Her YaŞta
agesa-logo

Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yaptırılır?

 Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yaptırılır?

Türkiye’nin birçok ili deprem bölgesinde olduğu için bina dayanıklılık testi son derece önemlidir. Yaşadığınız binanın yönetmeliklere uygun yapılması ve dayanıklı olması, hayati önem taşır. Bu test, Türkiye gibi deprem riski yüksek olan ülkeler için son derece önemlidir. Yapıların dayanıklılık testleri, hasar ve can kaybını önlemek için mutlaka alınması gereken önlemler arasında bulunur. Bu sebeple deprem olmadan önce deprem dayanıklılık testi yapılmalı ve nasıl yaptıracağınızla ilgili bilgi sahibi olmalısınız.

Bina Dayanıklılık Testi Nedir Ve Neden Yapılır?

Deprem dayanıklılık testi, bir binanın ya da yapının bir deprem esnasında ne kadar güçlü olduğunu ölçmek için yapılır. Test, yapıların zayıf noktalarını belirleyerek güçlendirilmesi gereken alanları tespit etmeye yardımcı olur. Yüksek riskli bölgelerde yer alan binaların muhakkak yaptırması gereken test, can ve mal kaybını ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisansı olan belediye, kuruluş ve özel kurumlar tarafından yapılan bina depreme dayanıklılık testi, binanın sağlamlığını ölçmek için mutlaka yapılmalıdır. İki farklı şekilde yaptırabileceğiniz deprem dayanıklılık testi, İstanbul’a özel olarak İBB tarafından da hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Dayanıklılık testi yaptırmak için şu seçenekleri tercih edebilirsiniz. İki farklı şekilde yaptırabileceğiniz deprem dayanıklılık testi, İstanbul’a özel olarak İBB tarafından da hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Dayanıklılık testi yaptırmak için şu seçenekleri tercih edebilirsiniz.

  • Bakanlık onaylı kuruluşlara başvurabilirsiniz.
  • Bilgi amaçlı olarak özel firmalara depreme dayanıklılık testi yaptırabilirsiniz

Bina dayanıklılık testi yapan firmalar; yapının dayanıklılığı, taşıyıcı sistemleri, temelleri, duvarları, döşemeleri ve diğer yapısal unsurları gibi bir dizi faktörü göz önünde bulundurur. Deprem dayanıklılık testi sonucu, bina sahiplerine yapısal güvenlik açısından ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda da bilgi sağlar.

Bina Dayanıklılık Testi Sırasında Beklenen Sonuçlar Nelerdir?

Bina dayanıklılık testi, binaların güvenlik seviyelerini belirlemek için yapılan kapsamlı bir değerlendirmenin sonuçlarını verir. Riskli çıkan binalar hakkında alınacak kararlar, başvuru yöntemine göre farklılık gösterebilir. Evinizi bakanlık onaylı firmalarca kentsel dönüşüm kapsamında kontrol ettirdiyseniz ve bina depreme dayanıksız çıktıysa, 60 günden az olmamak kaydıyla bina için tahliye kararı verilir. Ardından ise yıkım süreci başlatılır.

Deprem dayanıklılık raporunu özel firmalar tarafından aldıysanız ve bina riskli çıktıysa sonucun resmi bir yaptırımı bulunmaz. Ayrıca hem kiracılar hem de ev sahipleri tarafından başvurabileceğiniz İBB’nin deprem testi projesi de mevcuttur. Ücretsiz olarak evinizi analiz ettirebileceğiniz bu test sonucunda belediye herhangi bir yaptırım uygulamaz. Binanın riskli bulunması sonucunda uzmanlar, detaylı analiz yapılması için yetkililere gidilmesini önerir. Deprem bölgesinde yer alan Bursa ve İzmir de depremden dolayı zarar görmemeniz için dayanıklılık testi yapmaya başlamıştır.

Bina Dayanıklılık Testi Kimler Tarafından Yapılır?

Bina deprem dayanıklılık testi; bakanlık, özel firmalar ya da İstanbul, Bursa ve İzmir belediyeleri tarafından yaptırılabilir. Belediyeler tarafından ücretsiz olarak yaptırabileceğiniz dayanıklılık testi, hayati önem taşıdığı için acil ve hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bu sebeple binanızın riskli çıkması hâlinde size en uygun çözüm üretecek olan kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.

Bina Dayanıklılık Testinin Maliyeti Nedir?

Bina dayanıklılık testini özel firmalara yaptırdığınızda maliyetler arasında değişiklik olabilir. Bu sebeple yapı hakkında bilgi almak amacıyla dayanıklılık testi yaptırmanın maliyeti, firmaya ve binaya göre farklılık gösterir. Yaptırdığınız dayanıklılık testi neticesinde binanız üzerinde yaptırım olmasını istemiyorsanız bakanlık onaylı firmalar dışında özel firmalara başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte İstanbul’da ikâmet ediyorsanız İBB’nin deprem testi projesine de ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Deprem Dayanıklılık Testi İçin Başvurabileceğiniz Yerler

Deprem dayanıklılık testi için bakanlık onaylı firmalara, özel firmalara ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte İzmir ve Bursa’da yaşıyorsanız belediyelerin ücretsiz olarak verdiği bina deprem karnesi hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Belediyelerin verdiği bu hizmet sayesinde evinize zarar vermeyen yöntemlerle hızlı, mekanik ve bilimsel temelli tarama yaptırabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi; bina yüksekliği, kolon ve perde ölçülerinin hesaplanması gibi detaylı analizleri de kapsar.

Kaynaklar;

https://www.sigortam.net/binam-depreme-dayanikli-mi

https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/baskan-soyer-duyurdu-izmirliler-binalarinin-deprem-karnesini-ucretsiz-cikaracak/48003/156

https://www.bursa.bel.tr/haber/donusum-ya-bizim-elimizden-ya-depremden-olacak-32594

YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler