Her YaŞta
agesa-logo

Büyükşehirden Taşınma Rehberi 

 Büyükşehirden Taşınma Rehberi 

İnsanın şehirden ne zaman sıkılacağı belli olmaz. Trafiğin ucunun bucağının görünmediği bir anda kontağı kapatıp arabadan inesiniz gelebilir. Hafta sonu tatilinin kısıtlı anlarını parklarda geçirmeye çıkmışken sizinle aynı hayali paylaşan yüzlerce insanın varlığıyla kendinizi havuza atmak isteyebilirsiniz. Manavda boynu bükük maydanoz görüp “Bunun en doğalını annem bahçesine ekerdi” deyip içlenmek de olası… Büyükşehir bazen yoruyor, kabul edelim. Üstelik dünya nüfusunun yüzde 50’sinin şehirlerde yaşadığı ve bu rakamın giderek arttığı düşünülürse, “küçük sakin bir yere taşınıp kendi sebzemi meyvemi yetiştireyim” gerçekçi bir hayat planı olabilir. 

Size küçük bir “yola çıkmadan önce düşünmeniz gerekenler” çantası hazırladık. 

  • Gerçekçi olun. Ne gittiğiniz yer dünyanın en güzel yeri olacak, ne geldiğiniz yer bir cehennem. Mekanı güzelleştiren de kötüleştiren de içinde bulunduğunuz ruh hali. Seçimlerinizi sakin bir kafayla ve uzun vadede yaptığınıza emin olun.
  • İyi bir iş planı yapın, kendi işinize ilişkin ihtimalleri önceden araştırın. “Su ürünleri mühendisiyim, ormanlarla kaplı memleketime dönemem” demeyin, girişimcilik örneklerini inceleyin. Planlarınızı yaptığınız ilk günlerde soluğu İnsan Kaynakları’nda almaya kalkmayın.
  • İyi bir taşınma vaktinde bir taşınmadır. Taşınmak istiyorum dedikten sonra herkese ve herşeye eleştirel gözle bakıp kararınızı etkileyecek ya da zorlaştıracak bir ruh haline girmeyin. Soğukkanlı olun, en yakın tarihi de en uzak tarihi de önünüze koyun.
  • Bir yol haritanız olsun. İhtiyaçlarınız belirleyip onlara uygun çözümlere odaklanın. Sürekli bilgisayar karşısında çalıştığınız bir işiniz varsa internetin arada bir uğradığı bir dağ köyünü gözünüze kestirmeyin. Kronik bir rahatsızlığınız varsa, doktorla aranızdaki mesafeyi ayarlayın.
  • Taşınmayı düşündüğünüz yerin çarşısını, pazarını gezin. İnsanlarıyla ilişki kurmaya çalışın, oranın size uygun olup olmadığını anlamak için zamanınız olsun. Bir günde karar verip Ada’ya taşındıktan sonra lodostan korktuğunu fark eden insanlardan olmayın.
  • Gittiğiniz yerde nasıl bir mekanda yaşamak istediğinizi önceden hayal edin, ona uygun seçenekleri değerlendirin. Yalnızca yerel emlakçılardan değil, oraya daha önce yerleşmiş insanlardan da tavsiyeler alın. İnsanlarla ille daha önce tanışmanız gerekmez, sosyal medya imkanlarını, forumları kullanabilir, bu sayede tanışabilirsiniz.
  • Sosyalleşmeden beklentinizi iyi özetleyin. Sonradan küçük bir yere taşınanların en büyük sorunlarından biri şehirde yaptıkları etkinliklerden uzak kalmaları. Sinefil biriyseyniz, sineması olmayan bir yer size uygun olmaz. Fakat gittiğiniz yerde tanıştığınız insanlarla açık hava sineması günleri organize edebilirsiniz. Bunun için ne istediğinizi, nasıl istediğinizi ve kimlerle istediğinizi planlayın.
  • Dünyanın küçüldüğü bir zamanda kararınızı gerçekleştirmek için emeklilik günlerinizi beklemeyin. Sizin gibi bir çok insan olduğunu, erken yaşlarda taşınma hayallerini gerçekleştirdiğini, taşındıkları yerlerde de aktif bir çalışma hayatı sürdüklerini göz önüne alın.  

 

Güncel Haberler HER YAŞTA

Diğer Öneriler