Her YaŞta
agesa-logo

Frida Kahlo Kimdir? İlham Veren Biyografisi

 Frida Kahlo Kimdir? İlham Veren Biyografisi

Frida Kahlo Kimdir?

Hepimizin aşina olduğu ünlü ressam Frida Kahlo’nun hayatı pek çoğumuzun merak ettiği bir konu. Peki, kendine has güzelliği ve biyografisiyle dikkatleri bugün dahi üzerine toplayan Frida Kahlo kimdir?

Frida Kahlo Doğum Tarihi

 Ünlü ressam Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 yılında Meksina’nın başkenti Mexico City’nin güney bölgesinde bulunan Coyoacan’da doğdu. Meksika’nın en tanınmış ressamlarından biri olan Frida Kahlo, devrimci ve feminist yönüyle de bilinirlik kazanan biriydi. Öyle ki, 6 Temmuz 1907 yılında dünyaya gözlerini açmasına rağmen doğum tarihinin, Meksika Devrimini’nin gerçekleştiği tarih olan 7 Temmuz 1910 olarak anılmasını istemiştir.

Frida Kahlo’nun Sanatı

Eserlerinde otoportre ve doğa resimlerinin yanı sıra Meksika popüler kültüründen de esinlendiği görülen Frida, Meksika toplumundaki dönemin güncel konu, kavram ve sorunlarına sıkça değinmiştir. Meksika toplumundaki kimlik, post-sömürgecilik, cinsiyet, sınıf ve ırk ayrım sorunlarını eserlerinde sıkça dile getiren Frida Kahlo, herkesin anlayacağı mütevazi bir sanat stiline sahipti. Resimlerine baktığımızda Frida’nın sıklıkla fantezi stilini gerçeklikle harmanladığını ve bu iki dünya arasındaki karmaşayı ele aldığını görürüz.

Frida Kahlo’nun Hayatı

Babası Alman ve annesi Meksika’nın yerlilerinden olan Frida, çocukluk ve yetişkinlik dönemini Coyoacan’daki aile evinde geçirmiştir. Aile evi La Casa Azul olarak bilinen bir bölgededir. Şimdilerde bu ev her yıl sayısız ziyaretçiyi bir araya toplayan bir müze haline getirilmiştir.

6 yaşında çocuk felci geçiren yetenekli Frida, bir bacağından yana bir engel yaşar. Bu yüzdendir ona “Tahta Bacak Frida” lakabı takılmıştır. Ancak ne var ki bu Frida’ya gerçek anlamda bir engel teşkil etmemiş. Genç kızlık yaşlarında zamanının en iyi okullarından birine gitmiş ve güçlü kişiliğiyle dikkatleri daha o yaştan üzerine çekmeyi başarmıştır. Okul döneminde anarşist edebiyat grubuna dahil olan Kahlo, gelecekte Meksika’nın en güçlü isimleri arasında anılacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda ve Alfonso Villa yakın arkadaşlık kurmuştur.

Çektiği çocuk felci acısı ne yazık ki Frida’nın tek büyük sınavı değildi. 18 yaşında, gençliğinin en taze zamanında bir otobüsten inip başka bir otobüse binmesi gibi basit denebilecek bir olay yüzünden tüm yaşamı değişecektir. Sonradan bindiği otobüsün tramvayla kaza yapıp sayısız insanın can verdiği faciada, Frida’nın leğen kemiğine tramvaydan kopan demir çubuklar saplanır. Bu olay yüzünden felç geçiren genç Frida, zaman içerisinde 32 defa ameliyat görür ve nihai olarak çocuk felci nedeniyle sakat kalan bacağının tümünü kangren nedeniyle kaybeder. Genç Frida’nın kariyeri de tam bu noktada başlayacaktır. Kazanın ardından ailesinin teşviki ile kendini resme adayan Kahlo, yatağının tavanındaki aynaya bakarak otoportreler yapmaya başlar.. İlk otoportresi, 1926 yılında yaptığı “Kadife Elbiseli Otoportre” adlı eseri olarak biliniyor.

Frida Kahlo Aşk Hayatı

Frida Kahlo’nun hayatına baktığımızda, aşklarının da oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Frida Kahlo’nun ilk gözdesi Nickolas Muray’dı diyebiliriz. 1892’de Macaristan’da doğan Muray, litografi, ve renk üzerine eğitimler aldı. İlk fotoğraf sergisiyle dikkatleri üzerine çeken Nickolas Muray; Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe ve Martha Graham gibi dönemin pek çok ünlü yıldızını fotoğraflamayı başardı.

1931’de arkadaşını görmek üzere gittiği Meksika’da Frida ile tanıştı ve her şey o yıl başlamış oldu. Şöhretin doruklarını keşfeden Muray, aradığı sıcak elektriği Frida’da bulmuş olsa gerek. Ancak işin içinde çok büyük bir engel de vardı. Pek çok kişinin “hastalıklı” olarak nitelendirdiği Frida-Diego aşkı…

Frida’nın Diego Rivera’ya karşı beslediği yoğun duygular ve hayranlık; Nickolas Muray ve Diego Rivera arasında devamlı bir kıyaslama yapmasına sebebiyet verecekti. Sayısız kez aldatılan Frida Kahlo, bu olaylara rağmen bir türlü Diego’dan kopamıyordu. Nickolas Muray ve Frida Kahlo arasındaki bu tutku ve sarsıntı dolu aşk gelgitleri tamı tamına 10 yıl sürecekti.

Bu aşkın en sanatsal yanı kuşkusuz Frida’nın Nickolas’a yazdığı aşk mektuplarıydı. Ayrıyeten bir mektubunda Diego’nun ve Nickolas’ın aynı anda kalbinde olduğunu açık açık dile getirdiği bile görülüyor. Ancak en nihayetinde bu aşk Frida’nın tercihini Dieoga’dan yana kullanmasıyla sona erdi ve Frida Nickolas Muray’ın son mektubunu hiçbir zaman yanıtlamadı.

Frida Kahlo Kaç Yaşında Öldü?

13 Temmuz 1954 yılında akciğer embolisi nedeniyle yaşamını yitiren Frida Kahlo, çok genç bir yaş olan 47 yaşında dünyaya gözlerini yumdu. Son eseri olan “Yaşasın Yaşam” adlı natürmordu ise dünyaya bıraktığı son izdi. Günümüzde “Mavi Ev” adlı yerde külleri bulunan Kahlo, yaşamını tüm acı ve engellere rağmen spontane ve asi yaşayan kendine has bir sanatçı olarak adını Dünya Tarihine yazdırdı.

MODA & SANAT YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler