Her YaŞta
agesa-logo

Şehirden Uzakta Yaşamı Konu Alan Belgeseller

 Şehirden Uzakta Yaşamı Konu Alan Belgeseller

Şehirden uzakta yaşamı konu alan belgeseller, insanların şehir hayatından kaçıp doğada ya da küçük kasabalarda yaşamaya başladığı hikayeleri anlatıyor. Bu tür belgeseller genellikle doğa, çiftlik hayatı, köy hayatı, küçük kasaba yaşamı ve yerleşik olmayan insanların hayatları gibi konuları ele alıyor.

Türkiye’de Gürültüden Uzakta Yaşamları Anlatan Belgeseller

Türkiye’de yayınlanan gürültüden uzakta yaşamları anlatan belgeseller arasında TRT Belgesel tarafından yayınlanan Şehirden Uzakta ve Plazadan Köye programlarını tavsiye edebiliriz. Şehirden Uzakta, Anadolu’nun sıcak ve samimi insanlarının yaşadığı hayatları, Kıvanç Kasabalı’nın hayatlara dâhil olmasıyla sunuluyor. Program, Anadolu’nun pek çok yerini ziyaret eden Kasabalı’nın yaşadığı benzersiz deneyimleri izleyicilere aktarıyor. Keyifle izleyeceğiniz program, Anadolu hayatı ve insanların yaşam tarzları hakkında izleyicilere benzersiz bilgiler veriyor. Ülkenin hemen her bölgesini gezen Kıvanç Kasabalı, kendi deneyimlerini ve öğrendiklerini de bizlere sunuyor.

TRT Belgesel: Şehirden Uzakta

Şehirden Uzakta programı, küçük yerleşim alanlarında yaşayan insanların geçimlerini nasıl kazandıkları, yaşam hikayeleri ve doğal hayat akışları adına bizlere pek çok bilgi veriyor. Bu program sayesinde bölgelerin köylerinde ve küçük yerleşim alanlarında neler yetiştiğini, geçim kaynaklarını ve kişilerin şivelerini keyifli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Programı izlerken ülke içindeki insan çeşitliliğine ve hayat tarzlarına göz atıyorsunuz.

Şehirden Uzakta: Eskişehir

Programın sunuculuğunu yapan ve birçok deneyim kazanan Kıvanç Kasabalı, Eskişehir rotasında Bardakçı köyündeki çiftlik yaşamını tecrübe ediyor. Eskişehir’deki bu köyde yaşayan insanlar yulaf tarlasında çalıştığı için, tarlayı oradaki deneyimli insanlarla biçiyorlar. Programın bu bölümü sayesinde hayvan yemi olarak kullanılan yulafın nasıl biçildiğine ve balyalandığına tanıklık edebilirsiniz.

Şehirden Uzakta: Sakarya

Kasabalı bu bölümde Sakarya’da çiftçilerle birlikte şeker pancarı hasadına katılıyor. Siz de programı izleyerek bölgedeki şeker hasadı deneyimine ortak olabilirsiniz.

Şehirden Uzakta: Aydın

Şehirden Uzakta programının 11. bölümünde Kıvanç Kasabalı, Aydın’da çam fıstığı hasadı yapan kişilerle tanışıyor. Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Bağarcık köyüne giden Kasabalı’nın hasat esnasında yaşadığı deneyime ortak olabilirsiniz.

TRT Belgesel: Plazadan Köye

Plazadan Köye adlı belgesel de Şehirden Uzakta’nın ikinci bölümünde yer alıyor. Bu bölüm bizlere İstanbul’dan köy yaşamı için göç etmiş bir ailenin hikayesini anlatıyor. Şehir hayatının karmaşık ve zor sürecinden sıyrılan ailenin yeni hayatlarında taşındıkları eve ve neden göç etmek için burayı seçtiği bilgisine ulaşıyorsunuz.

Karadeniz Köy Belgeselleri

Belgesel denildiğinde akıllara Karadeniz köy hayatını anlatan belgeseller geliyor. Bu belgesel çeşitlerinde Karadeniz’in geçim kaynaklarından, hayatlarına kadar pek çok ayrıntıyı izleyebiliyorsunuz. Karadeniz’in zorlu ama bir o kadar da temiz doğasını izlerken büyülenmemek elde değil.

Dünya’da Şehirden Uzakta Yaşayan Kişileri Anlatan Belgeseller

Dünyanın çeşitli yerlerinde şehirden uzakta yaşayan kişileri anlatan pek çok belgesel yer alıyor. Bu belgeseller arasında şunlar bulunuyor;

● Living on One Dollar
● Land of Hope and Glory
● The Last Alaskans
● Life Below Zero
● Yukon Men
● Mountain Men
● Alone

Bu belgesellerin pek çoğu Alaska’da geçiyor.

Living on One Dollar

“Living on One Dollar” belgeseli, dört genç ABD’li gazetecinin Guatemala’da bir ayda sadece 1 dolar günlük harcama bütçesiyle yaşamaya çalışmalarını anlatıyor. Belgesel, Guatemala’daki yoksulluğun gerçek yüzünü gösterirken, aynı zamanda gençlerin hayatta kalma stratejilerini de aktarıyor.

Land of Hope and Glory

Belgesel, editör Mark Hedges’in, yazarlarının ve 119 yıllık derginin sayfalarının gözünden, toprak sahiplerinden ünlü kızlarına, kırsal kesimde yaşayan ve çalışan insanların hayatlarına kadar pek çok konudan bahsediyor. Belgeselde kırsal ekonomiye de değiniliyor.

Kaynaklar;

https://www.countrylife.co.uk/tag/land-of-hope-and-glory-british-country-life

https://www.google.com/amp/s/m.sinemalar.com/mobileweb/movieInfo/244255%3famp=1

https://youtu.be/hHxd0Wt4rJU

https://youtube.com/@trtbelgesel

EĞLENCE YAŞAMA SANATI

Diğer Öneriler