Her YaŞta
agesa-logo

Rahat Bir Nefes Alma Vakti: Ver Elini Tatil

 Rahat Bir Nefes Alma Vakti: Ver Elini Tatil

Aylardır evde kaldıktan sonra yeni normalleşme sürecinde nasıl tatil yapılacağı en önemli soruların başında geliyor. 2020 yazında alternatif güzergahlar, yeni tatil alışkanlıkları öne çıkacak. Ev kiralama, kamp yapma, karavanla yola çıkma, izole seyahat rotalarını tercih etmek isteyenlerin ilk baktıkları arasında. 

Doğa, uzun yürüyüşler, sakin rotalar… Karantina günleri sonrası en çok hasretini çektiklerimiz. Koronavirüs hayatımızda bir çok şeyi olduğu gibi seyahat alışkanlıklarımızı da değiştirdi, dönüştürdü, önceliklerimizi farklı noktalara taşıdı. 

Kalabalık yerlere gitme, turistik mekanları gezme geri plana giderken, bugünler hiç keşfetmediğimiz rotaları keşfetmemiz için de bir fırsata dönüştü. 

Salgının yıkıcı etkilerinin azalmasıyla kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor, turizm faaliyetlerinin kademeli olarak başlatılması tüm dünyanın gündeminde önemli bir yer ediniyor.

Ormanlar içinde özgürlük 

Şehirde yaşayanların ortak şikayetlerinden biri yeşillik görmekten ne kadar uzak olduklarını fark etmek oldu. O yüzden orman güzergahları yeni rota arayanların ilk baktığı noktalar arasında yer alıyor. 

Üstelik Türkiye bu anlamda şanslı bir ülke. Trakya’daki Longoz Ormanları’ndan Kastamonu’ya, Toros Yaylalarından Pokut Yaylası’na, Ihlara Vadisi’nden Karanlık Kanyon’a birçok güzergaha sahip.

İstanbul içinde olanlar Belgrad Ormanlarına yürüyüş için gidebilir. Bolu’da bulunan Abant Gölü ve Yedigöller de sakin yürüyüşler yapmanıza imkan veren tatil noktaları. 

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) 2011’den bu yana yürüttüğü ekoturizm projesi de seçenekleri çoğaltıyor. İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar 17 ilde 19 adet ekoturizm rotası var.

İzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı Kemalpaşa’da, Nazarköy Ekoturizm Alanı 25 km’lik yürüyüş ve bisiklet parkuru içeriyor. Dünyada sadece Köyceğiz Gölü çevresinde orman oluşturabilen Anadolu sığla ağaçlarını görebileceğiniz ve 16 km’lik yürüyüş ve bisiklet parkurunu içeren Kavakarası Ekoturizm Alanı yanında yine Köyceğiz’de Çandır Ekoturizm Alanı bulunuyor. Buranın 35 km’lik parkurunda Kaunos Antik Kenti ve Köyceğiz gölü de var. 

Bir göz çadır da yeter 

Çadır son yılların en gözde tatil yöntemlerinden biri. Mesafeli olması, kişisel eşyaları yanında bulundurmasıyla bu süreçte daha da önemli hale geldi. 

Kamp yapmak isteyenler için Türkiye tam bir cennet…Ege, Akdeniz gibi bir çok rotanın dışında artık iç bölgelerde de çadır turizmi yaygınlaşıyor. 

Çadır kampı için alternatif çok. Bir kısmı Söke, bir kısmı Milas sınırında yer alan Bafa Gölü, kıyılarının güzelliği ve tarihi dokusuyla uzun süredir kampçıların gözdesi. Bölgedeki konaklama tesislerinde kahvaltı ve yemek imkânı da var. Gölde flamingo, sakarmeke, balıkçıl ve daha birçok kuşu gözlemlemek mümkün. Kapıkırı Köyü içinde bulunan Heraklia Antik Kenti de görülmeye değer. 

Trakya doğal güzellikleri, lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla son dönemde İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenlerin popüler rotalarından… Hem Marmara’ya hem de Karadeniz’e kıyısı olan bölgede birçok güzel köy ve kasaba bulunuyor. Buralarda kamp yapmak da mümkün. 

Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu da dünyaca ünlü kamp merkezlerinden ve Türkiye’nin en güzel koylarından. Dünyanın koruma altına alınan 100 dağı arasında yer alan Babadağ’ın eteklerindeki 200 metrelik koy, Fethiye merkeze 33 km uzaklıkta. Özellikle genç kampçıların tercihi. Elektrik, duş, tuvalet ve yemek gibi tüm ihtiyaçları karşılama olanağı var. Sekiz kampingin bulunduğu koyda çadır kurmak ücretsiz ancak çadır kiralamak ücretli.

Isparta Ağlasun, Kaş ve Kaçkar Vadileri de kamp yapmak isteyenlerin tercih edebileceği rotalar. Günlük kiralanan kamp bölgelerinde çadırınızı kurarak izole tatilinizi kaygısızca yapabilirsiniz. Eğer iki-üç günlük bir kamp yapacaksanız 50 litrelik çantalar işinizi görecektir. 

Ağaç evler bungolovlar 

Ekolojik oteller, ağaç evler, bungolovlar da bu süreçte deneyimlenebilecek tatil alternatifleri arasında. Antalya’da Mavikent Beldesi ve Gelidonya Burnu arasında yer alan 5 yıldızlı ilk ekolojik otellerden Havasu Köy’de ağaç ev, çadır, karavan gibi konaklama seçenekleri var. Doğayla iç içe tatil yapmak isteyenler için kaya tırmanışı, dalış, paraşüt, balıkçılık, hiking, yoga, plastik sanatlar, eko tarım ve endemik bitki toplama gibi aktiviteleri de var.

Artvin Şavşat’ta da sakinliğe doyacağınız bir huzur bulma yeri. Gitmişken ilçe merkezine 14 km uzaklıktaki Tibet Kilisesi’ni ya da 25 km mesafedeki Karagöl Sahara Milli Parkı’nı ve Söğütlü Mahallesi’ndeki Satlel Kalesi’ni de gezebilirsiniz.

AKIL VE RUH SAĞLIĞI Güncel Keşfet

Diğer Öneriler