Her YaŞta
agesa-logo

Manifesto: Yavaş Yavaş Yaş Alalım

 Manifesto: Yavaş Yavaş Yaş Alalım

Hızla yaşlanıyoruz. 

Türkiye, bir karar vermek zorunda: Ya aktif yaş alma politikalarını hayata geçireceğiz; ya otuz yıl sonra yaşlı ve yoksul bir ülke olacağız. 

İlk adımı atmak için hâlâ geç değil. Hayal ettiğimiz geleceği birlikte inşa edebiliriz.

***

Hepimizi ayrı ayrı etkileyen bu sorunu aşmak için yapılması gereken çok şey var.

An be an yaklaştığımız bu süreci yeniden düşünmeliyiz. Hayallerimizi gerçekleştirmek için 40 yaş çok mu geç? 50’ler bir köşede oturma zamanı mı? 60’larda “kim kaldı eskilerden” mi diyeceğiz?

Hayır! Bildiğimiz yaşlılık geçmişte kaldı!

***

Bedenimizle ilişkimiz değişti. Sağlıklı yaşam adımlarını daha çocukken atıyoruz. Orta yaş sınırları belirsiz artık, insanlar doksan yaşında kendi işlerini yapabiliyor. 

Yaşımız hayatımıza eşlik ediyor artık.

Günler çok çabuk geçiyor ve vaktimiz kalmadı.  

***

Eski yaşlanma hayaliyle bizimki bir değil. Sadece sakin bir kıyı kasabasında bahçeye sebze ekmeyi düşlemiyor artık insanlar. Teknoloji üretmek, dil öğrenmek, sporcu olmak istiyorlar. “Bir ayağı çukurda” kalıbı sona erdi.  

***

“Yaşlılarımıza hürmet gösteriyoruz” kalıbı sadece yaşlılara özgü değil. Saygı, tüm insanlarla kurduğumuz ilişkinin bir parçası. Yaşlılara saygı gösterirken, gençleri desteklemeyi, çocukların yaratıcılıklarını görmeyi savunuyoruz. 

***

Yaş kavramından korkmayı bırakıp harekete geçme vaktine geldik. Korkmamız değil, hazırlanmamız gereken bir keyif devri yaşlılık. Hep beraber bir “Yaşlanma Sanatı” inşa ediyoruz.

Heryaşta.org, kalıpları açığa çıkarmak, değişimin öncüsü olmak ve yaşlanmanın keyifli bir süreç olduğunu göstermek için kuruldu. “Her yaşta dolu dolu yaşa” mottosuyla başladık.

Önümüzdeki zamanı dolu dolu yaşamak elimizde.  Önyargıları yıkarak, inkârdan  vazgeçerek, yüzleşmeye hazır olarak ve yaşlanmaktan keyif alabileceğimizi görerek hep beraber öğreneceğiz. 

Bu, hepimizin yolu.

Güncel

Diğer Öneriler