Her YaŞta
agesa-logo

Melodileri ile Ruhunuzu Dinlendirdiği Kanıtlanan 5 Şarkı

 Melodileri ile Ruhunuzu Dinlendirdiği Kanıtlanan 5 Şarkı

Müzik, insanların hayatında büyük ve önemli bir yere sahip. Günlük koşuşturma içinde sevdiğiniz ve size motivasyon veren şarkıları dinleyerek zihninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirisiniz. Bununla birlikte müzik, anlatmak istediğiniz pek çok hissi karşınızdakine rahatlıkla yansıtmanızı da sağlıyor. Bu sebeple melodiler; üzüntü, mutluluk, pişmanlık ya da hayat sevinci gibi pek çok hisse iyi gelebilecek bir güç barındırıyor. Çalışırken, yürürken, araba kullanırken ya da sadece dinlenmek için farklı türlerde şarkılar dinleyebilirsiniz. Ruhu dinlendiren şarkılar, zihninize rahatlattığı için bedeninizin de gevşemesine ve dolayısıyla rahatlamasına imkân tanıyor. Beynimizi rahatlatan şarkılar arasında şu parçalar yer alıyor;

● Weightless – Marconi Union
● Electra – Airstream
● Watermark- Enya
● Strawberry Swing – Coldplay
● Please Don’t Go – Barcelona

Bahsi geçen şarkıların verdiği dinlendirici ve huzur veren his sayesinde gününüzü verimli ve huzurlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Müzik Dinlemek Ruhu Rahatlatır mı?

Müzik, ruhu dinlendiren başlıca araçlardan biri. Ruhunuza iyi gelecek müzikleri dinleyerek yaptığınız işe ve hayatınıza daha çok odaklanabilmeniz mümkün. Şarkıların günlük hayat üzerindeki etkisi son derece büyük. Bu sebeple insanın ruhunu dinlendiren şarkılar dinleyerek zihninizde boşa yer kaplayan pek çok konudan uzaklaşabilirsiniz. Dolayısıyla gün içinde çok daha mutlu ve verimli olabilirsiniz. Müzik, insanların beyninde algılama, duygu ve öğrenme gibi pek çok fonksiyonun yerine getirilmesine yardımcı olduğu için sosyal açıdan da son derece önemli.

Beynimizi Dinlendiren Şarkılar Nelerdir?

İnsan ruhunu dinlendiren müzikler kadar beynin gün içindeki yorgunluğunu rahatlatan şarkılarda bulunuyor. Beyni en iyi dinlendiren şarkıların bazıları gece uyumanıza yardımcı olurken bazıları da odaklanmanız için muhteşem bir zemin hazırlıyor. Bahsi geçen şarkılardan bazıları anksiyeteyi azaltarak rahatlıkla odaklanmanıza da yardımcı oluyor. Ruhu dinlendiren yabancı şarkılara bilimsel açıdan baktığınızda ritim, 60 BPM’de kaldığı için kalp ritmiyle beraber beyin dalgaları da 60 BPM’e çekiliyor ve ideal bir ritim yakalanmış oluyor.

Weightless – Marconi Union

Zihin dinlendiren şarkılar arasında bulunan Weightless, Marconi Union tarafından seslendiriliyor. Bu parça, insanların rahatlamasını sağlayarak uyumanıza yardımcı oluyor. Geceleri uzun süre uyanık kalan kişilerde kaygının artması sonucunda uykusuzluk döngüsü baş gösteriyor. Bu sebeple uyku ve kaygı döngüsünden çıkabilmek için kalp atışı benzeri bir ritim, sakinleştirici melodi ve hafif çanların birleşimini içeren bu şarkıyı dinleyerek kaygınızı yüzde 65 oranında azaltabilirsiniz.

Electra – Airstream

Electra şarkısı da stresi azaltan başlıca parçalar arasında yer alıyor. İngiltere’de bulunan Mindlab International’daki nörobilimciler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanan 10 şarkılık listede bu parça da bulunuyor. Şarkı, insanların gün içinde yaşadığı stresi en aza indirerek hem beynin hem de vücudun dinlenmesine katkı sağlıyor.

Watermark – Enya

Stres, insan hayatında bildiğiniz pek çok hastalıktan daha fazla rahatsızlığa sebep oluyor. Bu sebeple gün içinde yaşadığınız stresten uzaklaşmak için Enya’dan Watermark şarkısını dinleyebilirsiniz. Bilimsel olarak stresi azalttığı kanıtlanan bu şarkıyı hem ruh hem de beyin sağlığınız için tercih edebilirsiniz.

Strawberry Swing – Coldplay

Dünya üzerinde oldukça fazla dinleyiciye ulaşan Coldplay grubu, rahatlatıcı etkiye sahip olan Strawberry Swing şarkısına sahip. Gün içinde keyifle dinleyebileceğiniz bu şarkı da beyin sağlığınıza olumlu etki ediyor. Günümüzde son derece bilindik olan anksiyete rahatsızlığını hafifleten bu şarkıyı dinleyerek rahatlıkla uykuya dalabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Please Don’t Go – Barcelona

Kalp atışı, nefes ve kan basıncını olumlu yönde etkileyen şarkılar arasında yer alan Please Don’t Go da anksiyeteyi azaltıyor. Bu sebeple beyninizi rahatlatarak işe daha fazla odaklanmak ve stresi azaltmak için bu şarkıyı da gönül rahatlığıyla dinleyebilirsiniz. İnsanlar üzerinde olumlu etkiye sahip olan şarkı, dinleyicilerin son derece beğendiği bir parça.

Kaynaklar;

https://selinyetimoglu.com/2016/11/28/norobilimcilere-gore-stressiz-bir-yasam-icin-bu-sarkilari-dinlemeliyiz/

https://www.theatlantic.com/business/archive/2015/02/the-alarming-long-term-consequences-of-workplace-stress/385397/

https://aklinizikesfedin.com/anksiyeteyi-hafifleten-ve-bizi-rahatlatan-7-sarki/

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/anksiyeteyi-hafiflettigi-bilimsel-olarak-kanitlanan-6-sarki-1809518

MÜZİK & EĞLENCE YAŞAMA SANATI

Diğer Öneriler