Her YaŞta
agesa-logo

Çocuklara Kanat Geren Koruncuk Vakfı Neler Yapıyor?

 Çocuklara Kanat Geren Koruncuk Vakfı Neler Yapıyor?

Koruncuk Vakfı, eğitime erişimleri risk altında olan çocukların haklarının bilincinde bireyler olarak toplum içinde yer almaları adına üstün hizmetler sunuyor. Vakıf; önleyici, koruyucu ve iyileştirici hizmet modellerine sahip olduğu için çocukların kendilerini ifade edebilen ve güçlü bireyler olmasına destek veriyor.

Vakıf, 20’den fazla sosyal güvenlik kurumunun üye olduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nun kurucu üyesi. Ayrıca çocuk vakıfları arasında yer alan Koruncuk Vakfı, 18 yaşını doldurmuş gençlere de sosyo-ekonomik destekler sağlamaya devam ediyor. Vakfın bulunduğu Koruncukköyler’de eğitim alan 10 ila 18 yaş arasındaki dezavantajlı çocuklar, akademik başarı ön koşulu olmadan ortaokuldan üniversite eğitimine kadar ücretsiz barınma ve bakım hizmetine sahip oluyor.

Vakfa kayıtlı çocukların iyi hâlinin devam etmesi için vakıf genelinde anne baba ve kardeş ilişkileri güçlendiriliyor. Ayrıca eğitim alan çocukların ailelerinin ebeveynlik becerilerinin gelişmesi için bahsi geçen ailelere psiko-sosyal destek de sağlanıyor.

Koruncuk Vakfı’ nın Faaliyet Alanları Nelerdir?

Koruncuk Vakfı; Koruncukköy, gündüz bakımevi ve savunuculuk gibi faaliyet alanlarına sahip. Koruncukköy’ler çocukların eğitim ve yaşam kalitesini yükseltmek için sosyal ve psikolojik eğitimlerinin yanı sıra rehberlik ve kariyer danışmanlığı da sunuyor. Gündüz bakımevi, uzman öğretmenler eşliğinde çocukları ilkokula özenle hazırlıyor. Savunuculuk birimi ise çocuğa karşı şiddeti önlemek amacıyla çalışıyor.

Çocuk Köyü Hizmet Modeli Nedir?

Vakfın sunduğu çocuk köyü projesi kapsamında çocuklar, okula gitmek üzere sabah servislere bindirilerek devam etikleri çevredeki okullarına bırakılıyor. Okul sonrasında ise çocuklar, ders çalışmak üzere onlara eşlik eden öğretmenleriyle Etüt Merkezi’ne gidiyor. Ayrıca burada belli bir program dâhilinde çocuklar; spor, görsel sanatlar, müzik, zeka oyunları ve bilgisayar kullanımı gibi dersler de alıyor. Ayrıca dersler bittikten sonra tüm çocuklar birlikte yemeklerini yiyorlar.

Hafta sonlarında etüt saatleri dışında ilgi alanlarına göre yönlendirilen çocuklar, Koruncuk Vakfı bağışı yapan kişilerin destekleri sayesinde tiyatro, sinema, konser, müze gezileri ve sportif faaliyetler gibi pek çok alanla ilgileniyor.

Koruncak Vakfı’nın Aktif Projeleri Nelerdir?

Vakfın aktif projeleri arasında El Ver Yuva Olsun, Aileyi Destekleyerek Çocuğu Güçlendiriyoruz ve Aileye Dönüş bulunuyor. Bolluca Koruncuk Vakfı ve Koruncuk Vakfı Urla’da çocuklar, kendilerini ifade edebilen bireyler olarak hayata atılmaları için eğitim alıyor.

Koruncak Özel Öğrenci Yurdu

Koruncuk Vakfı, 1979’dan bu yana hakları risk altında olan çocukların mutlu ve güvenli bir geleceğe sahip olması için önleyici ve iyileştirici pek çok çalışma yürütüyor.

Aileye Dönüş Psikososyal Destek Modelleme Projesi

Koruncuk Vakfı, aileye dönüş projesi kapsamında, kurum bakımındaki çocukların ekonomik destekle aile yanına dönüş süreçlerini güçlendiriyor. Ayrıca bu proje, ailelerin ekonomik destek haricindeki ihtiyaçlarını daha iyi anlamak amacıyla da faaliyetlerini sürdürüyor. Proje, aile yanına dönüşü risksiz olan çocukları, kalıcı bir şekilde ailesiyle buluşturmak için son derece uygun.

2. Şans Projesi

Vakıf, istismar geçmişi olan çocuklara yönelik bir rehabilitasyon birimine sahip. Bu kapsamda Korumak Vakfı nitelikli bir psiko-sosyal destek vererek çocukların gelecekleri için 2. Şans Projesi’ni hayata geçiriyor.

Çocuğum Özelim Buna Değerim

Proje kapsamında Koruncukköy Bolluca’da yaşayan bireylere ve onlarla çalışan personellere sosyal, psikolojik ve fiziki şartlarını iyileştirmek amacıyla gerekli rehabilitasyon ve iyileştirme çalışmaları ile destek veriliyor.

Aileyi Destekleyerek Çocuğu Güçlendiriyoruz Projesi

Aileyi Destekleyerek Çocuğu Güçlendiriyoruz projesi kapsamında hayata geçirilen çalışma, koruma altındaki çocukların ailelerine dönüş sürecinin iyileştirilmesini amaçlıyor. Bu sayede aileler birçok yönden desteklemiş iyileştiriliyor ve çocuklar da aileleri ile yaşayabiliyor.

GÖNÜLLÜLÜK YAŞAMA SANATI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler