Her YaŞta
agesa-logo

SSM Salvador Dali Sergisi Çevrimiçi Erişime Açıldı 

 SSM Salvador Dali Sergisi Çevrimiçi Erişime Açıldı 

Koronavirüs karantina tedbirleri kapsamında ziyarete kapalı olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) sanatseverleri geçmiş sergilerinden zengin içerik seçkileriyle ağırlıyor. Yeni çevrimiçi sergi, Salvador Dali. 

Sergilendiği 20 Eylül 2008 – 01 Şubat 2009 döneminde büyük ilgi gören Salvador Dali Sergisi, bu kez izleyicileriyle online buluşuyor. DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi ve sosyal medya hesaplarından erişilebilen sergide; Salvador Dali’nin eşsiz sanat anlayışıyla oluşturduğu eserlerinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alıyor.

Gala – Salvador Dali Vakfı Dali Çalışmaları Merkezi Yöneticisi ve İstanbul sergisinin küratörü Montse Aguer Teixidor’un yeni bir söyleşisiyle zenginleştirilen çevrim içi sergi kapsamında; daha önce yine SSM’de gerçekleştirilen Dali konferans serisi de yeniden paylaşıma açıldı. Sergide, Teixidor’un yanı sıra yazar Ferit Edgü, sanat eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman gibi isimlerin makaleleri de yer alıyor.

Vakıf dışı en büyük sergi 

İspanya’da bulunan Gala-Salvador Dali Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali”, sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerinden oluşan geniş bir seçki sunmuş; açık kaldığı süre içinde 252 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

Sergi Sabancı Müzesi instagram hesabında sergiyle ilgili içerik ve bilgilendirmelere ulaşmak mümkün. 

Picasso sergisine bir haftada 65 bin ziyaret

Yine online açılan “Picasso İstanbul’da sergisi” bir hafta içinde 65 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Ayrıca sergi için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben Dali de çevrim içi sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin web sitesinden indirilebilen kitap aynı zamanda seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın okuduğu sesli versiyonuyla da erişime açıldı.

Geçmiş sergileri dijitale taşıyan SSM’nin çevrimiçi sergilerinden ilki olan “Picasso İstanbul’da sergisi” bir hafta içinde 65 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çevrimiçi sergilere SSM’nin web sitesinden ve YouTube kanalından erişilebilir.

 

Etkinlikler Güncel Keşfet MODA & SANAT

Diğer Öneriler