Her YaŞta
agesa-logo

Bayram gibi bir bayram olsun

Heryasta | Bayram gibi bir bayram olsun

Bayram denilince aklımıza ne gelir? Ailece oturulacak sofraların heyecanı, özlediklerimize kavuşmak, yeni giysiler, hep birlikte içilen kahveler. Bu bayram belki bunlardan mahrumuz ama mesafelerin bizden alamadığı bir şey var: Birbirimize duyduğumuz sevgi. Uzakları yakın eden bu sevgiyle bayramı bir aradaymış gibi kutlamak mümkün.

Yalnızca bizde değil, dünyada böyle. Bayramlar, kutlamalar ertelendi, her yıl tekrarlanan festivaller, konserler bu yıl yok. Yine de bir arada olmanın, “Buradayız, beraberiz” demenin çeşitli yollarını bulduk. 23 Nisan’da hep beraber şarkılar söyledik, 19 Mayıs’ta pencerelerden İstiklal Marşları yükseldi.

Ramazan Bayramı yine sevdiklerimizden uzakta geçecek ama bu bayramların deneyimiyle geçecek. Üzülmeye gerek yok, belki sevdiklerimize sarılamayacağız ama onları görmemizin önünde bir engel bulunmuyor. Online bayram kutlamaları bizi bekliyor.

Bugünlerde en çok hatırlamamız gereken duygu, yalnız olmadığımız. Bunun için yapılabilecek bir iki düzenlemeyle bayram günlerini beraber geçiriyormuş hissini yaşayabiliriz.

Sabah erken kalkın

Tıpkı bayram sabahı gibi, erken kalkın. Sofra kurun. Güzel kıyafetlerinizi giyip sevdiğiniz insanları görüntülü arayarak onlarla sofranızı sanal da olsa paylaşın.

Kendinizi ödüllendirin

Bayram günlerinde evde kaldığınız diğer günlerin aksine belki sevdiğiniz, uzun zamandır yemediğiniz bir yemeği yaparak; belki bütün günü film günü ilan ederek, belki eski albümlerinizi karıştırıp eski bayramları hatırlayarak size iyi gelecek şeylere öncelik verin. O günlerde evdeki gündelik hayattaki rutinlerinizi yinelemek yerine biraz kendinizi şımartın.

Telefon aramalarında cömert olun

Yalnızca annenizi, babanızı, arkadaşlarınızı değil, uzun zamandır görmediğiniz ya da günlük rutin içinde kısa konuşmalar yaptığınız arkadaşlarınızı da arayın. Belki ilkokul öğretmeniniz, belki eski komşunuz. Hem onlara unutulmadıklarını hissettirin, hem de sosyalleşmenin iyileştirici etkisinden faydalanın.

Küçük hediyeler gönderin

Koskocaman şeylere gerek yok. Telefonla ya da online siparişle göndereceğiniz simit bile, onları hatırladığınızı göstermenin tatlı yollarından sadece biri.

İyilik yapın

Dünyada yardıma ihtiyaç duyan milyonlarca insan ve hayvan var. İyilik hareketlerinden birinin parçası olun, gönüllü kuruluşların online yardım aktivitelerini takip edin. İlla para göndermek zorunda değilsiniz, bazen onların görünür hale gelmesine yardımcı olmak bile çok işe yarıyor.

Küslüklere son verin

Hastalık gösterdi ki küslükler anlamsız. Bayramı da vesile ederek, konuşmadığınız arkadaşlarınız varsa, onlarla barışın. Bu sizi olumlu duygulara bir adım daha yaklaştıracaktır.

Komşularınızı hatırlayın

Sokağa çıkma yasağı var ama bu yaptığınız kekten bir dilimi komşunuza götürmeye engel değil. Onlarla paylaşın, onların da sizinle paylaşmasının zevkini yaşayın.

Hepimize iyi bayramlar!

Diğer Güncel

Diğer Öneriler