Her YaŞta
agesa-logo

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

 Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Pek çoğumuz saç boyama işlemini, evde kendimiz halletmeyi tercih edebiliyor ve bunu daha pratik buluyoruz. Kuaföre gitmeden evde kendi işimizi kendimiz görmek daha cazip olsa da bazı noktalarda saç boyarken zorlanabiliyor veya yanlış uygulamalar yapabiliyoruz. Bugün, evde saç boyamanın püf noktalarına değinirken, saç tipleri için hangi boya uygun gibi sorulara da yanıt bulacağız.

Evde Saç Boyamak İçin Uygun Saç Boyası Nasıl Seçilir?

Saç boyalarının kutuları, her birimiz adına oldukça göz boyayıcı bir etken. Birçoğumuz kutunun üzerindeki görkemli renge aldanıp, saç boyasının içeriğine dikkat etmeden ürünü satın alıyoruz. Fakat şunu unutmamalıyız ki bazı saç boyaları, beyazları yeterince iyi kapatmıyor. Beyazların tam anlamıyla kapanması
için, ürünün içinde küllü renklerin bulunmadığı boya seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ayrıca üretilme amacı beyazları tam anlamıyla kapatmak olan boyalardan da satın alabilirsiniz.

En Popüler Saç Boyası Renkleri Nelerdir?

Ana tonlar olan kahve, kızıl ve sarı, her zaman en popüler saç renkleri olarak ön plana çıkıyor. Bu tonlar, her şeyden önce kişilerin orijinal saç rengiyle örtüştüğünde veya gerektiği gibi boyandığında doğru bir sonuç veriyor.

Küllü ve Soğuk Kahve Saç Boyaları

Küllü ve soğuk kahve tonları, son yılların en göz alıcı trendleri arasında yer alıyor. Upuzun bir ton yelpazesinden bahsediyoruz ne de olsa. Bu kapsayıcı ve fresh tonlar, pek çok kadının favori seçimlerinden. Bazı renkler, buğday ve esmer tenli kadınlara çok uygunken, bazı kahve ve küllü kahve renkleri ise beyaz tenli kişilere çok iyi gidiyor. Bu sebeple boya alırken saç ve ten renginizi baş faktör olarak düşünebilirsiniz.

Bronz Saç Rengi

Kızıl ve kahve arasında kalan bu tonlar, yakıştı mı tam yakışıyor! Yeni saç trendleri arasında görmeye alıştığımız bu bronz saç rengi, son yıllarda pek çok ünlü isimden de aşina olduğumuz bir moda.

Bakır Saç Rengi

Ah o bakır tonları… Hele bir de doğru kesimden yana tercihte bulunursanız yüz hatları ve ten rengi sayesinde bir başka ışıldıyor. Yine ünlü simalardan alışa geldiğimiz bakır saç rengi; Meryem Uzerli ve Elçin Sangu gibi yıldız isimlerle daha da popülerlik kazanıyor.

Evde Saç Boyamadan Önce Hangi Hazırlıklar Yapılmalı?

Talimatları Doğru Uygulayın

Evde saç boyarken dikkat etmeniz gereken noktalar elbette mevcut. Doğru boyayı satın alsanız bile boyayı kutudaki talimatlara göre uygulamak ve doğru bekleme süresince saçta kalmasına izin vermek önemli.

Saçınıza Göre Yeterli Miktarda Kutu Boya Alın

Boyamadan önce saç uzunluğuna ve gürlüğüne uygun miktarda boya satın almanız gerekiyor. Saçınızın hacmine göre bir kutu yeterli gelmeyebilir. Bundan ötürü aynı markanın aynı tonundan seçmek kaydıyla birden fazla kutu alarak sıkıntı yaşamadan boya işlemine geçebilirsiniz. Saç boyama rutini oturdukça alacağınız kutu sayısına da aşina olacaksınız.

Boyayı Test Edin

Boyanın alerjik olup olmadığını anlamak için vücudun hassas noktalarına çok hafif uygulayıp 2 saat bekleyebilirsiniz. Doğru saç boyama tekniğinin yanı sıra boyanın bünyenize zarar vermemesi de son derece önemli.

Saç Tipinizi Dikkate Alın

Saçlar ince, kalın ve orta olmak üzere üç farklı hacme sahip. Saç tipinize göre doğru boyayı seçerseniz, saçlarınızın yıpranmasını engellersiniz. Saçlarınızı her boyadığınızda bir ton açık boya seçip, gitgide daha açığına geçmenin daha sağlıklı bir seçim olduğu da pek çok kuaför ve saç uzmanı tarafından dile getiriliyor.
Ek olarak saç boyaları;
● İnce telli saçlara, koyu renk,
● Orta telli saçlara, istenilen renk,
● Kalın telli saçlara ise açık renk veriyor.

Beyazları Kapatmak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Evde saç boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli kalemlerden biri de saçınızdaki beyazların kapanmasını ve ton farkını önlemek. Bunu önlemek için size koyu renkli saç boyalarını tavsiye ediyoruz. Açık renk boyalar, beyaz kısımlarda parlayarak ciddi bir ton farkı olmasına sebep oluyor. Bununla birlikte küllü renkler, saçlardaki beyazların kapanmasını zorluyor. Bu sebeple daha çok kahve tonlarına ya da kızıllık ihtiva eden renklere yönelebilirsiniz. Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de saçınızın tamamını açıcı ile aynı renge getirmek ve ardından boyama işlemini gerçekleştirmek.

Evde Saç Boyamanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Her işi uzmanı daha iyi yapıyor, bu bir gerçek! Çoğu kişi, saç boyasını dengeli miktarda dağıtma konusunda sorun yaşıyor. Bu da boyanın doğru uygulanmamasına, saçların yıpranmasına ve istenen rengin elde edilememesine yol açıyor. Öyle ki, saç içerisinde dengesiz dağılan boyanın saçta ton farklılıklarına sebep olduğu bile sık rastlanan bir durum. Bu işi yapacaksak mutlaka bir dostumuz veya eşimizden destek alarak, ikinci bir gözün gözetiminde boyama işlemini yapabiliriz..

KAYNAKÇA

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Sa%C3%A7%
20Boyama%20Teknikleri.pdf

BÜTÜNSEL SAĞLIK YAŞLANMAYA HAZIRLIK

Diğer Öneriler