Her YaŞta
agesa-logo

Kamp Yapmak Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 Kamp Yapmak Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kamp yapmak özellikle son yıllarda oldukça popüler bir aktivite haline geldi. Her birimiz en yakın arkadaşımız, ailemiz veya partnerimizle kamp yapmayı bir kez de olsa istemiş veya buna özenmişizdir elbette. Bugün kamp yapmak hakkında dikkat etmemiz gereken önemli konu başlıklarına değinerek “Kamp nasıl yapılır?” sorusunu sizler için yanıtlayacağız.

Kamp Yapmayı Kimler Tercih Edebilir?

Kamp yapmayı sağlık açısından bir problem yaşamayan herkes tercih edebilir. Kamp yapmak, herkesi yakalayabilen ve kişinin huzur bulup anı doyasıya yaşamasına olanak tanıyan bir aktivitedir. Beden sağlığınız ile ilgili önemli bir sorununuz bulunmadığı sürece kamp yapmak eğlenceli bir aktivite olacaktır. Soğuğa ve sıcağa karşı duyarlılığınız, kas-eklem-kemik rahatsızlığınız bulunmuyorsa kamp yapmanın sizin için bir sakıncası yoktur.

Kamp Yapmaya Uygun Alanlar Nerelerdir?

Kamp yapmak için ülkemiz oldukça elverişli. Dolayısıyla hem çadır kampı hem de tecrübe etmek isteyenler için bungalov konaklaması sunulan pek çok alan mevcut. Kamp alanı seçiminde en önemli faktör güvenliktir diyebiliriz. Diğer insanların kamp için seçtikleri yerlere yakın olarak bu güvenliği sağlayabilirsiniz. Denize yakın ve sahil kasabalarındaki alanların çoğu kamp için elverişlidir. Yine merkeze çok uzak olmamak kaydıyla sakin ve doğayla iç içe olan ormanlık alanlarda kamp yapmak sıkça tercih edilen kamp alanlarındandır.

Doğru Çadır Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Minimalist bir çadır seçimi ev konforunu aratmaz ve gereksiz kalabalıkla çadır içinde sizin alanınızı kısıtlamaz. Basit ve başlangıç seviyesindeki bir çadırla başlamak işinize yarayacaktır.

Kampa Uygun Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kampa uygun kıyafet seçmek gideceğiniz yerin hava koşullarını iyi tanımaktan geçer. Mevsime uygun giyinmek ve farklı kalınlıkta kıyafetler almak yerinde olacaktır. Çünkü her bölge, gündüz ve gece sıcaklığı anlamında farklıdır. Siz yine de yanınıza birkaç uzun kollu veya hırka-ceket benzeri kıyafetler de alın diyoruz. Ne de olsa uyurken insanın üzerine kar yağarmış değil mi?

Kendinize Uygun Kamp Rotalarını Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Kendinize uygun rotayı belirlerken ne istediğiniz ve ne kadar harcayabileceğiniz konularını ilk olarak masaya yatırın. Çünkü unutmamak gerekir ki, kamp noktasına varış için yapacağınız yolculuk ve kamp malzemeleri bir maliyet getiriyor. Uzaklık ve kalma süresine göre kendi rahatlığınızı göz önünde bulundurarak rotanızı belirleyebilirsiniz. Uzak bir yer seçecekseniz uzun yolculuklar adına uygun olmanız veya bunu seviyor olmanız gerekecektir. Kamp yerleri adına pek çok seçeneğin bulunduğu güzel ülkemizde her zevke ve koşula uygun yerin olması ne kadar hoş değil mi?

Kamp Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Sade bir çadırın yanı sıra orta veya küçük boy bir çanta tercih edin. Kendi adınıza en temel ihtiyaç dahilinde olan eşyaları veya malzemeleri bir düşünün. İhtiyaç duyacağınız ve size konforunuzu olabildiğince sürdürecek eşyaları yanınıza alın. Yanınıza uyku tulumu almanız da kampçıların tavsiyeleri arasında. Yemek gereçleri de gerekli olan bir başka unsur. Yanınıza kamp ateşinde yapabileceğiniz et ürünleri alabilir, kolayca tüketilen paketli ürünleri tercih edebilirsiniz. Aydınlatma anlamında da bir ihtiyaç söz konusu tabii ki. Yanınıza güneş enerjili bir lamba alırsanız bu sizi kamp yaparken rahat ettirecektir. Son olarak; böcek kovucuları sakın unutmayın! Doğaya yakın olmanın bir “yan etkisi” de böceklerdir. Böcek kovucuları yanınıza almak istenmeyen durumları önleyecektir.

Kampta Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Doğada kamp yaparken sevdiklerimizle birlikte olmanın tadını biraz da onlarla paylaştığımız aktivitelerden alırız. Kamp yaparken topla veya frizbiyle oynamak, ip atlamak, kitap okumak, meditasyon ve yoga yapmak en popüler kamp aktiviteleri arasındadır. Bunların haricinde güzel bir müzikle içilen favori içeceğiniz de edilen tatlı sohbetle ekstra keyif verecektir. Bulunduğunuz doğayı keşfetmek adına kısa ve güvenliğinden emin olunan yürüyüşler yapmak da size iyi gelecektir. Ormanda kamp yaparken özellikle insanı tazeleyen bu basit aktivite dolu bir zihnin dingileşmesi adına fırsat bulması demektir.

HOBİLER YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler