Her YaŞta
agesa-logo

David Hockney’in Baharı Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Heryasta | David Hockney’in Baharı Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Yaşayan en büyük ressamlar arasında gösterilen David Hockney, Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan sergisiyle Türkiyeli sanatseverlerle buluştu. ‘Baharın Gelişi, Normandiya, 2020’ adını taşıyan sergi, sanatçının pandemiyi geçirdiği bölgenin doğasını 116 resimle anlatıyor. 84 yaşındaki David Hockney’in sergisi 29 Temmuz’a kadar görülebilecek. 

Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank işbirliğiyle 20’inci ve 21’inci yüzyılın en ilham verici sanatçılarından David Hockney’nin Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi daha önce Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel’deki Bozar’da sanatseverlerle buluşmuştu. Üçüncü durak,  Sakıp Sabancı Müzesi olacak. 

Hep yeni teknolojileri araştıran Hockney, kariyeri boyunca farklı yöntemleri benimsedi. 2000’lerden itibaren Iphone ve iPad ile çizim yapan sanatçının bu sergisi, teknolojik arayışın doruk noktası kabul edililiyor. 116 iPad resmi içeren serginin tamamı 2020’de Covid-19 döneminde Normandiya’da üretilen eserlerden oluşuyor.

Resimler Hockney’in penceresinden gördüğü manzalardan oluşuyor. Meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzaralarda yaşanan değişiklik, doğanın değişimini de gösteriyor. 

Hockney, yakın zamana kadar dünyanın yaşayan en pahalı ressamıydı. 1972’de yaptığı ‘Sanatçının Portresi’ adlı tuval üzerine yağlıboya resmi, 2018’de 90.3 milyon dolara satılmıştı. 2019’da bu rekor ‘Rabbit’ adlı eseriyle Jeff Koons’a geçti. Hockney, sonrasında verdiği röportajda ‘işlerinin abartıldığını, kendisinden daha iyi ressamların olduğunu’ söylese de, ressamın ismi Wassily Kandinsky, Vincent van Gogh, Franz Liszt, Vladimir Nabokov gibi sinestezik sanatçılar arasında sayılıyor.

Güncel Haberler HER YAŞTA Keşfet SANAT

Diğer Öneriler