Her YaŞta
agesa-logo

“Picasso İstanbul’da” sergisi digitalSSM ile tüm evlerde

 “Picasso İstanbul’da” sergisi digitalSSM ile tüm evlerde

Açıldığı dönemde büyük ilgi toplayan Picasso Sergisi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin online paylaşıma açmasıyla tüm evlere konuk oluyor. Geçmiş sergilerinden seçkileri dijital kanallarında paylaşıma açan digitalSSM bu sayede büyük ilgi toplayan sergilerini de paylaşıyor. 

Koronavirüs salgınıyla beraber başlayan karantina günlerinde geçici bir süreyle ziyarete kapanan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi sanatseverlerle buluşmak için geçmiş sergilerini dijital kanallardan paylaşıma açtı. 

24 Kasım 2005 – 26 Mart 2006 arasında Sabancı Ailesi’nin ve Sabancı Holding’in destekleri ile gerçekleştirilen Picasso İstanbul’da sergisi de online gezilebilen sergiler arasında. Açıldığı dönemde büyük ilgi toplayan, ziyaretçi akınına uğrayan sergi zenginleştirilmiş bir içerikle yayına alındı. 

digitalSSM arşiv kaynaklarıyla yeniden paylaşıma açılan Picasso İstanbul’da sergisi, sanatçının torunu Bernard-Ruiz Picasso, Maria-Volga de Minteguiga-Guezala ile Marilyn McCully’nin küratörü olduğu Picasso İstanbul’da paralelinde, eserlerin dönemlerine göre ayrıldığı kronolojik bir kurguyla hazırlandı. 

Sergi döneminde Paris ve Barselona’daki Picasso müzelerinden, Musée d’art moderne Lille Métropole’den, FABA’dan (Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından ödünç alınmış 135 eser, sanatçının her dönemini temsil edecek bir seçkiyle, sergi kataloğundan metinler eşliğinde çevrimiçine taşındı. Picasso’nun dönemlerine göre ayrılmış eserleri ve onlara dair bilgilendirici metinleri içeren online sergide, Picasso İstanbul’da sergi kataloğundan sanatçının hayatı ile çağına dair ayrıntılı bir kronoloji ve Abidin Dino’nun onunla geçirdiği günlerden sonra kaleme aldığı “Picasso ile Vallauris’te İki Gün” yazısı da yer alıyor.

Rehber eşliğinde gezi 

Online sergide Ferit Edgü’nün Picasso İstanbul’da için yazdığı ve sanatçının eserlerinin arkasındaki hikâyeleri ve sanat tarihsel analizlerini içeren sesli rehber Müşfik Kenter’in sesinden dinlenebilecek.

Sergi süresince gerçekleştirilen ve Picasso’yla ilgili, dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı konferans serisi de çevrimiçinde sunuluyor. Picasso’ya dair zengin birer kaynak niteliği taşıyan konuşmalar, sanatçının hem çağdaşları hem de ilerleyen dönemlerin sanatı üzerindeki yoğun etkisine ışık tutar nitelikte. 

Picasso’nun öncüllerinin ve edebiyat gibi farklı alanlardan ilham kaynaklarının da ele alındığı programda aynı zamanda sanatçının yolunun sahne sanatları ve şiir gibi disiplinlerle kesiştiği örnekler de işleniyor. Kübizmin Türkiye sanatına etkisi, Picasso’nun yaşamında ve sanatında siyaset, Paris deneyimleri gibi konuların da yer aldığı program SSM web sayfasından izlenebiliyor.

Çocuklar için atölye 

Çevrimiçi sergiyle bağlantılı olarak SSM’nin sosyal medya hesapları üzerinden bir de çocuk atölyesi gerçekleştirilecek. Sanatçının bir kaynak olarak Afrika maskelerine ilgisinin temel alındığı “Kes Yapıştır – Çılgın Maskeler” adlı atölyede katılımcılar, evlerindeki malzemelerle kendi maskelerini tasarlayıp yapacak. 

Ayrıca Picasso İstanbul’da için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben, Picasso da çevrimiçi sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin web sitesinden indirilebilen kitap aynı zamanda sesli versiyonuyla da erişime açık.

Picasso İstanbul’da sergisinin hazırlık sürecinden videoların da yer aldığı, digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi sergiye, SSM web sayfası, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalı üzerinden erişilebilir.

 

Güncel HER YAŞTA Keşfet MODA & SANAT

Diğer Öneriler