Her YaŞta
agesa-logo

Emeklilik Hobileri

 Emeklilik Hobileri

c Emeklilik dönemi boş zamanımızın çok olduğu ve canımızın zaman zaman bundan kaynaklı olarak sıkılabildiği bir dönem. Boş zamanlarımıza renk katmak kesinlikle sahip olduğumuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmemizin yanı sıra hayatımıza da tat katar. Bugün hayatımıza en kolay ve etkili yoldan keyif katacak, yaşamın içerisinde bize şevk verecek hobilerden bahsedeceğiz.

Emeklilikte Yapılacak Hobiler

Tuvale Resim Yapmak

Biraz yağlı boya ve tuvalin iyi gelmeyeceği can sıkıntısı yoktur. Bir dünyaya kendi ellerinizle hayat vermekten farksız olan bu hobi yalnızca emeklilik döneminde değil, her yaştan bireyin stres atmak, hayata bir es vermek ve biraz olsun huzur bulmak için tercih ettiği sanat dallarından.

Enstrüman Çalmayı Öğrenmek

 İçinizde bir müzik tutkusu varsa ve hele bir de “şimdiki aklım olsa”lı cümleler kuruyorsanız, size bir hatırlatma olsun bu. Ruhun gıdası müziğin melodisine kulak vermenin tam sırası! Belki de kulak verilen melodilere sizin hayat vermeniz gerekiyordur, kim bilir?

Gönüllü Aktivitelerde Yer Almak

Gönüllü olunan işler kesinlikle yaşam sevinci verir insana. Siz de sizin için en uygun alanı hassasiyetleriniz, ilgi alanlarınız gibi faktörler doğrultusunda seçerek o konuda topluma katma değer sağlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

Amatör veya profesyonel olarak icra etmenin neredeyse aynı hazzı verdiği sayılı hobilerden bir tanesidir. Üstelik günümüzde akıllı telefonların performansı düşünüldüğünde makine kullanmaya ihtiyaç duymama ihtimaliniz de yüksek. Ancak bizden bir tavsiyedir ki; yarı profesyonel bir makine, başlangıç seviyesinde size daha büyük bir heyecan verecektir. Merceği çevirirkenki o mutluluk, güzel bir kareyi kendi fotoğraf makinenizle yakalamanın verdiği o gurur yaşamaya değer!

Ebru Sanatı

Emeklilik dönemi hobilerinden bir diğeri ise Ebru Sanatı. Ebru; boyaların suda ahenkle dans ettiği ve eğitimi göründüğü kadar zahmetli olmayan bir resim sanat dalı. Kendi evinizdeki tablolara hayat vermek harika olmaz mıydı? Ebru hemen hemen her evin dokusu ve tarzıyla uyuşabilen bir stile sahip. Eşiniz sizin eserinizi evin duvarlarında gördüğünde çok gururlanacak, emin olabilirsiniz!

Peyzaj

İster balkon ister bahçe… peyzaj hem görsellik algısını kuvvetlendirir hem de toprakla uğraşmaktan kaynaklı olarak kişiye hafiflik enerjisi sağlar. Aynı anda elektrik atmak ve adeta bir sanat yapmak oldukça cazip bir seçenek olmaz mıydı? Toprakla uğraşmak günümüzde eskisinden farklı olarak yaşı olmayan ve gitgide popülerleşen bir hobi iken, daha çok bilgiye ulaşmanız da mümkün.

Masa Oyunları

Masa oyunları şen şakrak vakit geçirmenin en güzel yollarından. Sevdiklerinizle paylaştığınız kahkahalar ve muzip anlar her yaşta olduğu gibi emeklilik döneminde de oldukça besleyici. Ayrıyeten zekâ, odaklanma ve hafıza anlamında da sizi daha güçlü tutacak bulmaca, sudoku gibi oyunlar da yine bu sınıf içerisinde yer alıyor. Okey, tavla, satranç, dama, tabu veya pişti… hangisini seçerseniz seçin, bu hobiyi birlikte paylaşacağınız dostlarınızın olması size çok iyi gelecek.

Yazmak

Bir şeyler yazmak zamansız bir uğraştır. Herkes okur ancak herkes yazmakla içli dışlı değildir. Yazmak bazen bir tecrübenin aktarılması bazense olumlu hissiyatlar uyandırmak, değer katmak içindir. Tecrübenin daha iyi yazdırdığı düşünüldüğünde, belki de tam da zamanıdır? Eğer anlatacak bir hikayem var veya kâğıda dökmek istediğim parlak ilhamlarım var diyorsanız, ışığınızla etrafınızı aydınlatmak için daha harika bir zaman diliminde olamazdınız!

Dış Mekân Sporları

Emeklilik dönemi hobilerinden bir başkası da spor. Ancak bu başlığın ucu bir hayli açık. Size neyin iyi geldiği sorusuyla başlamak yerinde olacaktır. Yürümek sinir sistemine oldukça faydalı mesela. Yürümeyi sever misiniz? Yoksa bisiklet aşığı mısınız? Bu sıcak yaz günlerinde güvenli saatlerde denize girip yüzmek belki de sizin için en güzel emeklilik hobilerinden biri olacaktır. Bunların dışında daha nadide sporlara da yönelebilirsiniz pekâlâ… Tırmanış, doğa yürüyüşü, binicilik bunlardan en popülerleri.

Salon Sporları

Salon sporları da bir başka alternatifler arasında. Bowling, bilardo gibi sporlar el-göz koordinasyonu ve motor becerileri desteklerken sizi oldukça eğlendirecektir. Bunun yanı sıra yine dostlarla paylaşım halinde olmaktan ötürü bu sporlar size birliktelik hissi vererek, hayatın içinde olduğunuzu hissettirecek.

HOBİLER YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler