Her YaŞta
agesa-logo

Bu Dansı Lütfeder misiniz? 

 Bu Dansı Lütfeder misiniz? 

Dans insanları birleştiren, kendilerini ifade etmelerini sağlayan evrensel bir sanat. Hangi yaşta olursa olsun, müziğin ritmine kapılan, sevdikleriyle kucaklaşmayı seven insanlar için, 29 Nisan “Benimle dans eder misin?” bir fırsat. 77 yaşındaki ünlü balet Oğuz Özlem de “Bugün sevdiklerinizi dansa davet edip şaşırtın” diyor. 

Modern balenin atası sayılan ünlü balet Jean Georges Noverre’nin doğum günü, 29 Nisan Dünya Dans Günü olarak kutlanıyor. Dünya Dans Günü fikri ilk 1980’lerde ortaya atıldı ve Uluslararası Tiyatro Enstitüsü tarafından sahiplenilerek 1985 yılından yana kutlanmaya başlandı. 

Bugün dünyanın dört bir yanında etkinlikler düzenleniyor, topluluklar, okullar, dernekler Dünya Dans Günü’ne özel performanslar sergiliyor. Hepsi, dans tutkusunu dünyayla paylaşma amacı taşıyor. 

Sevdiklerinizi şaşırtın 

29 Nisan Dünya Dans Günü nedeniyle bir mektup yazan Devlet Opera ve Balesi’nin duayen baletlerinden Oğuz Özlem (77) dansın yaşı olmadığını hatırlatıyor: 

“Günümüz insanının en temel eksikliği hareket. Hareket eksikliği ki biz buna ‘Yaşam Biçimi’ diyoruz, halk sağlığı açısından çok önemli sonuçları vardır. Pek çok sağlık sorunu doğrudan yetersiz hareket etmeye bağlıdır. Bu sorunların çözümü için bir önerimiz var: Dans. Dans yalnız bedensel bir etkinlik değil sosyal ve ruhsal sonuçları da olan bir aktivite türüdür. 21’inci yüzyılın etkinliği danstır. Sosyal etkileşimi, toplu hareket etmeyi güdüler. İnsan gözüne, kulağına, beynine, kalbine, ruhuna hitap eder. Dünya Dans Günü’nde hiç olmazsa her daim duygu ve düşüncelerimizi dışarıya yansıtarak insanlarla iletişim sağlayan bu fizyolojik olayı değer sevdiğimiz insanlarla dans ederek paylaşalım. Bugün sevdiklerinizi, büyüklerinizi dansa kaldırıp onları şaşırtın. Vals, tango, zeybek, horon, halay, dünya güzeli köylü danslarıyla içinizi kaynatın, bu vesileyle ulusal birliğimizi oluşturun.”

Suyun altında dans

Gölcük’te yaşayan engelli dalgıç Ufuk Koçak da bugünü kutlamak için gerçekleştirdiği dalışta partneriyle dans etti. 

17 Ağustos 1999 depreminde 2 bacağını kaybeden sporcu, yaklaşık 18 metre derinliğe inerek, dalış partneri Esin Ecir ile dans etti. 

Antalya Muratpaşa Belediyesi de 60 sonrası dans etmek isteyenlerle birlikte gerçekleştirdiği etkinliklerle tanınıyor. Yaşlılar Evi bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetleri projenin sorumlularından Çiğdem Akbaş Kütükçü Her Yaşta için anlatmıştı

“Yaşlı evlerinde Latin danslarından tutun, halk oyunlarına, tiyatrodan zeka oyunlarına kadar bir sürü farklı alanlarda kurs açtık. Bir tane yaşlı eviyle başladık, şu anda dörde çıktı. Farklı mahallelerden talep gelmeye başladı. Her mahallenin demografik özelliklerine göre, onlardan gelen taleplere göre eğitimler düzenledik. Oraya giden üyeler ne istiyorsa, ona göre düzenleme yaptık. Soğuksu Mahallesi’nde 106 yaşında bir üyemiz de var. En azından oturduğu yerden etkinlikleri izliyor. Türkiye’de dans kategorilerinde 60 yaş üstü için bir kategori yoktu. Bu kategori açıldı ve bizim ekibimiz Türkiye Şampiyonu oldu. Farklı şehirlerde yapılan yarışmalarda “Senyörler” klasmanı açılmaya başlandı. Ekibimiz ODTÜ Cumhuriyet Kupası’na konuk olarak davet edildi. Ülke çapında farkedilmeye başlandılar. Yetenek Sizsiniz’e katıldılar. Çeyrek finale kadar geldiler. Mesajımızı doğru ilettik onların gayretiyle. İnsanların kafasındaki o yaşlılık algısını kırarak ilerledik.”

Etkinlikler Güncel HER YAŞTA Keşfet

Diğer Öneriler