Her YaŞta
agesa-logo

Sporda Yaş Sınırı Yıkılıyor

 Sporda Yaş Sınırı Yıkılıyor

Yaşla ilgili ön yargılar kırıldıkça, sporda da farklı yaş gruplarından isimleri daha sık görüyoruz. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden en genç sporcuyla en yaşlı sporcu arasında 54 yaş fark vardı. Futbolda Ronaldino sahada etkinliğiyle halen adından söz ettiriyor, üstelik futbolda emeklilik yaşı giderek yükseliyor. Sağlıklı yaşamanın önemi arttıkça, “yaş” artık sporcular için giderek önemi azalan bir kavram oldu. 

Eskiden 30’lu yaşlarıyla beraber “yaşlanmış” sayılan sporcular için son 10 yıldır çok şey değişti. Artık 40’lı yaşlarında rahatça çalışmaya devam eden sporculara daha sık rastlıyoruz ve bu eskisi kadar yadırganan bir konu olmaktan çıktı.  

2021 Tokyo Olimpiyatlar’ında kaykayda altın madalya alan 13 yaşındaki Japon Momiji Nishiya kadar 66 yaşındaki Avustralyalı binici Mary Hanna da konuşuldu. Hanna madalya başarısı gösteremese de, binicilik sporunun halen önde gelen isimlerinden. Artık 30’lu yaşlar sporu bırakmak için ideal sayılmıyor, fiziksel kondisyonunu koruyan pek çok sporcu mücadele etmeye devam ediyor. 

Roger Federer 36’sını bitirdiğinde 19. Grand Slam zaferini kazandı. Üç diz ameliyatı geçiren Federer, kortlara dönmek için çalışmaya devam ettiğini açıkladı ve bu ihtimal hiç hayal gibi durmuyor. Federer’in rakiplerinden Rafael Nadal da 35 yaşında kazandığı Grand Slam başarısıyla kendisinden söz ettirmişti. 

Yine tenis alanında Martina Navratilova Wimbledon’da madalyaya ulaştığında 46 yaşındaydı. Navratilova, kortlara 49 yaşında veda etti. 

Futbolun yıldızları

Futbolda bu durum giderek daha sık rastlanır hale geldi. 2014 Dünya Kupası’nda sahaya çıkan Faryd Mondragon, 43 yaşındaydı. Milan’ın efsanevi oyuncularından Paolo Maldini 2007’de 39 yaşında kendinden söz ettirmişti. Maldini futbol kariyerine 41 yaşında nokta koydu. 

Cristiano Ronaldo, Zlatan İbrahimoviç ve Thiago Silva gibi 35 yaşını deviren futbolcular, futbol kariyerlerinin başarısıyla isimlerinden söz ettiriyor. Portekizli Cristiano Ronaldo ve rakibi Lionel Messi ile dünyanın en iyi iki oyuncusundan biri kabul ediliyor.

Ronaldo, olağanüstü performansını korumak için 15 yıldır düzenli çalışıyor, örnek bir hayat biçimi sergiliyor. 

Kanserden sonra ikinci kariyer

Basketbol alanında Kareem Abdul Jabbar potalardan uzaklaştığında 42 yaşındaydı. Üstelik 38 yaşında Finaller MVP yakalamıştı. 

NBA’nin özel isimlerinden biri de 43 yaşında emekli olan Vince Carter. Atletik yapısı ve efsanevi smaçlarıyla tanınan Carter, pandemi sürecinde emekli oldu. 

Kadınlarda rekor Nancy Lieberman’e ait. Milli takımda da oynayan, bir zamanlar Navratilova ile aynı evi paylaşan oyun kurucu, 50’sinde bir WNBA maçına çıkarak tarih yazdı.

Arjantinli yelkenci Santiago Lange de kanseri yendikten sonra yeniden spora dönerek, başka bir başarıya imza attı. 60 yaşındaki sporcu Tokyo Olimpiyatlarında yarıştı. 

Sağlıklı yaşam öne çıktı 

Sporcuların kondisyonunun artmasında antreman, beslenme ve fizik geliştirme programlarının önemi biliniyor. Sağlıklı yaş alma, artık sporun da gündeminde. 

Cristiano Ronaldo tükettiklerinden ve antrenmanlardan en iyi verimi almak için günde altı kez 90 dakika uyuyor. 40 yaşındaki Zlatan İbrahimoviç kendisini “Benjamin Button” olarak niteliyor ve günde 8 saat antreman yapmaya devam ediyor. 

Sakatlıkların önlenmesi için kasları çalıştıracak antrenmanlara daha çok ağırlık veriliyor, kriyoterapi adı verilen ve sorunlu kasların soğukla iyileşmesini sağlayan protokol sıkça uygulanıyor. Özel yaşamda dikkatli bir hayat sürmek de artık sporun trendleri arasında. Uykuya dikkat etmek, aşırı beslenmemek, sağlıklı yiyecekler tüketmek sporcuların olmazsa olmazı arasına girdi.

Artık dopinglerin daha rahat tespit edilmesi de sporcuları sağlıklı hayata yönelten bir diğer etken. Pek çok sporcu için doping artık kendi içlerinden gelen sağlıktan ibaret. 

HER YAŞTA Spor Yaşam

Diğer Öneriler