Her YaŞta
agesa-logo

Her Yaştan Seveni Olan Ay Çekirdeğinin Faydaları

 Her Yaştan Seveni Olan Ay Çekirdeğinin Faydaları

Bir başladık mı durdurabilene aşk olsun! O öyle bir keyif ki her kesimden insanın nadir ortak favorilerinden biri. Ay çekirdeği kesinlikle koyu sohbetlerin, yaz akşamlarının, bazense dizi-film keyfinin olmazsa olmazı. Her yaştan seveni olan leziz ay çekirdeği, verdiği keyif kadar sağladığı faydalarla da öne çıkıyor.

Ay Çekirdeği Nedir?

Ay çiçeğinin tohumu olan ay çekirdeği, ay çiçeği bitkisinin öz ve ilk halidir. Düşünsenize; bir bitkinin yetişmesi adına her şeyin bulunduğu öz halinden bahsediyoruz! Elbette sunduğu sayısız fayda ile bize iyi gelecek bir besin kaynağı o.

Ay Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Günde 1 avuç tüketilmesi tavsiye edilen ay çekirdeği, bu şekilde tüketilmesi dahilinde vücudumuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor. E, B1, B5 ve folik asit açısından zengin bir besin olan ay çekirdeği konsantrasyonu da olumlu yönde etkiliyor diyebiliriz. Aşırıya kaçılmaması halinde kalori bağlamında bir sıkıntı yaratmadığı da uzmanlar tarafından vurgulanan detaylar arasında.

Ay Çekirdeğinin İçeriği Nasıldır?

Ay çekirdeği içerdiği besinler bakımından oldukça önemli bir kuruyemiştir. Azımsanmayacak bu besin değerleri, yalnızca ortalama bir insan bünyesini değil, kilo verme sürecindeki kişiler, spor yapan bireyler, büyüme çağındaki çocuklar ve ileriki yaş grubunda yer alan herkesi olumlu yönde etkiliyor. Önemli ölçüde protein, E & B vitaminleri, yağ, potasyum, bakır, çinko, fosfor ve magnezyum içeren ay çekirdeği, aslında yalnızca damağımızın değil, sağlığımızın da sevgilisi.

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay çekirdeği bunca besin değeri sunarken, elbette ki faydalarını sıralamamız gerekiyordu. Ay çekirdeği faydalarını şu şekilde belirtebiliriz;

İltihaplanmayı Azaltma: Kısa süreli veya kronik iltihaplanması olanlar
için ayçiçeği tohumları iltihabı en aza indirme özelliği olan ve E vitamini,
flavonoidler, diğer bitki bileşenlerini içeren yapısıyla öne çıkıyor.

Kalp Sağlığını İyileştirme: Sağlıklı yağlar açısından önemli bir örnek olan
ay çiçeği, zengin yağ içeriğiyle bize doğal ve bünyemiz adına gereksinim
duyduğumuz yağları sağlar.

Bağışıklık Destekleme: Yüksek oranda çinko ve selenyum için takviye ilaç
almak yerine bir avuç ay çekirdeği tüketin diyoruz!

Enerji Verme: İçerdiği yüksek protein değeriyle, B vitamini ve selenyum gibi
diğer besinler içermesi yönünden ay çiçeği, enerjinizi korumanıza da
yardımcı olabiliyor

Ay Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Özellikle kış aylarındaki cilt kuruluğu ve nem kaybı hemen hemen hepimizin ortak derdi. Cilt bakımı rutininize ay çekirdeğini dahil etseniz harika olur desek ne düşünürdünüz? Gülmeyin, çok ciddiyiz! Ay çekirdeği içerdiği minerallerden ötürü cilt kuruluğunun önüne geçiyor ve cildimizi besliyor. Güçlü antioksidan ve anti-radikal etkisi güneş ışınları ve soğuk hava gibi dış çevrenin zararlı etkilerine karşı cildi koruyor.

Ay Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Meşhur sözle noktalayalım; “azı karar, çoğu zarar!” Fazla yemeniz halinde ay çekirdeğinin kalori anlamında olumsuz bir etkisi de yok değil. Aynı zamanda cilt yağlanmasına da sebep olduğu bir başka gerçek. Ay çekirdeği; akne ve sivilce sorunu olan veya yağlı cilt tipine sahip olanlarımızın ayrıyeten daha ölçülü tüketmesi gereken bir besin.

Kaynakça
https://www.tugbayaprak.com/cekirdek-faydalari-kalorisi/

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler