Her YaŞta
agesa-logo

Tatilde Keyifle Okuyabileceğiniz 5 Kitap

 Tatilde Keyifle Okuyabileceğiniz 5 Kitap

Kitap okumak bedava yapılan bir düşsel seyahate benzer. Her birimiz tatillerde biraz olsun günlük hayatımızın stresinden uzaklaşmak ve huzur bulmak istiyoruz. Kitaplar bu konuda daha pek çok konuda olduğu gibi yine imdadımıza yetişiyor. Bugün kalplerde ve ruhta inanılmaz güzel etkiler bırakan ve hayat hakkında harika mesajlar veren birbirinden renkli 5 kitap önerisiyle karşınızdayız. Listemiz çok sesli ve farklı türden ses getiren yapıtları içeriyor. Bakalım, tatilde okuyabileceğimiz ve eleştirmenlerden, okuyulardan tam not alan bu eserler nelermiş?

Tatilde Okunacak Birbirinden Sürükleyici Kitaplar

Simyacı, Paulo Coelho

Simyacı, bir gezginin kıymetli bir hazineyi bulma serüvenini konu ediniyor. Peki, önemli olan hazine nedir? Kahramanımız ona ulaşabilecek midir? Ya gerçek hazine düşünülenden çok daha farklı bir şeyse? Baş karakterimiz Santiago bir çobandır. Kişisel amacını keşfetmek adına tüm hayatını bir kenara koyup uzun bir yolculuğa çıkar. Hayatın getirdiklerini çok da ütopik sayılmayacak bir şekilde işleyen bu yapıt, herkesin hayatında en az bir kere okuduğu ve her sayfasından ayrı keyif aldığı kitaplar arasında. Tatilinize anlam, derinlik ve güzel enerjiler katmak adına listemize eklemek istedik.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Hepimizin hayalleri var öyle değil mi? Hayallere ulaşma sürecinde birçok zorlukla karşılaşıyoruz. Bu zorluklar bazen bizi bitkin bile düşürebiliyor. İşte tam o noktada yalnız olmadığımızı hissetmek adına başka hikayeleri de bilmek istiyoruz. John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar’ı hayallerine ulaşmak isteyen herkesin biraz moral bulacağı hatta zaman zaman güleceği harika bir kitap. İki yakın arkadaşın para biriktirip hayallerine ulaşmasını esprili ve realist biçimde konu alan bu yapıt, dünyanın gelmiş geçmiş sayılı ikonik eserleri arasında kendine yer buldu. Üstelik normalden daha büyük çabalarla ortaya çıktığını da ekleyebiliriz. Neden diye sorarsanız size komik bir bilgi verelim. Bu harika kitabın ilk taslağı, başarılı yazarın muzip köpeği tarafından yendiği için John Steinbeck tüm romanı baştan kaleme almak zorunda kalmış! 🙂

Kumral Ada ve Mavi Tuna, Buket Uzuner

Buket Uzuner’in sürükleyici romanı Kumral Ada ve Mavi Tuna; oldukça anlamlı bir aşk hikayesini sürükleyici bir tonda anlatıyor. Kitabın olay örgüsü Ada, Meriç, Aras ve Tuna etrafında gelişiyor. Çocukluk dönemlerine dayanan bir komşuluktan doğan bir öykü onlarınki. Tuna ve Aras’ın arasındaki, Ada tarafından karşılık bulmayan aşk hikayesinin ucu acaba nereye varacak?

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk

Orhan Pamuk ülkemizin en değerli yazarlarından biri. Okumaya ilgisi olan herkes en az bir kitabını okumuştur diye tahmin ediyoruz ve eğer okumadıysanız Masumiyet Müzesi kitabını ısrarla tavsiye ediyoruz. Orhan Pamuk’un her kitabı bir şaheser ancak Masumiyet Müzesi, İstanbul Beyoğlu’ndaki müzesiyle hikayeyi deneyimleme imkanı da sunuyor. Yazın kitabınızı okuyup, İstanbul’a geldiğinizde sergiyi gezebilirsiniz.

Fi – Çi – Pi, Azra Kohen

Bir kişinin potansiyeline ulaşması nasıl olur? Yoksa konfor alanımızda kalmak bizi öldüren şeyin kendisi midir? Azra Kohen deyim yerindeyse ortalığı sallayan üçleme eserleri Fi-Çi-Pi ile konuyu tüm çıplaklığıyla ele alıyor. Kitabın aynı zamanda dizisine de aşinaydık ancak bu serinin derinliğini hemen hemen her örnekte olduğu gibi ekran başında bulmak zor. Duru, Deniz ve Can Manay karakterlerindeki derinlikleri tüm detaylarıyla bulacağınız ve okurken adeta sayfalarına kapılacağınız bu roman serisi tatilinize renk katacak…

HOBİLER YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler