Her YaŞta
agesa-logo

Tenisin Maradona’sı; Roger Federer

 Tenisin Maradona’sı; Roger Federer

Namı değer “Majesteleri” Roger Federer tenis tarihinin en güçlü erkek ismidir desek pek de yanlış olmaz. Pek çok rekoru elinde tutan ve kariyerine sayısız başarı sığdıran Federer, geçtiğimiz günlerde emekliye ayrıldığını açıklamıştı. Son maçında duygusal anlar yaşayan Majesteleri lakaplı yıldız isim, tenisin her zaman kalbinde olacağını ve ona hep yakın kalacağını da belirtmişti. Sayısız sakatlık yaşayan fakat asla sevdiği işten yılmayan ve kendini işine adayan bir adamın hikâyesi onunki… Gelin, Roger Federer’in ilham veren başarılarına daha yakından bakalım!

Rekorları

Öncelikle, art arda 237 hafta ve totalde 302 hafta kalarak ses getiren bir rekorun sahibi kendisi. İsviçreli tenisçi, eski oyuncular ve aktif tenis oyuncuları tarafından şimdiye dek en başarılı tenis oyuncusu olarak görülüyor. 19 Grand Slam şampiyonluğuna sahiptir. Erkekler tenis tarihinde bu seviyeye ulaşan ilk isim olması ise bir başka rekor olarak tarihe kazınmıştır. Tenis tarihinde Grand Slam yapan yalnızca sekiz oyuncu bulunur ve Federer o isimlerden biridir. Ama bununla da bitmiyor! 2010 yılının ocak ayında yıldız tenisçi yine arka arkaya 23 Grand Slam yarı finali oynamış ve kendisinden önceki rekoru yaklaşık anlamda ikiye katlamıştır. Ne efsane ama!

Federer 29 Grand Slam finalinde oynayan ilk oyuncudur. 11 kez üst üste Grand Slam finali oynamış ve önemli bir rekora daha adını yazdırmıştır. Rekorlarla dolu bir kariyer onunki.

Federer 2004 Wimbledon itibarıyla art arda 36 Grand Slam çeyrek finali oynadı. 2013 Wimbledon 2. Turunda Sergiy Stakhovsky’e yenildiği için bu serisi son bulsa da 2012 yılında büyük bir geri dönüş yapacaktı. 2012 Amerika Açık’ta 23. kez 1 numaralı seri başı olarak Pete Sampras’ın rekorunu kıran Federer, her zaman rakiplerine gereken cevabı verecek kadar mesleğine aşık bir oyuncu oldu. Tenisteki bu başarılarından dolayı, dört kez üst üste Laureus World Sportsman of the Year ödülünü kazanmıştır. Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı beş defa, Wimbledon tenis turnuvasını sekiz defa, Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı beş defa, Roland Garros tenis turnuvasını bir defa olmak üzere toplam 19 adet Grand Slam kazanmıştır. Efsane olmak hiç de kolay değil gördüğümüz üzere…

Neden En İyisi Federer?

Federer tenis tarihinin en çok kazanan ismidir. Bu net başarı daha uzun süreler pek çok genç ismi zorlayacağa benziyor. Aynı zamanda, 4 Grand Slam’in 3’ünde, en az 5 şampiyonluk yaşayan ilk ve tek oyuncu olarak tarihe adını çoktan altın harflerle yazdırmıştır.

Sekiz yıl boyunca (2003-2010) yıl sonu ATP sıralamasında ilk ikide yer alan Roger Federer, tamı tamına on yıl boyunca (2003-2012) yıl sonu ATP sıralamasında ilk üç içerisinde yer kalmayı başardı. Bu ve bunun gibi başarılarıyla Majesteleri lakaplı isim; istikrar, çaba ve emeğin yalnızca tenis değil, spor tarihindeki simgelerinden biri haline geldi.

Ödülleri

Federer, ATPworldtour.com hayranları tarafından yapılan seçimde 13 kez üst üste (2003-2015) yılın en iyi tenisçisi seçilmiştir. Yine oyuncular tarafından oylanan Stefan Edberg Sportmenlik ödülünü 11 kez (2004-2009, 2011-2015) kazanmıştır. Büyük adımların ancak istikrarla taçlanabileceğini gözler önüne seren bir örnek o.

Onur ödülleri

Roger Federer, “Arthur Ashe Humanitarian of the Year” ödülünü 2006 yılında kazanmıştır. Hayırsever işleri ve altın kalbi onu daima tam bir yıldız yapan değerler arasındaydı. Bunun da ötesinde, 2011 yılında Güney Afrika’nın ikinci en çok güvenilen ve saygı duyulan kişisi olarak seçilmiştir. Birinci sırada Nelson Mandela’nın bulunması ise ne denli büyük bir şey olduğuna işaret eder nitelikte.

HOBİLER YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler