Her YaŞta
agesa-logo

İzlemesi Pek Keyifli Oscar Ödüllü Kadın Oyuncular

 İzlemesi Pek Keyifli Oscar Ödüllü Kadın Oyuncular

Sinema dünyasının en prestijli ödülü olan Akademi veya popüler adıyla Oscar ödülleri, sektörün sanatsal ve teknik başarılı yapımlarına veriliyor. Ödüller, Kaliforniya merkezli Academy of Motion Picture Arts and Sciences yani Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi aracılığıyla yılda bir kez veriliyor. Bu ödüllerde kadın ve erkek oyuncular farklı kategorilerde ödül alıyor. Özellikle Oscar ödülü almaya hak kazanmış filmler, dünya çapında birçok kişi tarafından izleniyor. Ödüllü almış Oscarlı kadın oyuncuları izlemek de son derece keyifli. Bahsi geçen kişilerin filmlerini izlerken rol yaptıklarına inanamıyorsunuz. Ayrıca ödül almış ve unutulmaz filmlere imza atmış kadın oyunculardan bazılarını sizler için sıraladık;

Katharine Hepburn

Meryl Streep

Jessica Tandy

Emmanuelle Riva

Marlee Matlin

Quvenzhane Wallis

İsmi bulunan kişiler, dünya çapında tanınan ve birçok kişi tarafından sevilen en iyi kadın oyuncu oscarı alanlar arasında yer alıyor. Örneğin Quvenzhane Wallis yalnızca 9 yaşındayken Oscar ödülüne layık görülüyor. Bununla birlikte Jessica Tandy 80 ve Emmanuelle Riva 85 yaşında Oscar ödülü alıyor.

Oscar Ödülü Nedir?

Dünyanın en prestijli sinema organizasyonu olan Akademi yani Oscar Ödülleri, 1929 yılından bu yana oyuncular, yönetmenler ve film editörleri gibi 17 farklı alandaki üyelerden oluşuyor. Bununla birlikte Akademi Ödülleri’ne Oscar ismi 1939 yılında ekleniyor.

Rol Aldığı Eşsiz Filmler ile En Çok Ödül Alan Kadın Oyuncu: Katharine Hepburn

Katharine Hepburn, Amerikalı film, televizyon ve tiyatro sanatçısı. Hepburn’un kariyeri Hollywood başrol oyuncusu olarak 60 yıldan fazla sürüyor. Oyuncu, komedi filmlerinden dramlara kadar ulaşıyor. Ayrıca Hepburn, Oscar’dan en çok ödül alan kadın oyuncu. Kendisinin toplamda 12 adaylığı ve 4 ödülü bulunuyor.

Performansıyla Göz Alan Oscar’ın En Yaşlı Kazananı: Jessica Tandy

Jessica Tandy; Oscar, Altın Küre, BAFTA, Emmy ve Tony ödülü sahibi. Oyuncu, İngiltere doğumlu bir aktris. Başarılı oyuncu 80 yaşındayken Bayan Daisy’nin Şoförü adlı filmde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü alıyor. Bu sebeple de Oscar Ödülü’nü almış en yaşlı insan olarak tarihe geçiyor.

Oscar’ın En Genç Kazanan Kadın Oyuncusu: Marlee Matlin

Marlee Matlin, Oscar Ödülü alan kadın oyuncular arasında en geç insan. Amerikalı oyuncu, 7 yaşındayken okulunda bir çocuk tiyatrosuna katılıyor. Ardından öğrenimi boyunca yer aldığı bu tiyatroda yapımcı ve yönetmen olan Henry Winkler tarafından keşfediliyor. Marlin, 1986 yılında ise En Genç Akademi Ödüllü Sanatçı unvanını Başka Tanrının Çocukları adlı filmde kazanıyor. Marlee Marlin’in başrol oynadığı bu filmde oyuncu sadece 21 yaşında olduğu için bu unvana sahip. Ayrıca usta oyuncu, aynı filmde Altın Küre Ödülü’nü de kazanıyor.

2020’lerin Parlayan Oscarlık Kadın Oyuncuları Kimlerdir?

2020 yılının Oscar kadın oyuncusu Renée Zellweger yer alıyor. En iyi kadın oyuncu adayları arasında Cynthia Erivo (Harriet), Scarlett Johansson (Marriage Story), Saorise Ronan (Little Women) ve Charlize Theron (Bombshell) bulunuyor. Bununla birlikte 2020 yılında Parasite filmi En İyi Film ödülünü aldı. Bununla birlikte 2021 yılında En İyi Kadın Oyuncu ödülü de Nomandland filmiyle Frances McDormand’ın oldu. Aynı sene Carey Mulligan (Promising Young Woman), Andra Day (The United States vs. Billie Holiday), Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom) ve Vanessa Kirby (Pieces of a Woman) kadın oyuncu adaylar arasında yer aldı. 2022 yılında ise The Eyes of Tammy Faye filmiyle Jessica Chastain’in oldu. En son düzenlenen Oscar Ödüllerinde ise kadın oyuncu adayları arasında Olivia Colman (The Lost Daughter), Penélope Cruz (Parallel Mothers), Nicole Kidman (Being the Ricardos) ve Kristen Stewart (Spencer) yer alıyordu.

HOBİLER YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler