kaynaklı olarak ortaya da çıkabilir. Bu maddelerin her birine ayrı ayrı dikkat etmek kendimiz adına yapabileceğimiz en yerinde seçim olacaktır.

 Soğuklarda Bağışıklığımızı Geliştiren Kış Çayları Nelerdir?

Soğuk ve serin havalarda kış çayları bağışıklık sistemini güçlendirmeye bire bir! Peki, hangi bitki kış çayları için “bağışıklık sistemini güçlendirici çay” diyebiliriz? Gelin, kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çaylarına daha detaylı bakalım!

Yeşil Çay ile Antioksidan Etkisi Yaratın

Güzel bir yeşil çay, bir de yanına güzel bir sohbet… Kışı dolu dolu yaşamak adına da oldukça leziz bir seçim yeşil çay. Faydaları da oldukça etkili olan yeşil çay ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmek mümkün. Bir doğal antioksidan kaynağı olan yeşil çay; vücuttaki yağ dengesini düzenliyor, kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor ve damar sertliğini engellerken bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

Zencefil Çayı ile Enfeksiyonu Önleyin

Zencefil tam bir şifa deposu iken, zencefilin çayı nasıl öyle olmasın? Boğaz enfeksiyonlarının bir numaralı düşmanı zencefil çayı ile bünyenizi keyifli bir şekilde güçlü tutabilirsiniz. Unutmamalıyız ki pek çok rahatsızlık ilk olarak boğaz yoluyla başlıyor! Bağışıklık sistemini güçlendirici çaylar içinde zencefil çayı bu yüzden ayrı bir öneme sahip.

Soğuk Algınlığınıza Ada Çayı ile Veda Edin

Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkları kısa sürede geldiği yere geri gönderen bir şifa deposu o. Evet, ada çayından bahsediyoruz. Hem aromatik tadı hem de şifasıyla kış aylarında bağışıklık sistemi için en iyi seçeneklerden biri o.

Halsizliğe Karşı Etkili Çözüm: Ekinezya Çayı

Yorgun hissettiğimiz ve kış ayları içerisinde pek çok mekana gir-çık yaptığımız zamanlarda vücut direncimiz bundan olumsuz yönde etkilenebilir. Ekinezya çayı var neyse ki! Güzel, kendine has aroması ve de içerdiği yüksek besin değeri sayesinde ekinezya çayı; üst solunum yollarımızı, vücut ağrılarını ve immun sistem direncimizi korur.

BÜTÜNSEL SAĞLIK YEME & İÇME YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler