Her YaŞta
agesa-logo

Kaslarımızı Güçlendiren Magnezyumun Yararları

 Kaslarımızı Güçlendiren Magnezyumun Yararları

Magnezyum vücudumuzda en bol miktarda bulunan 4. mineraldir. Vücudumuzun kendi kimyasının önemli bir parçası olan bu mineral; enerji üretimi, kan basıncını düzenlemek, sinir sinyallerinin iletimi gibi pek çok önemli işte kilit rol oynuyor. Bedenimizde 3000’den fazla işlevi bulunan magnezyum hepimizin bünyesi için olmazsa olmaz minerallerden. Özellikle içinde bulunduğumuz sıcak yaz aylarında magnezyumun dışarıdan vücuda alınması ve doğru magnezyum düzeyinin korunması çok daha önemli bir hal alıyor. Kas sağlığımızı doğrudan ilgilendiren magnezyumun faydalarına daha yakından bakalım haydi!

Magnezyum Nedir?

Magnezyum sağlıklı bir bedende kilit rol oynayan, hem dışarıdan alınabilen hem de vücut tarafından üretilen başlıca minerallerden bir tanesidir. Kasların doğru ve etkin çalışması, yeterli kanın pompalanarak kaslara ulaşması, kan basıncının ideal seviyede durması ve sinir sisteminin doğru çalışması adına magnezyum olmazsa olmazdır.

Magnezyum Çeşitleri Nelerdir?

Magnezyum da kendi içinde çeşitlere ayrılır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

● Magnezyum Oksit
● Magnezyum Sülfat
● Magnezyum Glisinat

Magnezyum Oksit

Müshil etkisine sahip olan magnezyumdur. Bağırsakların çok etkin çalışmadığı durumlarda takviye anlamında başvurulabilir. Ancak uyarmakta yarar var ki, fazla kullanımı ishale ve başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Magnezyum Sülfat

Damar içi uygulamada kullanılan magnezyum tipidir. Ağız yolu ile alınmaz. Cilt yolu ile emilebilirliği söz konusudur. Banyo tuzlarında ve kozmetik ürünlerde yoğun miktarda yer alır.

Magnezyum Glisinat

Glisin, bilindik bir sakinleşticidir. Bu tip magnezyum; kas ağrıları ve romatizmal sancılar için oldukça faydalıdır.

Magnezyum Sitrat

Sindirmesi oldukça hızlıdır. En yaygın olarak kullanılan magnezyum tipidir diyebiliriz. Dışkı gevşetici etkiye sahip olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu form ve biçimdeki magnezyum pek çok takviye ilaçta bulunur. Vücuda magnezyum iletmek adına en bilindik ve güvenilir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Magnezyum eksikliği yaşadığımızı nasıl anlarız? Doktorunuza görünmeden emin olmamanızı önermekle birlilkte; genel anlamda magnezyum eksikliğinde sıkça görülen durumları şu şekilde belirtebiliriz;

● Kusma

● Kabızlık

● İştahsızlık

● Saç dökülmesi

● Kas ağrıları

● Kaslarda kramp

● Yorgunluk

● Uyuşma

● Dikkat eksikliği

● İsteksizlik

Bunun dışında ileri vaka denebilecek durumlarda ise genel olarak magnezyum eksikliği şu rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir;

● Çölyak hastalığı

● Crohn rahatsızlığı (ülsere yol açabilen bağırsak hastalığı)

● Fibromiyalji (bilişsel bozukluk durumu)

Magnezyum’un Faydaları Nelerdir?

Magnezyum her şeyden önce kas ve bilişsel sağlığı doğrudan etkiler. Bir insan zindeyse onun magnezyum düzeyinin yüksek veya en azından ideal seviyede olduğunu bilmelisiniz. Çünkü magnezyum istenen seviyede olduğunda kişilerin enerji seviyesi ve dinçlik hissiyatı da doğru oranda artar.

Magnezyum Takviyesi Nasıl Alınmalı?

Magnezyum takviyesi doktorunuzun söylediği ve tavsiye ettiği biçimde alınmalıdır. Bunun dışında herkesin magnezyum ihtiyacı birinden farklı olduğundan magnezyumun faydalı bir etki bırakması adına, tüm bireylerin ilk etapta genel bir tarama yaptırması yerinde olacaktır. Ardından durum tespitiyle beraber kişinin ne kadar magnezyuma ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak aile hekiminin veya doktorun tavsiye ettiği ölçüde magnezyum takviyesi alması doğru olacaktır. Ağız yoluyla alınan ve en yaygın olarak kullanılan magnezyum tipi; magnezyum sitrat genel olarak en çok önerilen magnezyum takviyesidir.

Kimler Magnezyum Takviyesi Kullanmalı?

Halsiz ve yorgun hissedenler, kas ağrıları/krampları çekenler ve bunun dışında kabızlık sorunu yaşayan herkes bu gruba dahildir. Kas ve sinir sistemiyle olduğu kadar sindirim sistemiyle de bağlantılı olan bu mineral; iştahsızlık ve yeme bozukluğu, bulantı gibi şikayetlere sahip bireyler tarafından alınması elzemdir diyebiliriz.

Doğal Yoldan Magnezyum Alınabilecek Besinler Nelerdir?

Doğal yollar her zaman en iyisidir! Doğal yoldan magnezyum almak için birebir olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

● Bitter Çikolata

● Avokado

● Taze Fasulye

● Muz

● Süt

● Ispanak

● Kuru Baklagiller

● Tam Tahıllı Besinler

KAYNAKÇA
https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/magnezyum/#genel-tanitim

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler