Her YaŞta
agesa-logo

Güney Kore’nin 77 Yaşındaki Moda İkonu

 Güney Kore’nin 77 Yaşındaki Moda İkonu

Güney Kore’de modanın yıldızları arasında şaşırtan bir isim var. 77 yaşındaki Choi Soon Hwa hem bir moda ikonu, hem de podyumun aranan isimlerinden. Hwa, ülkesinde dinamik yaşlanmanın modeli sayılıyor. 

Choi Soon Hwa, emekli bir hasta bakıcı. Yıllarca hastanede günde 20 saat çalışmaya alışkın bir hayat süren Hwa, bu tempoyu yıllarca sürdürmüş: 

“Bazen öğle yemeği için zaman bulmak bile zordu. Stres dayanılmazdı. İçimde bir yanardağ patlıyor gibiydi.”

Emekli olduktan sonra yoğun çalışma temposundan sonra sakin hayata adapte olmakta güçlük çeken Choi Soon-Hwa kendine beklenmedik bir yol çizmiş, manken olmuş.

Aslında, 60’lı ve 70’li yaşlardaki modeller Güney Kore için alışılmadık ya da şaşırtıcı değil. 1997 Asya Mali Krizi’ni yaşayan ve ciddi çalkantılardan geçen ülkede podyumlarda yer bulan bu yaş grubu, gençlerle ve sosyal olarak bölünmüş nesillerle bağ kurmada büyük rol oynuyor.  

Gri saçlarıyla fark yaratıyor

Mankenliğe borçlarını ödemek ve emeklilik sonrasında rahat edebilmek için başlayan ve kısa zamanda Choi, hayatı boyunca maddi sıkıntılarla uğraşmış. İki çocuğuna bakabilmek için, hastanede çalışmadığı günlerde hokkabazlık gibi yan işler de yapmış. Şimdi Güney Kore’nin önemli 60 yaş üstü modellerinden biri haline gelen Choi’nin farkı, gri saçları. 

Hastanede çalışırken yaşlı görünmemek için saçlarını boyarken, podyumda doğal haliyle yer alıyor:

“Hastalarım beni gri saçlarımla görünce, kendilerini emanet etmek istemezlerdi. Oysa saçlarım çok erken beyazladı. Modellik görüşmesine gittiğimde beyazlarım yine belirgin hale gelmişti ve ajans bana ‘Gri saçlarını boyamasan olmaz mı’ dediğinde çok şaşırdım.”

Choi, ajansların “benzersiz” bulduğu bir model. Seul Moda Haftası’nda en çok podyumda olan mankenlerden biriydi. Bu popülerlik karşısında mutlu ve hayatının en güzel dönemini yaşadığını söylüyor: 

“İki çocuklu bekar bir ebeveyn olduğum yıllar boyunca, aynı kıyafetleri 20 yıldan fazla giydim. Şimdi bu güzel kıyafetleri podyumda taşımak kendimi iyi hissettiriyor.”

Güncel Haberler HER YAŞTA MODA & SANAT

Diğer Öneriler