Her YaŞta
agesa-logo

Hayatı Kolaylaştıran Tıp Teknolojileri 

 Hayatı Kolaylaştıran Tıp Teknolojileri 


Teknoloji hayatın her alanında işe yarıyor. Tıp teknolojilerinin gelişmesi de insanların sağlıkla ilgili hiç olmadığı kadar bilgili olmasını sağladı. Sağlık ve tıpta yaşanan yeni gelişmeler, buluşlar hayatı kolaylaştırdığı kadar, zor zamanlarda çözüm bulmayı da sağlıyor.

Şifa arayışı ve sağlıklı kalmak isteği geçmişten bugüne insanların en çok peşinde koştuğu konuların başında geliyor. Tıp, bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler insan hayatını uzattı, yaşam kalitesini yükseltti ve hastalıkların önlenmesinde yardımcı oldu. Tıp bilimine yenilik katan teknolojiler hayatı kolaylaştırıyor. Bu teknolojileri derledik. 

3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcılar mimariden, modaya kadar pek çok alanda kendisini gösteriyor. Artık sağlık sektöründe de kullanılan bu teknoloji pek çok insana umut oldu. Omurlar, yapay organlar, protezler, işitme cihazları ve pek çok medikal malzeme 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilebiliyor. Bu malzemelerden maske ise salgınla beraber son zamanlarda giderek daha popüler hale geldi. 

Kendi dikişini kendin yap

“Yeni Nesil Yara Bandı” olarak tanınan  “ZipStitch”, Türkçe “fermuarlı dikiş” anlamına geliyor. Bu aparat sayesinde insanlar doktora ihtiyaç duymadan derin yaralarına dikiş atıp müdahale edebiliyorlar. Kullanımı oldukça pratik olan ZipStitch özellikle doğa sporlarıyla ilgilenen, sağlık merkezlerine uzak olan insanlar için önemli bir kolaylık. 

Her adımınızı sayın 

Her adımınızı sayın

Son dönemin en yaygın tıp teknolojileri arasında giyilebilir akıllı bileklikler öne çıkıyor. Her gün atılan adımlardan uyku düzenine, stres ölçümünden oksijen seviyesine pek çok konuyu tespit edebilen akıllı bileklikler sayesinde insanlar kendi sağlık ve spor verilerini düzenli olarak takip edebiliyor. Bu bileklikler tasarımlarıyla da pek çok insanın tercihi. 

Cepten ultrason

Tıbbi görüntüleme imkanını cebe sığdıran teknolojilerle Butterfly iQ ultrason teknolojisini bir çipe sığdırıyor. Tıp uzmanlarının taşınabilir ölçüm cihazlarını telefonlarına takmasına imkan sunan bu teknoloji sayesinde hastanın kalbine, akciğerine veya büyüyen fetüsüne bakabiliyor. Bu sayede bazı hastalıkları teşhis edilebileceği de öne sürülüyor. Bu mini ultrason cihazına telefon veya tablet ekranı da bağlanabiliyor. 

Sağlık geçmişiniz cebinizde: E-Nabız

Sağlık geçmişiniz cebinizde: E-Nabız

E-Nabız uygulamasıyla sağlık geçmişinizi görüntüleyebiliyorsunuz. Web tabanlı servis üzerinden çalışan ve telefon aplikasyonuyla da görüntülenip yönetilen uygulama kişisel sağlık kaydını tutuyor. Bu sistem sayesinde hastalar, herhangi bir tahlil sonucunu kolaylıkla görüntüleyebiliyor, sağlığı hakkında bilgilerini kaydedebiliyor. Sonuçları hastaneye gitmeden de elde etme kolaylığı sağlayan E-Nabız uygulaması, Covid-19 döneminde de sağlık bilgilerine erişimi kolaylaştırıyor.

Lazerle gözlüklere veda

Lazer teknolojileri sağlıkta en çok kullanılan teknolojilerin başında geliyor. Son dönemlerde lazer teknolojisinin geldiği noktayla gözlüklere veda etmek oldukça kolaylaştı. Lazer teknolojisi sayesinde gözlerinize yapılacak kısa bir işlemden sonra görme bozukluklarının (miyop, astigmat, hipermetrop) minimuma inmesi ya da tamamen ortadan kalkması mümkün.

Güncel HER YAŞTA Sağlık Yaşam

Diğer Öneriler