Her YaŞta
agesa-logo

Yeni Yaşam Biçimi: Tiny House

 Yeni Yaşam Biçimi: Tiny House

Hayatımıza sonradan giren ve bir anda popüler olan kavramlardan biri “Tiny House”. Öyle görünüyor ki uzun süre de hayatımızda yer edecek. Bu öngörümüzün nedenlerine geçmeden önce Tiny House nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, inceleyelim.

Ortalama 10-30 metrekare arasında, tekerlekli ya da sabit olarak kullanılabilen ve küçük olmasına rağmen kullanışlı alanlara sahip olan Tiny House’ların Türkçe karşılığı; küçük ev, mikro ev ya da tekerlekli ev olsa da orjinal ismi daha yaygın olarak kullanılıyor. İdeal olarak kendi kendini idame ettirebilen ve tatil için kullanılmasından ziyade tam zamanlı bir ev olarak da kullanılır. Küçük evlerde çamaşır makineleri, buzdolapları ve çamaşır kurutma makineleri gibi önemli ev aletleri bulunur, ancak bunlar genellikle küçük alanlara kolayca entegre edilebilen daha kompakt ve enerji açısından verimli versiyonlardır.

Tiny House’un öncüsü, 19. yüzyılın sonlarından 1930’ların Büyük Buhranı’na kadar kentsel Afrikalı Amerikalılar arasında yaygın olarak kullanılan küçük, dar, tek katlı bir bina olan av kulübeleri. Bazıları tarafından modern Tiny House hareketinin 1970’lerde, Allan Wexler gibi sanatçıların kompakt bir alanda yaşamayı seçme kavramını araştırmasıyla başladığı düşünülüyor. 2007’den 2009’a kadar dünya ekonomisini vuran büyük durgunlukla birlikte, küçük ev hareketi, uygun fiyatlı, çevre dostu konutlar sunduğu için daha fazla ilgi gördü. Yaygın olarak tercih edilme sebepleri arasında ise uygun fiyatlı olması, finansal ve çevresel açıdan sürdürülebilir olması ve herhangi bir inşaata gerek olmadan doğa içinde yer alabiliyor ve taşınabiliyor olması sıralanabilir.

Yaşam alanınız küçüldükçe o evdeki dağınıklık da azalır. Bu, tüketimden uzak durmanızı sağlarken aynı zamanda evinize daha az zaman ayırmanıza, kendinizle ve çevrenizle daha fazla baş başa kalmanıza ve doğaya yakın bir yaşam sürmenize olanak tanır. Küçük yaşamın en büyük zevklerinden biri, yaşam alanınızı en üst düzeye çıkarmayı öğrenmek, gereksiz karmaşa olmadan onu gerçekten sizin alanınız yapmaktır. Minik evler, çevresel ayak izlerini azaltmaya ve minimalizmi benimsemeye yönelik büyük bir sosyal hareketin parçası haline geldi. Minimalist felsefe, az şeyle yetinmek ve yaşamın gerçek özüyle bağlantı kurmaktan bahseder.

Türkiye’de Tiny House Kiralayabileceğiniz

Yerler

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşan Tiny House’lar birçok farklı şehirde farklı deneyimler yaşama imkanı sağlıyor. Tatil için bir alternatif olabileceği gibi belki kendi küçük evinizi edinmeden önce farklı tasarımlar görmenizi ve bu yaşamı tecrübe edebilmenizi sağlaması açısından da ziyaret edebileceğiniz yerleri sıraladık.

Yako Tiny House – Beykoz, İstanbul

Pamera Garden – Beykoz, İstanbul

Gölevi – Sapanca, Sakarya

Sapanca Kıyı Bungalov – Sapanca, Sakarya

Butik Evler Sapanca Tiny House – Sapanca, Sakarya

Abant Camping – Abant, Bolu

Cumbul Tiny House – Nilüfer, Bursa

Gezerev – Assos, Çanakkale

Hayal Tadında – Birgi, İzmir

Oliva Ahşap – Bayındır, İzmir

The Cabin – Yanıklar Köyü, Fethiye, Muğla

Albizia – Gökova, Muğla

Kasaba – Kayaköy, Fethiye, Muğla

Göcek Tiny House – Göcek , Muğla

Söğüt Tiny House – Marmaris, Muğla

Tiny House – Kaş, Antalya

Meditasyon Tiny House – Adrasan, Antalya

Vagona Tiny House – Çamlıhemşin, Rize

Tiny House Almayı Düşünenler Buraya!

Hayatınızı daha küçük bir alanda sürdürme kararı almış ya da yazlık ev düşüncesiyle bir Tiny House satın almak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Küçük ev dediğimiz bu yapılar aslında Karayolları yönetmeliklerine bağlıdır ve imar izni gerektirmeden herhangi bir imar planındaki arsaya konulabilir. Bu durumda yasal olarak park etmiş bir karavan olarak tanımlanmaktadır. İmar izni olmayan bir arsaya veya sit alanı ilan edilen bir yere de kurulabilir. Kendinize ait bir arsanız varsa taşınabilir evinizi buraya park edebilir, yok ise yine bir arsa ya da karavan parkı olan alanları kiralayabilirsiniz.

Türkiye’deki güncel maliyetleri, donanım ve özelliklerine göre 220.000 ₺ ile 280.000 ₺ arasında değişiklik göstermekle birlikte kendi evinizi de kendi seçeceğiniz malzemelerle birlikte bütçenize göre tasarlayabilirsiniz. Tiny House’ların ömrü, kullanılan malzemenin kalitesine göre ortalama 40 ila 60 yıl arasında değişiyor.

ARAŞTIRMALAR YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler