Her YaŞta
agesa-logo

İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

 İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

İstanbul, yıllardır herkesin severek ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor. Şehrin tarihi güzelliği kadar doğası da yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Gezen herkesi kendisine hayran bırakan şehir; Sultanahmet, Galata Kulesi, Ayasofya ve Kız Kulesi gibi tüm dünyanın bildiği değerlere sahip. Ayrıca şehir, etkinlik konusunda da son derece aktif. Bu sebeple İstanbul’da ücretsiz etkinlikler olarak yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor.

Bunlardan bazıları;

İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapabilir

Mısır Çarşısı’nda alışveriş yapabilir

Kapalı Çarşı’yı gezebilir

Aya Yorgi Kilisesi’nde dilek tutabilir

Pierre Loti Tepesi’nden İstanbul’u izleyerek kahvenizi yudumlayabilir

Balat sokaklarını gezip keşfedebilirsiniz!

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakası’nda daha pek çok ücretsiz etkinlik bulunuyor. Şehri tam anlamıyla gezebilmek için uzun bir süre burada kalabilirsiniz.

İstanbul’da Gezebileceğiniz Tarihi Mekanlar

İstanbul, kültürel mirasa ve tarihe sahip. Bu sebeple istanbul’da yapılacak etkinliklere katılarak birçok tarihi mekanı ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Gezerken İstanbul hakkında da detaylı bilgilere erişebileceğiniz yerler aşağıda yer alıyor.

Kuzguncuk

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda; Üsküdar, Paşalimanı ve Beylerbeyi arasındaki yer, Boğaziçi’ne açılan bir vadi içinde yer alıyor.

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, İstanbul’un merkezinde; Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alıyor. Burası, dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri. Ayrıca Kapalıçarşı’da yaklaşık 4 bin dükkân bulunuyor.

Bozdoğan Su Kemeri

Valens Su Kemeri olarak da bilinen bu yer, kemerin adıyla aynı isme sahip olan Roma İmparatoru tarafından 4. yüzyılın sonlarında yapılıyor.

Çemberlitaş

Çemberlitaş, İstanbul’un en eski yerleşkelerinden biri olan Fatih’te yer alıyor. Semt, ismini merkezinde bulunan Çemberlitaş Sütunu’ndan alıyor.

Galata Kulesi

Beyoğlu’nda bulunan Galata Kulesi, İstanbul’un simgelerinden biri. Bulunduğu semtten ismini alan kulede kule hakkında bir müze de yer alıyor.

Süleymaniye Camii

İstanbul’un en tarihi yerlerinden biri olan Süleymaniye Camii, Mimar Sinan tarafından 1551 ila 1557 yılları arasında yaptırıldı.

Rumeli Hisarı

Hisar, muhteşem bir görüntüye sahip. İstanbul’un geçmişiyle ilgileniyorsanız Rumeli Hisarı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sultanahmet Bölgesi

Sultanahmet Bölgesi’nde İstanbul’da gezip görebileceğiniz birçok tarihi yapı bulunuyor.

Ortaköy

Ortaköy, İstanbul’a geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken güzellikte. Ortaköy’e gittiğinizde sahil kenarında çay içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Müzeler

İstanbul, tarihi mekanlarının yanı sıra birbirinden donanımlı müzelere de sahip. İstanbul’da bulunan müzeleri dolaşarak Türkiye ve İstanbul hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Cumhuriyet Eğitim Müzesi

1998 yılında kurulan müze, Cumhuriyetimizin 75. Yılı kutlamaları çerçevesinde hazırlandı.. Müzede; Cumhuriyet Dönemi’nde eğitimde kaydedilen gelişmeler ve kullanılan ders araç gereçleri gösteriliyor. Burası, Cumhuriyetin iyi anlaşılmasına, kıymet ve öneminin bilinmesine katkı sağlıyor.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Müze, bankanın geçmişini ve ülkenin ekonomik gelişimini gösteren materyallerin sergilendiği bir yer. İstanbul Modern Sanat Müzesi Burası, İstanbul’un ilk modern müzesi olarak da değerlidir.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamış olduğu köşk, 1959’dan bu yana müze olarak hizmet veriyor.

İstanbul Demiryolu Müzesi

Türkiye’nin demiryolu geçmişini öğrenmek için bu müzeyi gezebilirsiniz.

Pera Müzesi

Şehrin Tepebaşı ilçesinde yer alan özel bir müze. 2005 yılından bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından geniş ölçekli kültür sanat hizmeti veriyor.

Osmanlı Bankası Müzesi

1856 yılında İngiliz sermayesiyle kurulan bu banka 2001 yılında Garanti Bankası’na katılmasıyla varlığı sona erdi ve müze olarak kullanılıyor.

Atatürk Müzesi

Şişli ilçesinde yer alan ve 1942’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen bu müze aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu ev olduğu için de son derece değerli bir yer.

Katılabileceğiniz Ücretsiz Belediye Etkinlikleri

İstanbul kültürel etkinlikler açısından oldukça zengin bir şehir. Bu sebeple belediyelerin konserlerine ya da etkinliklerine de ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Belediyelerin yayınladığı İstanbul etkinlik konser listelerine göz atarak istediğiniz aktiviteye katılabilirsiniz.

MÜZİK & EĞLENCE YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler