Her YaŞta
agesa-logo

Yazın Resmi Başlangıcı: 21 Haziran 

 Yazın Resmi Başlangıcı: 21 Haziran 

21 Haziran Kuzey Yarım Kürede yaşayanlar için, yılın yaz başlangıcı anlamına geliyor. Gündüzün en uzun, gecenin en kısa olduğu bu tarihle beraber günler yavaş yavaş kısalmaya başlasa da, “Yaz şimdi geldi” sevincini beraberinde getiriyor. 

21 Haziran, Kuzey yarım küresinde yaz başlangıcı olarak niteleniyor. Güney yarım kürede ise tam tersi, kışın başlangıcı. Yıl içinde gündüzün en uzun, gecenin de en kısa olduğu tarih pek çokları için yaz neşesi demek. 

Gün dönümü yılda iki kez gerçekleşiyor. Güneşin dünyaya en uzak mesafede olduğu anın gösteren bu tarihle beraber gündönümlerinde geceler ve gündüzler uzamaya ya da kısalmaya başlıyor.

21 Haziran yaz gündönümünde güneş ışınları, kuzey yarım küredeki Yengeç dönencesine dünyanın ekseni nedeniyle dik gelir. Bundan dolayı, bu tarihte kuzey yarımkürede gündüzler artık kısalmaya ve geceler uzamaya başlar. Güney yarım kürede ise bunun tam tersi geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar.

24 saatlik gündüz 

Türkiye’de 21 Haziran’da en uzun gün Sinop’ta yaşanıyor. Sinop 21 Aralık’ta da en uzun geceyi yaşayan ilimiz. Sinop’da bugün güneş 04.57’te doğup akşam 20.25’de batacak. 15 saat 28 dakika gündüz olacak. İstanbul’da güneş 05.25’de doğarken, 20.47’de batacak. 

Kuzey yarım kürede 21 Haziran’la beraber güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 90°lik açı ile düşer. Yaz mevsiminin başlar. En uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gündüz süresi uzar, gece süresi kısalır. Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya, geceler uzamaya başlar. Fakat 23 Eylül tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi’ne teğet geçer. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi, güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde en kısa gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar.

21 Haziran’da kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, güney kutbunda ise 24 saat gece yaşanıyor.

 

Güncel Haberler HER YAŞTA

Diğer Öneriler