Her YaŞta
agesa-logo

Cildimizi Tehlikeli Güneş Işınlarından Korumanın Yolları

 Cildimizi Tehlikeli Güneş Işınlarından Korumanın Yolları

Güneş hayatın kaynağıdır. Ancak ne yazık ki ozon tabakasının tahribatı, Güneşin zararlı ışınlarının bizlerin sağlığında olumsuz etki yaratmasına neden oluyor. Güneş ışınları tehlikeli yanlara sahipken D vitamini bakımından yararlı olabilen bir kaynaktır. Tehlikeli güneş ışınları ciltte pek çok rahatsızlıklara sebep olduğundan Güneşten doğru faydalanmak, zararlı Güneş ışınlarından korunmak özellikle en sıcak aylarda oldukça önem kazanıyor. Peki Güneş ışınlarının zararları neler? Bu tehlikeli ışınlardan nasıl korunuruz? Gelin, konuya beraber ışık tutalım!

Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir?

Zararlı Güneş ışınları cildin erken yaşlanması ve deri ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların ana faktörüdür. Cilt kanseri de bu hastalıklardan başlıcasıdır. Güneşten yayılan ultraviyole ışınlarına yoğun şekilde maruz kalmak, cildin erken yaşlanmasına neden olurken, bu gibi durumların pek çoğu 20’li yaşların başında etkisini gösterir. Bunun dışında bir başka zararlı faktör ise; Güneş ışınlarının ciltteki kırışıklıkları tetiklemesidir. Zararlı UV ışınları pek çok çizginin yüzde beklenenden erken yaşta ve yoğun bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Cilt korumasının etkilenmesi ise UV ışınlarının ortaya koyduğu bir başka zararlı etki. Tahrip olan cilt, koruma özelliğini yitirdiğinde büyük problem teşkil eden enfeksiyonlara sebep olabiliyor.

Zararlı Güneş Işınlarından Korunmak Neden Önemlidir?

Zararlı Güneş ışınlarından korunmak çok önemlidir. Çünkü cildimiz bizim en temel giysimizdir. Bu giysinin koruyuculuğunu muhafaza etmek, kalitesinin iyi kalmasını sağlamak bizi pek çok açıdan iyi durumda tutacaktır. Cilt temelli hastalıkların pek çoğu UV ışınlarından kaynaklanır. Kanser oluşumunun önüne geçmek ve cildin sağlığını korumak adına, zararlı güneş ışınlarından korunmak oldukça önemlidir.

Doğru Beslenmenin Güneşten Korunmadaki Rolü Nedir?

Doğru beslenme Güneşten korunmanın doğal yollarından biridir. Vitamin odaklı beslenmek, vücudun ve bilhassa cildin ihtiyaç duyduğu miktarda besin değerlerinin karşılanması, güneşten korunmak adına etkili bir çözümdür.

Vitaminler ile Zararlı Güneş Işınlarından Korunun

Aşağıda sıraladığımız bu 3 vitamin cildi ve bünyeyi Güneşin zararlı ışınlarından koruma özelliğine sahip.

· A Vitamini

Yumurta, peynir, tereyağı gibi hayvansal gıdalarda sıkça yer alan A Vitamini; ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde de bulunur. ·

E Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamin, bitkisel yağlar aracılığıyla elde edilebilir. Avokado, Ayçiçek yağı, ceviz gibi besinlerde yer alır.

· C Vitamini

Narenciye meyvelerinde sıkça yer alan C Vitamini; portakal, limon, turunç gibi besin  kaynaklarında sıkça yer alır. Bunun dışında çilek, kiraz, biber, patates ve rezenede de bolca  bulunur.

Güneşe Çıktığınız Zamanın Kontrolünü Sağlamanın Önemi Nedir?

Güneş ışınlarının zararlarını en çok gördüğümüz zaman dilimi saat 11:00-16:00 arasıdır diyebiliriz. Bu zaman aralığında Güneşten korunmak adına mümkün olduğunca Güneş altında bulunmamak, her birimiz için daha güvenli olacaktır. Bunun yanı sıra Güneş altında geçirilen sürenin -risk saatleri dışında olmak kaydıyla- 20-30 dakikayı aşmaması gerektiği de uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Giysi Seçimi Güneşten Korunmadaki Rolü Nedir?

Şunu vurgulamakta yarar vardır ki, Güneş ışınlarının zararlarından korunmanın en etkili yolu doğru giysi seçimidir. Güneş kremlerinden dahi daha iyi koruduğu kanıtlanan doğru giysiler, olası deri rahatsızlıkları veya UV ışınlarından kaynaklı Güneş yanıklarının oluşumunu önleyecektir. Güneş ışığını soğuran kıyafetler yerine çoğunlukla açık renk ve beyaz tonların tercih edilmesi, özellikle sıcak aylarda konfor sağlayacaktır. Güneşten korunmak için doğal yollar arasında bunu ilk sırada örnek olarak gösterebiliriz.

Güneşten Korunmanın En Etkili Yöntemlerinden Biri: Güneş Kremleri

Herkesin yaz günlerinde ihtiyacı olan ürünlerden olan Güneş kremleri, özellikle günümüz dünyasında olmazsa olmaz koruyucularımızdan bir tanesi haline geldi. Herkesin cilt tipine uygun olarak seçilmesi önerilen Güneş kremlerinin yüksek faktörlü ve güvenilir markalardan yana seçilmesi çok önemlidir. Ayrıyeten, Güneşten koruma kremlerini dışarıdayken değil, dışarı çıkmadan önce sürülmesi gerekir. Çoğunlukla Güneşe maruz kaldığımız anlarda açık havada sürdüğümüz kremler, koruyuculuk adına kapsamlı bir fayda sağlamaz.

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler